Dve sestry neprijali na viaceré školy, oficiálne pre titul. Štát s tým nepohne.
BRATISLAVA. Štyri roky hľadajú sestry Viera a Andrea Samkové prácu ako učiteľky alebo asistentky, no márne. Sú Rómky a ich hlavnou nevýhodou oficiálne je, že majú vysokoškolský titul.
Viaceré školy ich odmietli a vzali radšej menej kvalifikovaných uchádzačov, ktorým platia menej. Na iných školách ich vzdelanie zasa nestačilo.
„Žiaľ, nemáme žiadne alebo obmedzené právne možnosti, ako vstupovať do procesu výberu zamestnancov na ktorejkoľvek škole,“ povedal štátny tajomník ministerstva školstva Jaroslav Ivančo (SDKÚ).
Sestrám nepomohli ani Slovenské stredisko pre ľudské práva, školská inšpekcia, krajský školský úrad či inšpektorát práce napriek tomu, že viaceré úrady pripustili diskrimináciu. Školy patria pod obec a štát na ne nemá dosah.
Ministerstvo školstva sa pritom tvári, že sestrám rozumie a podporuje ich. Jeho vysoký úradník Viere Samkovej v auguste tohto roku napísal list, v ktorom pripúšťa pochybenia v prípade, keď ju neprijali za učiteľku v špeciálnej škole.
Iný vysoký úradník ministerstva však už v septembri stredisku pre ľudské práva napísal, že súhlasí s postupom riaditeľky špeciálnej školy a Samková nemá na miesto potrebné vzdelanie. Stredisko pre ľudské práva preto odmietlo Samkovej pomôcť.
Nevedia im pomôcť
Viaceré štátne orgány im nedokážu pomôcť, ako posledná možná obrana pri podozrení z diskriminácie zostáva súd. Aj to je výsledok včerajšieho poslaneckého prieskumu na ministerstve školstva a v Národnom stredisku pre ľudské práva.
Poslanci Miroslav Beblavý (SDKÚ) a Bibiana Ombrimčáková (Smer) boli v utorok aj na prieskume v školách v okolí Revúcej, odkiaľ učiteľky Samkové pochádzajú. Hovoria, že riaditelia škôl majú v súčasnosti veľkú voľnosť pri výbere učiteľov.
Výhovorky stačia
„Legislatíva je natoľko voľná, že pokiaľ sa zamestnávateľ nedopustí zjavnej diskriminácie, ktorú verejne odkomunikuje, tak je prakticky nepreukázateľná. Nikto na svete nevie dokázať ani zistiť, z akého dôvodu bol odmietnutý,“ hovorí Beblavý.
Školy podľa poslanca radšej uprednostnia nekvalifikovaných uchádzačov pred vzdelanými. To sa dialo, keď sa Samkové uchádzali o pozície rómskych asistentiek. Staršia Viera neuspela napríklad ani v obci Sirk, kde na pozíciu učiteľa prijali nekvalifikovaného študenta s piatimi semestrami. Samková má magisterský titul.
„Skláňam sa pred sestrami Samkovými, že majú vysokoškolské vzdelanie a takýmto spôsobom sa uchádzali o zamestnanie,“ povedala poslankyňa Ombrimčáková. Postup riaditeľky v Sirku poslankyňa považuje za pochybenie, nemyslí si však, že išlo o diskrimináciu.
Riaditelia ako manažéri
Štátny tajomník ministerstva školstva Jaroslav Ivančo (SDKÚ), ktorý bol pred príchodom do politiky riaditeľom školy, odmieta, aby mohli štátne úrady zasahovať do rozhodovania škôl. Riaditeľom by nerád „zviazal ruky“ vo výbere učiteľov, pretože z „manažérov“ by sa opäť stali iba „úradníci.
Vieru Samkovú odmietlo aj Národné stredisko pre ľudské práva. Dôvodom bolo stanovisko ministerstva školstva, že riaditeľka jednej zo škôl konala správne.
Samková je z prístupu štátu sklamaná, pomoc už od neho nečaká. Bude ju zastupovať mimovládka Poradňa pre ľudské práva.
Ministerstvo si protirečí
Úradníci odpísali učiteľke a Stredisku pre ľudské práva dve odlišné stanoviská o tom, či môže učiť na špeciálnej základnej škole.
BRATISLAVA. Ministerstvo školstva cez štátneho tajomníka Jaroslava Ivanča (SDKÚ) deklarovalo, že rómskej učiteľke Viere Samkovej chce pomôcť. V jej prípade však nemá jasno.
Samková sa uchádzala o miesto na špeciálnej základnej škole. Riaditeľka ju však odmietla s tým, že na miesto nemá dostatočné vzdelanie.
Ministerstvo Samkovej odpísalo, že ako vysokoškolsky vzdelaná učiteľka, ktorá si rozširuje vzdelanie,
na špeciálnej škole pôsobiť môže – ak si doplní vzdelanie o špeciálnu pedagogiku.
„Riaditeľka špeciálnej základnej školy vás mohla prijať, aj keď ste nespĺňali špeciálno-pedagogickú spôsobilosť s podmienkou absolvovania rozširujúceho štúdia za predpokladu, že riaditeľka nemala uchádzača, ktorý by ju spĺňal,“ napísal riaditeľ osobného úradu ministerstva Ľubomír Zamiška.
Samková preto podala podnet na Národné stredisko pre ľudské práva. Tomu však už ministerstvo zaslalo opačné vyjadrenie. Generálny riaditeľ sekcie regionálneho školstva Peter Juráš napísal, že Samkovej „vzdelanie nenapĺňa kvalifikačné predpoklady učiteľa základnej školy v školách pre žiakov so zdravotným znevýhodnením“. Ivančo včera o protichodných stanoviskách ministerstva nevedel.
Ján Glovičko