Pohľad na rakovinu sa už zmenil

Stretávajú sa každý mesiac. Ženy z klubu Venuša. Lekári im pomohli a aj pomáhajú z toho najťažšieho, ostatné je na nich. Ženy z klubu sa navzájom povzbudzujú a sú si veľkou oporou. Klub Venuša v tomto roku oslávil desať rokov existencie.

Mária Kropáčová si ani na chvíľu nepripustila myšlienku, že by operácia mala dopadnúť zle.Mária Kropáčová si ani na chvíľu nepripustila myšlienku, že by operácia mala dopadnúť zle. (Zdroj: ZITA SURÁKOVÁ)

LUČENEC. Na Slovensku existuje devätnásť klubov Venuša. Jeden z nich funguje aj v Lučenci. Založili ho pred desiatimi rokmi.

„Keď sme ho zakladali, bolo nás sedemnásť žien. Teraz nás je vyše sedemdesiat. Sú medzi nami ženy aj z iných okresov," hovorí predsedkyňa klubu Marta Danišová. Spolu s predsedkyňou Ligy proti rakovine Jaroslavou Machanovou stála pri založení lučeneckého klubu. Ženy s onkologickými ochoreniami sa stretávajú každú poslednú stredu v mesiaci v budove Obvodného úradu v Lučenci. Minulý týždeň spravili výnimku. Stretli sa v predposlednú stredu, aby zároveň oslávili aj výročie svojho vzniku. Pozvali medzi seba riaditeľa lučeneckej nemocnice Júliusa Höffera, Zuzanu Paškovú z úradu práce, psychologičku Katarínu Kropáčovú, ako aj sestričky z onkologickej ambulancie Anastáziu Kobzovú a Janku Cickovú. Jednoducho ľudí, ktorí členkám klubu Venuša pomáhajú.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Hovoria o svojej chorobe

„Každá z nás, ktorá tým prešla alebo prechádza, potrebuje vedieť veľa vecí. A kto jej lepšie poradí, ak nie osudovo blízky človek? Rakovina je ochorenie, keď raz pomáhate vy, ale potom ste na opačnej strane a vy potrebujete pomoc. Poznala som ženy, ktoré keď prišli do nášho klubu, báli sa hovoriť o svojej chorobe. Uzavreli sa do seba, nevedeli, ako začať žiť s krutou diagnózou. Po čase sa ich pohľad na rakovinu zmenil. Naučili sa počúvať jedna druhú, spoločne čakať na výsledky a tešiť sa aj z maličkostí. Náš klub plní funkciu poradenskú i spoločenskú. Citové väzby a súdržnosť sú tu hmatateľné. Spolu oslavujeme narodeniny, meniny, chodíme na výlety a pomáhame Lige proti rakovine počas Dňa narcisov rozdávať kvety," približuje činnosť klubu Venuša jej zakladateľka pani Marta.

SkryťVypnúť reklamu

Pomohlo jej pozitívne myslenie

Jednou zo žien, ktoré sa stretávajú v klube, je pani Mária Kropáčová. Krutá diagnóza aj jej zasiahla do života. Hrčku v prsníku jej zistili koncom októbra pred piatimi rokmi.

„Prišlo to ako blesk z jasného neba. Išla som na vyšetrenie so svojou dcérou a lekár mi povedal, že v prsníku niečo mám. Som členkou folklórneho súboru Bažalička a práve sme sa chystali na vystúpenie do Srbska. Išla som teda za lekárom a povedala som mu, že v žiadnom prípade ma nemôže operovať v termíne, ktorý mi určil. Nebol veľmi nadšený, ale napokon súhlasil. Zvládla som vystúpenie i operáciu. Ani na chvíľu som si nepripustila myšlienku, že by to malo zle dopadnúť. Neľutovala som sa. A nezniesla som ani, aby ma ľutovali iní. V nemocnici som ležala v čase, keď pri Pincinej havaroval autobus. Zomreli v ňom ľudia a mnohí boli ťažko zranení. Vtedy som si uvedomila, že ja som na tom v porovnaní s nimi dobre. Podstúpila som chemoterapiu a dostala som sa z toho," hovorí pani Mária.

SkryťVypnúť reklamu

Veľkou oporou jej bola rodina a kamaráti zo súboru, najmä riaditeľ Juraj Matiaš. Dnes má Mária z Príbeliec päťdesiatsedem rokov a aj keď do klubu nechodí pravidelne, je pre mnohé ženy oporou.

Podstúpila dve operácie

Valéria Malá je členkou klubu už desať rokov. Má sedemdesiat rokov a pred desiatimi rokmi si pod ľavou pazuchou nahmatala hrčku.

„Nakoľko som zdravotná sestra, vedela som, čo to môže byť. No zároveň som si uvedomovala, že v tomto prípade by čas hral proti mne. Podstúpila som to, čo tisícky žien na Slovensku. Operáciu na chirurgii, potom chemoterapiu na onkológii a pravidelné vyšetrenia. Ale dostala som sa z toho. Vďaka rodine, priateľom, a mojim „Venušiam". Po dvoch rokoch som opäť zažívala strach. Aj na druhom prsníku sa mi spravila hrčka. Našťastie, nebola zhubná. Veľkou oporou mne, ale aj všetkým ženám s onkologickým ochorením, je Jaroslava Machanová. Je to skvelá, ale najmä ľudská onkologička," hovorí pani Valéria.

Mnoho žien z klubu už zomrelo. To sú tie smutnejšie stránky Venuše. Tie veselšie sú posedenia, oslavy, priateľstvá i spoločné čakanie na výsledky.

Rakovina sa už nemusí končiť smrťou

Klub Venuša vznikol popri Lige proti rakovine. Jej predsedníčkou v Lučenci je lekárka Jaroslava Machanová.
„Rakovina bola a pravdepodobne ešte dlho bude ponímaná ako smrteľné ochorenie sprevádzané predstavou bolesti a utrpenia. Mení sa však prístup v mysliach ľudí. Problematika rakoviny sa odtabuizovala a ľudia sa o nej už neboja hovoriť. Rakovina je vážny zdravotný aj spoločenský problém, ktorý sa však dnes nemusí končiť smrťou. Vďaka dynamickému a progresívnemu vývoju v oblasti nových onkologických liekov mám k dispozícii účinné lieky, ktoré pomáhajú rakovinu v jej raste zastaviť, vyliečiť a zlepšiť kvalitu života onkologického pacienta. A takéto kluby, ako je aj náš klub Venuša, pomáhajú liečiť dušu," hovorí skúsená onkologička, pre ktorú sú ženy z Venuše nielen pacientky, ale aj blízke kamarátky, ktoré jej dávajú silu ísť ďalej.

Klub Venuša za roky svojho pôsobenia spolu s Ligou proti rakovine pri verejných zbierkach na Deň narcisov vyzbieral približne 4 milióny korún. Vďaka týmto peniazom sa zlepšila úroveň diagnostiky a liečby nádorových ochorení v našom regióne.

Nádorových ochorení pribúda

Vo výskyte zhubných nádorov sa náš región v rámci Slovenska umiestňuje na popredných miestach. Každý rok lekári zaevidujú stovky nových ochorení. Výskyt zhubných nádorov má zvyšujúcu sa tendenciu, pričom dochádza ku hrozivému presunu tohto ochorenia do čoraz mladších vekových kategórií. Onkológ by mal byť dobrým psychológom, aby rozpoznal, kedy môže povedať o tejto chorobe viac a kedy menej.

„Zákon síce hovorí, že pacient má právo byť informovaný o svojom zdravotnom stave, no nie každý vie prijať pravdu. Zle podaná informácia môže liečbe uškodiť a vyvolať skratové reakcie. Dôležitý je aj prístup k rodine pacienta a spolupráca s ňou. Každý človek má inú psychiku. Podľa jej krehkosti treba zvoliť aj postup, akým informovať o diagnóze," hovorí klinická onkologička Jaroslava Machanová.

(zs)

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Novohrad

Komerčné články

  1. Nová hala v Istropolise zaplní chýbajúce miesto na mape kultúry
  2. Koniec nálepkovaniu a predsudkom medzi kolegami u tohto predajcu
  3. Roman Kukumberg ml.: Online hejty vedia bolieť viac ako bodyček
  4. Ako sa z firmy na výrobu krbov stal líder v robotike?
  5. Dobrovoľníci, prihláste sa na Týždeň dobrovoľníctva
  6. PLANEO otvára v máji 9 predajní. Má to zmysel v dobe digitálu?
  7. Green Corner: zelené bývanie blízko centra s prvou splátkou 10 %
  8. Bývajte v centre Košíc – 18 bytov v boutique residence Huštáky
  1. Jednoduché farebné premeny do bytu aj záhrady
  2. Pokoj, výhľady a dobrá kuchyňa? Vyberáme desať hotelov na Ischii
  3. Zlatý sen vo vzduchu
  4. Sapara a Nagy povzbudzovali malých futbalistov a futbalistky
  5. Nová hala v Istropolise zaplní chýbajúce miesto na mape kultúry
  6. Pozvánka, ktorá sa neodmieta: oslávte 25 rokov s Kauflandom
  7. Kaufland oslavuje 25 rokov a tvorí pilier slovenskej ekonomiky
  8. Bankroty a miliardové dlhy. Úspešný Trump je ilúzia
  1. Ako sa z firmy na výrobu krbov stal líder v robotike? 7 953
  2. Bývajte v centre Košíc – 18 bytov v boutique residence Huštáky 5 512
  3. Roman Kukumberg ml.: Online hejty vedia bolieť viac ako bodyček 5 462
  4. PLANEO otvára v máji 9 predajní. Má to zmysel v dobe digitálu? 5 406
  5. Pokoj, výhľady a dobrá kuchyňa? Vyberáme desať hotelov na Ischii 3 595
  6. Bankroty a miliardové dlhy. Úspešný Trump je ilúzia 2 896
  7. Nová hala v Istropolise zaplní chýbajúce miesto na mape kultúry 2 653
  8. Slováci posielajú na MS mladíkov. Kedy hrajú a kde ich sledovať? 2 217
  1. Eva Bachletová: Pre mamy
  2. Milan Buno: Čo keby ste si vybrali inak? Ako by potom vyzeral váš život? | 7 knižných tipov
  3. Radovan Čipka: Vnútený izolacionizmus alebo kam nás vedie vláda Róberta Tisa-Orbánsona
  4. Štefan Šturdzík: Pán Bartoška !!
  5. Martin Eštočák: Komentáre k petícii o MHD v Prešove: Ľudia hovoria jasne
  6. Patrik Benčík: Denník advokáta ŠPZ ADVOKÁT 2.0: Nie je ešpézetka ADVOKAT ako ADV0KAT
  7. Eva Gallova: Hrob neznámeho vojaka
  8. Martin Fronk: Strašidelné hradné podzemie, kde ozveny minulosti ešte stále šepkajú...
  1. Ivan Čáni: 9. máj 2025 – najhanebneší deň v dejinách Slovenska. 38 454
  2. Ivan Mlynár: Odpoveď Michalovi Šimečkovi na otázku, ktorú o Ficovi zrejme nikdy nepoloží 23 920
  3. Radko Mačuha: Šimečka má niečo, čo už Fico nikdy nebude mať? 20 556
  4. Vlado Jakubkovič: Vypískaný mr. Rudo a prezident mieru. 13 804
  5. Teodor Pasternák: NAY už nie je „naj“ 12 682
  6. Ján Chomík: Liek na nespavosť 8 037
  7. Rastislav Puchala: Výzva od Ficina prijatá 8 006
  8. Ján Kukulský: Fiktívny otvorený list Roberta Fika, ktorý zaznel dňa 4.4.2025 na proteste v Bardejove 5 807
  1. Věra Tepličková: Cesta slovenského Sizyfa do Moskvy alebo Nie je pre cholerika nič horšie, ako nemať možnosť ísť vyššie
  2. Roman Kebísek: Oslobodzujúci efekt Gauguinovej „lekcie maľovania“ na veko drevenej krabice
  3. Anna Brawne: Pridrahý Robert, najlepšia trasa z "Matičky Rusi" by bola cez Bermudy
  4. Marcel Rebro: Fico má strach z Ukrajiny, preto sa klania Putinovi
  5. Radko Mačuha: Fico ide na oslavu začiatku 3 svetovej vojny.
  6. Tupou Ceruzou: Dobre bude
  7. Post Bellum SK: Hlasy pamätníkov: Nedopusťme návrat vojny!
  8. Radko Mačuha: Hanba, uniklo ďalšie video Šimečkovej ženy.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

  1. Eva Bachletová: Pre mamy
  2. Milan Buno: Čo keby ste si vybrali inak? Ako by potom vyzeral váš život? | 7 knižných tipov
  3. Radovan Čipka: Vnútený izolacionizmus alebo kam nás vedie vláda Róberta Tisa-Orbánsona
  4. Štefan Šturdzík: Pán Bartoška !!
  5. Martin Eštočák: Komentáre k petícii o MHD v Prešove: Ľudia hovoria jasne
  6. Patrik Benčík: Denník advokáta ŠPZ ADVOKÁT 2.0: Nie je ešpézetka ADVOKAT ako ADV0KAT
  7. Eva Gallova: Hrob neznámeho vojaka
  8. Martin Fronk: Strašidelné hradné podzemie, kde ozveny minulosti ešte stále šepkajú...
  1. Ivan Čáni: 9. máj 2025 – najhanebneší deň v dejinách Slovenska. 38 454
  2. Ivan Mlynár: Odpoveď Michalovi Šimečkovi na otázku, ktorú o Ficovi zrejme nikdy nepoloží 23 920
  3. Radko Mačuha: Šimečka má niečo, čo už Fico nikdy nebude mať? 20 556
  4. Vlado Jakubkovič: Vypískaný mr. Rudo a prezident mieru. 13 804
  5. Teodor Pasternák: NAY už nie je „naj“ 12 682
  6. Ján Chomík: Liek na nespavosť 8 037
  7. Rastislav Puchala: Výzva od Ficina prijatá 8 006
  8. Ján Kukulský: Fiktívny otvorený list Roberta Fika, ktorý zaznel dňa 4.4.2025 na proteste v Bardejove 5 807
  1. Věra Tepličková: Cesta slovenského Sizyfa do Moskvy alebo Nie je pre cholerika nič horšie, ako nemať možnosť ísť vyššie
  2. Roman Kebísek: Oslobodzujúci efekt Gauguinovej „lekcie maľovania“ na veko drevenej krabice
  3. Anna Brawne: Pridrahý Robert, najlepšia trasa z "Matičky Rusi" by bola cez Bermudy
  4. Marcel Rebro: Fico má strach z Ukrajiny, preto sa klania Putinovi
  5. Radko Mačuha: Fico ide na oslavu začiatku 3 svetovej vojny.
  6. Tupou Ceruzou: Dobre bude
  7. Post Bellum SK: Hlasy pamätníkov: Nedopusťme návrat vojny!
  8. Radko Mačuha: Hanba, uniklo ďalšie video Šimečkovej ženy.

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu