LUČENEC. Medzinárodná vedecká konferencia, ktorá sa dnes koná v Lučenci, približuje život, dielo a odkaz významného zoológa Jána Šalamúna Petiana Petényiho, rodáka z Ábelovej.
Dvojdňová konferencia sa uskutoční pri príležitosti 210. výročia narodenia jedného z najvýznamnejších vedcov 19. storočia.
"Je zakladateľom modernej ornitológie a ochrany prírody. Táto osobnosť je vo svete uznávaná, no u nás dosť málo známa a toto podujatie nám ho viacej priblížiť," povedala riaditeľka Novohradského múzea a galérie (NMG) Iveta Kaczarová.
Zaujímavé prednášky
Podľa Jozefa Klindu z Ministerstva pôdohospodárstva, životného prostredia a regionálneho rozvoja SR bol Petian významná postava, vedec, evanjelický farár a humanista, ktorý veľa urobil pre slovenskú vedu a patril k zakladateľom ochrany prírody na Slovensku.
"Moja prednáška bola o tom, aký človek vlastne bol Petian skôr z ľudského a psychologického hľadiska a o tom, v akej dobe žil," vysvetlil Klinda.
Návštevníci si počas celého dňa mohli vypočuť zaujímavé prednášky o živote a osobnosti Jána Šalamúna Petiana. Ďalšou časťou konferencie boli informácie o rôznych živočích a prírode v okolí Novohradu. Súčasťou podujatia bola aj vernisáž výstavy Príroda Ostrôžok, ktorú si záujemcovia môžu pozrieť v priestoroch NMG v Lučenci do 31. októbra. Dokumentuje pohorie Ostrôžky ležiace v rodnom kraji J. Š. Petiana z hľadiska geografie, geológie, flóry a fauny. Prostredníctvom textov a zbierkových predmetov približuje prírodu Ostrôžok.
Návštevník tak získa komplexný prehľad o lokalite, vyskytujúcich sa nerastoch, živočíchoch a rastlinách. Textovú a obrazovú časť dopĺňajú preparáty jednotlivých druhov fauny zo zbierkového fondu Novohradského múzea a galérie, Múzea vo Svätom Antone, Lesníckeho a drevárskeho múzea vo Zvolene a Múzea v maďarskom Pásztó.
Podujatie je súčasťou projektu
Konferencia pokračuje aj v piatok 8. októbra exkurziou po rodisku Petiana Ábelovej, obci Tuhár a maďarskej dediny Ipolytárnoc.
Podujatie pripravilo NMG v spolupráci s katedrou biológie a ekológie Fakulty prírodných vied Univerzity Mateja Bela v Banskej Bystrici a Regiónom Neogradiensis z.p.o. a je súčasťou projektu Euroregión - podpora turizmu prostredníctvom spoznávania jeho prírody a histórie, ktorý bol podporený zo štátneho rozpočtu SR.