Požehnaného veku sa dožila už s podlomeným zdravím.
HAJNÁČKA. Dožila sa naozaj požehnaného veku. Jolana Farkašová v piatok oslávila neuveriteľných 102 rokov. Storočnica jej vraj utiekla ako voda, len posledné dva roky sa vlečú. To preto, lebo sympatickej starenke už dochádzajú sily a aj pamäť vynecháva. Nečudo, prežila dve svetové vojny i rôzne režimy.
„Narodila sa v roku 1908 v Dubne. Najhorší pre ňu bol rok 1945, keď spolu s manželom ušli do Maďarska. Doma zanechali statok, dom, svoj majetok si pobalili len do dvoch tašiek. No v Maďarsku vydržali len pol roka, potom sa vrátili domov. Naša Jolanka to nemala v živote ľahké. Celý život ťažko robila. Najskôr na vlastnom statku, potom na družstve. Už 25 rokov je vdovou," povedal o pani Jolanke jej synovec Barna Kováč.
Väčšinu dňa presedí
V Domove sociálnych služieb v Hajnáčke, kde oslávenkyni pripravili skvelú oslavu, žije starena len dva mesiace. Väčšinu dňa presedí na vozíku. Kým bolo teplo, na balkóne, teraz už len vo svojej izbietke.
„Deti nemala. No pre rodinu bola vždy oporou. Po lekároch nechodila a má veľmi rada sladkosti. Napriek tomu, že už má 102 rokov, ani teraz neberie žiadne lieky, len sa už u nej objavujú príznaky staroby. Požehnaný vek si vyžiadal svoju daň. Telo a pamäť jej už neslúžia tak, ako by chcela. Kým vládala, každú nedeľu chodila do kostola," priblížila život i súčasnosť oslávenkyne, pani Alžbeta
Kúpila zvon
Viera Jolanku sprevádzala po celý život. Aj teraz sa stáva, že celú noc ani oka nezažmúri a spieva pobožné pesničky. Kým žil jej manžel, dávala veľa peňažných darov cirkvi.
„Vo svojej rodnej dedine, v Dubne, dokonca kúpila do zvonice aj zvon. Doteraz na ňom vyzváňajú," hovorí synovec. Jeho teta vraj vždy každému prízvukovala, že práca šľachtí človeka.
„Teta nikdy nesedela so založenými rukami. Vždy niečo robila. Peniaze dávali do gazdovstva, bez problémov zvládala kopanie, hrabanie i sadenie, a to aj vo vyššom veku. Stále sme obdivovali jej žiarivý úsmev. Aj vtedy, keď zomrel jej manžel, nepoddala sa smútku a statočne kráčala ďalej. Jej láskavé ruky už teraz najčastejšie chytajú do rúk modlitebnú knižku," hovorí Barna.
Starká vychodila osem ľudových tried. Slovenčina jej ide ťažko, dorozumieva sa v maďarčine. Rada vyšívala, tkala, ale aj hrala karty. Má rada spoločnosť a obľubuje televízne programy. Jej najbližší a personál domova jej v piatok zaželali veľa zdravia a pokoja. Pani Jolanku oslavy unavili, preto si v ten deň išla ľahnúť skôr ako inokedy.