MUĽA. Ešte donedávna sme mali na Slovensku dva modré kostolíky. Jeden v Bratislave a druhý v Muli, v neveľkej obci v okrese Veľký Krtíš. Kostol bol postavený ako prvá železobetónová stavba v Uhorsku. V tomto roku slávi storočnicu. Po šestnástich rokov mení vzhľad. Už nebude modrý, ale žltý.
„Farbu fasády si vybrali ľudia z Mule. Kupola bude šedá. Napriek zlej finančnej situácii a aj ďalších ťažkostí sa tento vzácny architektonický skvost konečne dočkal opravy," hovorí starosta Vojtech Nagy. Oprava fasády i kupoly bude stáť okolo 17-tisíc eur. „Peniaze pôjdu z obecného rozpočtu a časť sumy sa nám podarilo získať aj od sponzorov," tvrdí starosta.
Kultúrnu pamiatku vyhľadávajú turisti
S históriou Mule je spätá rodina Korfiovcov. Tunajší ľudia často spomínajú najmä na statkára Rudolfa Korfiho. V obci dal v roku 1910 postaviť kostol.
„Bola to prvá železobetónová stavba v Uhorsku. Náš kostol je stavebná rarita a vzácnosť európskeho rozmeru, ktorá predbehla v stavebníctve o pätnásť a možno aj dvadsať rokov francúzsku a taliansku techniku. Kostol postavila spoločnosť baróna Pittela na základe projektovej dokumentácie Istvána Medgyaszaiho," priblížil históriu Nagy. Kultúrnu pamiatku chodia do Mule obdivovať nielen Slováci, ale i Maďari, Belgičania a Švajčiari.
„O niekoľko dní nainštalujeme v areáli kostola informačnú tabuľu. Turisti sa z nej dozvedia všetko o histórii stavby," dodá Nagy.
Socha zabila dvoch majstrov
Strechu kostola zdobí osem anjelov. Miestna legenda hovorí, že keď unavení talianski majstri ťahali hore toho posledného, lano sa roztrhlo a letiaca socha zabila dvoch ľudí.
„Sochy anjelov sa bývalému režimu nepáčili. Uvažovali nad tým, že ich dajú preč. Našťastie sa tak nestalo. Anjeli nie sú len ozdobou, sú dôležití pri statike stavby," hovorí starosta.
Kostolík zasvätený svätej Alžbete Uhorskej, patrónky chudobných a charity, roky stráži pokoj statkára Rudolfa Korfiho a jeho príbuzných. Do roku 1994 strážil aj šiestich mŕtvych Nem-cov, ktorých až po polstoročí exhumovali a pochovali v Liptovskom Mikuláši.