LUČENEC/VEĽKÝ KRTÍŠ/FIĽAKOVO/KLENOVEC. Pre bezdomovcov prichádzajú krutejšie mesiace. Nočné teploty sa už v najbližších dňoch priblížia k nule. Nás zaujímalo, ako samosprávy ľuďom, ktorí stratili strechu nad hlavou, podajú v zimných mesiacoch pomocnú ruku.
V Lučenci stále nie je nocľaháreň pre ženy
V Lučenci sa situácia oproti minulému roku nezmenila. Stále tu chýba útulok pre ženy. „Momentálne samospráva ani neuvažuje o zriadení takejto nocľahárne. V prípade konkrétnej požiadavky na ubytovanie požiadame o spoluprácu sociálne zariadenie na Tuhárskom námestí," tvrdí hovorkyňa mesta Mária Šagátová.
V okresnom meste sa rady bezdomovcov z roka na rok stále viac rozširujú. Podľa mestskej polície sa ich v uliciach pohybuje okolo sedemdesiat. Viac problémov je s nimi v lete. V zime nevysedávajú na lavičkách a nerobia hluk. Zdržiavajú sa najmä na hlavnej ulici, v parku, na Rúbanisku a tržnici.
Útulok na ulici Dr. Herza, ktorého kapacita je 15 miest, bezdomovci využívajú málo aj v čase najväčších mrazov.
„Nocľaháreň podlieha osobitnému režimu. Ľudia tu môžu prespať od siedmej hodiny večer do ôsmej hodiny ráno. Za noc si zaplatia jedno euro. K dispozícii majú hygienické potreby, sprchy a spoločenskú miestnosť. Minulú zimu tu v priemere denne prespalo sedem ľudí," upresňuje hovorkyňa. Otvoria ho podľa potreby, keď udrú prvé mrazy. V útulku nesmie prespať niekto, kto je opitý. Väčšina ľudí z ulice má s alkoholom problémy, a preto ostávajú lôžka nocľahárne prázdne.
V Krtíši evidujú len päť bezdomovcov
V okresnom meste Veľký Krtíš veľké problémy s bezdomovcami nemajú. „Momentálne sa v uliciach mesta pohybuje len päť ľudí, ktorí stratili domov," hovorí asistentka primátora Erika Ľavčoková. Ayzlový dom na Železničnej ulici v blízkosti mestskej polície využívajú bezdomovci väčšinou počas zimných mesiacov. V azyláku sa za jednu noc platí jedno euro.
„V prípade, že má bezdomovec potvrdenie o hmotnej núdzi, je poplatok iba polovičný. Kapacita zariadenia je 24 miest, ktoré sú rozdelené pre mužov a ženy. K dispozícii sú sociálne zariadenia a kuchynka, kde si môžu zohriať jedlo," tvrdí Ľavčoková. Tak ako v iných mestách aj tu platí pravidlo zákazu vstupu pod vplyvom alkoholu. Dom otvoria s príchodom chladných dní.
„Na základe predchádzajúcich skúseností vieme, že pokiaľ nie sú mrazy, ľudia do azylového domu neprídu. Takže by ho bolo zbytočné dať do prevádzky skôr," dodá asistentka primátora. Podľa náčelníka tunajšej mestskej polície Igora Sandu sú problémy najmä s dvomi bezdomovcami. Tí v podnapitom stave obťažujú ľudí pred nákupnými centrami a žobrú peniaze. „Ľudia si ani neuvedomujú, že ak im dajú peniaze, robia chybu. Bezdomovci si za ne kúpia alkohol, opijú sa a potom robia výtržnosti," hovorí náčelník.
Vo Fiľakove nocľaháreň nepotrebujú
Vo Fiľakove problém s bezdomovcami nemajú a preto o nocľahárni ani neuvažujú. „Pokiaľ máme nejaký konkrétny prípad, snažíme sa kontaktovať rodinu, prípadne známych, alebo danú osobu umiestnime v útulku v iných mestách," hovorí prednostka mestského úradu Ľudmila Svoreňová. Podľa nej slabšie komunity v meste väčšinou držia spolu a vždy nájdu východisko, aby nikto z ich komunity neostal na ulici.
V Klenovci majú stále voľné miesta
Špecifické zariadenie pre ľudí, ktorí nemajú domov, funguje v Klenovci. Podávajú pomocnú ruku bezdomovcom z celého Slovenska. Kapacita zariadenia je šestnásť ľudí, osem miest je pre mužov a osem pre ženy.
„Momentálne tu máme 11 ľudí. Máme voľné miesto pre jednu ženu a štyroch mužov. Títo ľudia migrujú. Niekedy odídu z útulku aj bez akéhokoľvek vysvetlenia. Poskytujeme celoročné ubytovanie," približuje pomery v útulku riaditeľka Katarína Zamborová. Mesačný poplatok je vyše tridsať eur. V útulku si klienti môžu variť i prať. Dokonca majú k dispozícii aj svoju záhradku.