Tento piatok bude slávnostne otvorený obnovený náučný chodník vedúci na Muránsky hrad. Na jeho trase pribudli nové informačné panely, ktoré návštevníkov informujú nielen o prírodných krásach a zaujímavostiach národného parku, ale aj o histórii samotného hradu.
MURÁŇ. Na Muránsky hrad už vedie nový náučný chodník s dĺžkou 6,5 kilometra. Na jeho obnovu získali členovia Klubu priateľov Muránskej planiny sumu 4500 eur z programu Živé chodníky, ktorý vyhlásila Nadácia Ekopolis so spoločnosťou TOYOTA.
Skalné bralo Cigánka ponúka impozantné výhľady
Projekt realizoval Klub priateľov Muránskej planiny v spolupráci so Správou Národného parku Muránska planina. Na trase náučného chodníka osadili nové informačné panely, ktoré informujú návštevníkov o prírodných krásach a zaujímavostiach Národného parku Muránska planina, ako aj o histórii Muránskeho hradu. Obnovený chodník slávnostne otvoria v piatok 8. októbra.
"Na jeho začiatok sme osadili symbolickú vstupnú bránu. Tá spolu s tromi smerovníkmi umiestnenými na trase uľahčuje návštevníkom orientáciu v teréne. Po pomerne strmom stúpaní trasou náučného chodníka návštevníci iste uvítajú príjemné osvieženie chladivou horskou vodou z prameňa pod hradom, kde si môžu, ako na jednom z mála miest na Muránskej planine, doplniť zásoby pitnej vody. Skalné bralo Cigánka s dvoma vyhliadkovými plošinami v areáli Muránskeho hradu poskytne impozantný výhľad do širokého okolia. V lokalite Piesok na okraji Veľkej lúky nájdu návštevníci jednoduché odpočinkové miesto s lavicami, stolom a ohniskom a informačným bodom. Je to jedno z troch miest národného parku, ktoré môžu návštevníci využiť na táborenie," povedala Jana Šmídtová zo správy Národného parku Muránska planina v Revúcej.
Informačný systém národného parku sa skvalitnil
V rámci spoločnej brigády so zástupcami Toyoty a Nadácie Ekopolis upravili prameň pod hradom tak, aby pôsobil pre návštevníkov príťažlivo a zároveň funkčne. Výsledky spoločného úsilia sú badateľné na trase chodníka v podobe opravených panelov, upraveného prameňa pod hradom a zrenovovaného oddychového miesta na Veľkej lúke a ďalších, menej zreteľných, avšak potrebných opráv.
"Veríme, že návštevníci Muránskej planiny, ako aj domáci obyvatelia nášho regiónu budú hodnotiť tento náučný chodník pozitívne. Vďaka tomuto projektu sa nám podarilo skvalitniť informačný systém územia národného parku, aj keď išlo len o čiastočnú rekonštrukciu," povedala na záver Šmídtová.
Cieľom projektov Živé chodníky je obnova turistického značenia a technického stavu chodníkov, zlepšenie ich infraštruktúry dobudovaním odpočívadiel, lavičiek, mostíkov, informačných panelov a podobne.