DOLNÝ KUBÍN. Vydávala sa ako pätnásťročná. Nevedela ani písať, ani čítať. Druhá manželka uhorského palatína JurajaThurza Alžbeta Coborová tak zaujala historika a spisovateľa Petra Hubu, že sa rozhodol napísať o nej román.
Alžbety
„Kým sa Thurzo „flákal" po svete, ona sa starala o všetky panstvá. Klobúk dolu. Jej podobizeň neexistuje, no musela byť krásna, keď 26-ročného luterána dokázala doviesť do katolíckeho kostola," hovorí Peter Huba.
Je presvedčený o tom, že vďaka Alžbete Coborovej neodvisla Alžbeta Báthoryová na šibenici. Vplyvné ženy boli v kontakte aj vďaka ľudovému liečiteľstvu. Jakubiska nechápe. „Nerozumiem jeho poradcom. To, čo som čítal, nemôže byť výmyslom socialistickej histórie."
Tvrdí, že prišiel k rovnakým záverom ako Jozef Kočiš v knihe Alžbeta Báthoryová a jej obete vydanej pred tromi rokmi. S tým rozdielom, že „on sa opieral o naštudované materiály z Bytče. Môj záber je ďaleko širší".
Ambície
Už dva roky mu hlavou víria myšlienky na udalosti spred štyristo rokov. Naštudoval kopu materiálov z viedenského i budapeštianskeho archívu. Román, ktorý by chcel dať dokopy do zimy, považuje za svoje životné dielo. S ambíciou presiahnuť hranice Oravy.
„Netvrdím, že je ľahké napísať román zo súčasnosti. Dozviete sa o nejakom osude, pridáte zápletku. Pri historickom románe si musím dvakrát dať pozor, aby ma niekto nenachytal na hruškách," povedal Huba, ktorý má vlastné vydavateľstvo.
V tomto prípade, po posúdení rukopisu odborníkmi, ponúkne dielo s pracovným názvom Postoj, Alžbeta, väčšiemu vydavateľovi, zrejme z Bratislavy.