RIMAVSKÁ SOBOTA. Viac ako 90 percent mladistvých evidovaných na rimavskosobotskom Úrade práce, sociálnych vecí a rodiny, si radšej vyberá aktivačné práce v obciach namiesto pokračovania vo vzdelávaní. Ako informovala hovorkyňa úradu práce Eva Antalová, ku koncu augusta evidovali 213 uchádzačov o zamestnanie vo veku do 18 rokov. "V súčasnosti aktivačnú činnosť formou menších obecných služieb vykonáva 194 z nich," informovala Antalová.
Problém sa týka najmä študentov dvojročných odborov
Odchod študentov zo školy po ukončení povinnej desaťročnej školskej dochádzky potvrdili riaditelia dvoch odborných škôl v Rimavskej Sobote.
"Je problematické nechať ich v škole," hovorí riaditeľ Strednej odbornej školy na Okružnej ulici Miroslav Uhrin, podľa ktorého sa problém týka hlavne študentov dvojročných odborov (bývalý B variant). Ako tvrdí, z deviatich študentov z minulého školského roka nastúpilo v septembri iba šesť.
Podľa Uhrina sa však prevažná väčšina študentov zo sociálne najslabších vrstiev na stredné školy ani neprihlási. Ak žiak raz prepadne a ukončí základnú školu, ukončí aj povinnú školskú dochádzku a ide sa hlásiť na úrad práce, myslí si Uhrin. Škola má takmer 300 študentov.
Rigó hovorí o deformovanej myšlienke
"Od začiatku školského roka o zanechanie štúdia hlavne pre aktivačnú činnosť požiadali piati študenti," povedal Karol Kisantal, riaditeľ Strednej odbornej školy technickej na Školskej ulici, ktorá má 315 študentov. Ako podotkol, ide o študentov dvojročných a trojročných odborov, ktorí ukončili desaťročnú povinnú školskú dochádzku.
Výška aktivačného príspevku je podľa hovorkyne úradu práce viac ako 63 eur. "Je to veľmi deformovaná myšlienka, keď rodič umožní žiakovi za pár eur stratiť možnosť vzdelania," povedal zástupca riaditeľa pre odborný výcvik na SOŠ technickej Ladislav Rigó. Ako dodal, študenti môžu prostredníctvom úradu práce získať prospechové štipendium. Podľa neho študent s priemerom do dva môže dostať 42 eur, čo je o 21 eur mesačne menej ako suma, za ktorú študenti zanechávajú vzdelanie.