OŽĎANY. Výsledky expertízy sú známe. V rakvách, ktoré našli v kostole v Ožďanoch, nie je pochovaná Júlia Korponayová, ktorú ľudia poznajú skôr ako Levočskú bielu pani.
„Po rokoch už vieme, kde Júlia odpočíva. Miesto jej posledného odpočinku však zverejníme až v novembri, kedy bude v našou múzeu výstava na jej počesť," povedala zástupkyňa riaditeľsky Spišského múzea v Levoči Dáša Uhorčeková. Týmto marketingovým ťahom chce múzeum do svojich priestoroch na výstavu o Levočskej bielej pani prilákať čo najviac ľudí.
Zobrali vzorky
Júlia Korponayová pochádzala z Oždian. „Narodila sa v tunajšom kaštieli. Minulé leto zobrali historici vzorky z kostí aj drevo z truhiel, ktoré sa našli v kypte pod kostolom. Kryptu otvorili pred štyrmi rokmi. Niektoré rakvy boli otvorené a trčali z nich zvyšky šiat. Boli na nich mená, aj dátumy úmrtia. Jedna z nich bola neoznačená, kostra v nej mala oddelenú lebku. Mohla to byť Levočská biela pani. Škoda, že tomu tak nie je. Keby tu naozaj odpočívala, Ožďany by boli pre turistov atraktívne," hovorí starosta Oždian Ján Ďurčák.
V krypte narobili spúšť vojaci
Na výskume pracoval tím odborníkov zo Spišského múzea v Levoči. Pracovali s rôznymi alternatívami.
„Keďže nebolo známe miesto pochovania Júlie Korponayovej, predmetom výskumu bola i krypta nachádzajúca sa v podzemí rímskokatolíckeho kostola v centre obce.
Zistili sme však, že porozhadzované pozostatky tunajších nebožtíkov sú dielom vandalov, konkrétne vojakov Sovietskej armády. Stav hrobky bol ich zásahom úplne zneprehľadnený a len podľa počtu vrchnákov truhiel sa dalo tušiť, že ich tu pôvodne mohlo stáť asi desať, usporiadaných po päť v dvoch radoch," hovorí zástupkyňa múzea.
Čo hovorí história
Biela pani Júlia Korponayová pochádzala z Oždian. Bola dcérou Žigmunda Géczyho, ktorý bol plukovníkom telesnej stráže Imricha Thokolyho. Jej manželom sa stal Ján Korponay. Žili v čase stavovského povstania. Júliin manžel stál na strane cisára, ale vraj kvôli svojej krásnej manželke prešiel na stranu kurucov.
Legenda hovorí, že Júlia v snahe získať pre svojho syna naspäť skonfiškovaný majetok sa údajne sa stala cisárskou špiónkou. Vyslali ju do Levoče, ktorú obkľúčilo cisárske vojsko. Stala sa milenkou kuruckého veliteľa, baróna Štefana Andrássyho. Tomu vraj tak, aby to nezbadal, zobrala kľúče od mestskej brány a vpustila do mesta cisárske vojsko. Levoča padla bez boja. Júliu obvinili zo zrady a popravili v roku 1714. Sú to však len legendy, ktorým čas veľa popridával. Jedno je však isté, Slováci poznajú Júliu Korponayovú skôr ako Levočskú bielu pani než pod jej vlastným menom.
(zs)
Podľa výskumu sa truhly mohli do krypty kostola dostať z kaštieľa začiatkom 19. storočia naraz. Sú v nich pochovaní predstavitelia rodov Bakošovcov a Luženských. Poslednou pochovanou v tomto kostole je sestrenica Juliany Korponayovej Barbora Szentiványiová.
Legenda by obci pomohla
„Aj keď som väčšinou pesimista, v tomto prípade som do poslednej chvíle dúfal. Hrob Júlie v našom kostole svätého Michala Archanjela by bol pomohol nám všetkým. Už nielen legenda, ale konkrétny fakt, a to pozostatky slovenskej legendy, by mohli k nám prilákať tisícky turistov. Pomohlo by to aj kaštieľu. V priebehu osemnástich rokov sa pri ňom vystriedali traja vlastníci. Jeho posledný majiteľ SAD Zvolen sľúbil, že opraví strechu a v objektoch kaštieľa zriadi doškoľovacie a kongresové centrum. No zatiaľ s opravami ani nezačal," posťažuje si starosta.
Kaštieľ je v dezolátnom stave
Kaštieľ v Ožďanoch kedysi patril k najkrajším na Gemeri. Miesto, kde sa kedysi prechádzala legendárna Levočská biela pani, je v dezolátnom stave. Z objektu odpadáva časť muriva. Posledné stavebné úpravy na objekte financovala obec.
„Bolo to však už pred jedenástimi rokmi. Odvtedy rozľahlý kaštieľ, ktorý postavili v 14. storočí a je známy tým, že ho začiatkom 18. storočia obývala Júlia Korponayová, chátra," dodá starosta, ktorý priznáva, že pri jeho predaji samospráva nemala šťastie na kupcov.