Nevzdávajú sa, chcú poznať vraha svojej dcéry

Od prvej chvíle boli rozhodnutí zistiť meno vraha ich dcéry. Verdikt polície o tom, že Denisa spáchala samovraždu, ich neuspokojil. Neverili mu. Nástojili na súdnej pitve.

Jaroslav Šoltís sa nevzdáva a je rozhodnutý dotiahnuť celú záležitosť do úspešného konca.Jaroslav Šoltís sa nevzdáva a je rozhodnutý dotiahnuť celú záležitosť do úspešného konca. (Zdroj: ZITA SURÁKOVÁ)

Na základe jej výsledkov rakúska polícia prípad Denisy Šoltísovej opäť otvorila. Vďaka odhodlaniu rodičov sa o prípade slovenskej opatrovateľky dozvedeli aj ľudia v zahraničí. O jej tragickom konci vyšla totiž kniha.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

RATKOVSKÁ LEHOTA. V Rakúsku pracujú tisícky slovenských žien. Opatrujú starých ľudí. Jednou z nich bola aj vysokoškoláčka Denisa, z Ratkovskej Lehoty, obce z okresu Rimavská Sobota. Z posledného turnusu sa už domov nevrátila. Jej telo našli v rieke Ager trinásty deň po vyhlásení pátrania. Rakúska polícia prípad uzavrela ako samovraždu. Rodina mladej

SkryťVypnúť reklamu

Slovenky tomuto verdiktu nikdy neuverila. Už viac ako dva roky sa nevzdáva a bojuje „Som presvedčený o tom, že naša dcéra zomrela násilnou smrťou," hovorí Jaroslav Šoltís. V presvedčení ho upevnili výsledky súdnej pitvy i expertíza viedenského farmakológa Michaela Freissmutha.

Trvali na súdnej pitve

Od smrti Denisy uplynú v januári už tri roky. Jej telo našli približne trinásť kilometrov od miesta, kde pracovala.

„Dodnes nepochopím, ako mohla rakúska polícia prípad do piatich hodín uzavrieť ako samovraždu. V rieke našli mladú ženu, ktorá bola niekoľko dní nezvestná, na tele mala viditeľné stopy po násilí, no muži zákona v tak neuveriteľne krátkom čase dospeli k tomu, že dievča si zobralo život dobrovoľne. Nechápem to. My sme však tvrdeniu, že naša dcéra spáchala samovraždu, nikdy neuverili. Keď nám ju priviezli na Slovensko, trvali sme na súdnej pitve. Keď sme dostali výsledky, boli sme ešte viac zdrvení a presvedčenie, že naša dcéra nespáchala samovraždu, sa ešte viac upevnilo. Našu Denisku niekto zabil," povie pevným hlasom Jaroslav.

SkryťVypnúť reklamu

V tele našli lieky, ktoré Denisa nemala dôvod užívať

Slovenka pracovala v mestečku v Hornom Rakúsku. V rodine, ktorá má cveng. Domáci pán bol kedysi primárom urológie a jeho žena pracovala ako zdravotná sestra. Manželský pár požíval v malom meste rešpekt a úctu.

„Mal to byť posledný turnus mojej dcéry. Definitívne sa rozhodla, že príde domov. Odchod už počítala na hodiny. Naposledy som s ňou hovoril 17. januára, krátko pred piatou hodinou ráno. Bola veľmi zmätená. Tvrdila, že vo svojom byte v Rimavskej Sobote má namontovanú plošticu. Vtedy som si jej dezorientovanosť nevedel vysvetliť. Dnes už viem, prečo bola taká," hovorí otec mŕtvej dievčiny.

V Denisinom tele našli stopy po liekoch, ktoré nemala dôvod užívať. „Zistilo sa, že naša dcéra mala v sebe liečivá Glibornurit a Sulfinpyrazon. Sú to lieky, ktoré sa užívajú ako prevencia na infarkt myokardu, pri kĺbových ochoreniach a pre diabetikov. Cukrovku však nemala, neboleli ju ani kĺby a srdce mala zdravé. Mala poškodenú pečeň. Podľa pitevnej správy mala čerstvé podkožné podliatiny na oboch predlaktiach a stehnách," približuje výsledky pitvy Jaroslav.

SkryťVypnúť reklamu

Boli to lieky, ktoré dostať len na predpis

Podľa znalcov a laboratórnych vyšetrení mohlo užívaním týchto liekov dôjsť k hypoglykémii. Jej hladina cukru v krvi sa znížila. Hypoglykémia ťažšieho stupňa sa môže prejaviť dezorientovanosťou, pomätenosťou, poruchami reči, psychickým a neurologickým ochorením.

Na základe týchto výsledkov bola rakúska polícia nútená nariadiť v marci v roku 2009 nové vyšetrovanie. V týchto dňoch sú známe i výsledky expertíz, ktorú na vyžiadanie dozorujúcej prokuratúry v Rakúsku robil viedenský farmakológ Michael Freissmuth.

„Expertíza potvrdila, že naša dcéra mala v tele koncentráciu lieku znižujúcu hladinu cukru, tzv. Glibornurit a liek proti artritíde Sulfinpyrazon. Glibornurit sa vylučuje cez pečeň, preto sa v obličkách Denisky nenachádzal. Sulfinpyrazon sa rozkladá baktériami, a tak nebolo možné zistiť, aké množstvo lieku malo moje dieťa v organizme. Užívanie oboch liekov naraz by určite nepredpísal žiadny lekár. Terapeuticky je to zakázané. V čase, keď zomrela moja dcéra, sa Glibornurit predával len v Nemecku, Švajčiarsku a Taliansku. V Rakúsku bolo možné tento liek kúpiť len do 5. novembra 2007. Sulfinpyrazon sa vo forme tabliet predáva len v Taliansku a Anglicku, v Rakúsku ho od roku 1999 nedostanete. Obidva lieky možno získať len na lekársky predpis. K týmto liekom sa človek bežne len ťažko dostane. Je nepravdepodobné, že naša dcéra užila lieky a potom sa hodila do rieky. Jednoducho by na to nemala síl," približuje výsledky expertízy Jaroslav.

Najali si advokáta, novinár napísal knihu

Expertíza rodinu Šoltísovcov ešte viac utvrdila v tom, že v prípade ich dcéry je mnoho nevyjasnených otáznikov. Nezvestnosť mladej ženy oznámila domáca pani na policajnú inšpekciu vo Vocklabrucku 21. januára 2008. Uviedla, že Denisa je nezvestná od 18. januára. Dvaja svedkovia tvrdili, že Denisu videli v sobotu 19. januára okolo 22.45 hod. na Raiffeisenstrasse. Údajne mala v mraze na sebe len nohavičky a tielko. Vedľa domu, v ktorom pracovala, len prešla a pokračovala ďalej. Tam sa stopa po Slovenke skončila. Jej telo našli na trinásty deň po vyhlásení pátrania.

„V Rakúsku sme si najali advokáta. Ten sa spojil s Geroldom Moserom, ktorý našiel telo našej dcéry. Tento pán tvrdí, že telo, keby ho sem priniesol prúd, by muselo byť v inej polohe a na inom mieste. Nielen tento fakt, ale aj iné svedčia o tom, že veľa vecí sa zanedbalo. Moja dcéra nemala psychické ochorenie. Dezorientovaná bola z liekov, ktoré nemala dôvod užívať. Kombinácia týchto liekov spôsobuje dezorientovanosť a dokonca sa môže podpísať aj pod stratu vedomia. Ak to ináč nepôjde, som rozhodnutý domáhať sa spravodlivosti aj na Európskom súde pre ľudské práva v Štrasburgu. Viem, že život dcéry nám to už nevráti. Jediné, čo môžem pre ňu ešte spraviť, je pozrieť sa do očí jej vraha," tvrdí Jaroslav Šoltís.

Vďaka jeho horlivosti sa o tragickom konci mladej Slovenky dozvedeli aj v zahraničí. „Novinár Martin Leindenfrost vydal o mojej dcére knihu. Vyšla v náklade okolo štyritisíc výtlačkov v nemecky hovoriacich krajinách. Tisíce ľudí sa dozvedelo o našom nešťastí i skalopevnom presvedčení, že milovanú dcérku Denisu niekto zavraždil," dodá Jaroslav.

Najčítanejšie na My Novohrad

Komerčné články

  1. Revolučný Nissan X-Trail mení pravidlá hry
  2. GUTEN TAG! Deň plný pohody, zaujímavých destinácií a informácií
  3. Naučte deti narábať s peniazmi: Máme pre vás niekoľko tipov
  4. Ako zlepšiť povedomie o cirkulárnej ekonomike?
  5. Prémiové bývanie pod lesom. Objavte Stockerka Prémium
  6. Miesto, kde je úspech podnikania zaručený
  7. 25 tipov na tašky, ktoré vás budú baviť. A takto si ich vyrobíte
  8. Revolučná inovácia: Mobil pomáha v boji proti rakovine!
  1. Miesto, kde je úspech podnikania zaručený
  2. Naučte deti narábať s peniazmi: Máme pre vás niekoľko tipov
  3. 25 tipov na tašky, ktoré vás budú baviť. A takto si ich vyrobíte
  4. Ako zlepšiť povedomie o cirkulárnej ekonomike?
  5. GUTEN TAG! Deň plný pohody, zaujímavých destinácií a informácií
  6. Prémiové bývanie pod lesom. Objavte Stockerka Prémium
  7. Každým dňom krajší! Nový Kynek je miestom, kde chcete bývať
  8. Predajte starý byt bez provízie realitke a bývajte v novostavbe
  1. Cestujte za zlomok ceny. Päť destinácii na dovolenku mimo sezóny 13 729
  2. Revolučná inovácia: Mobil pomáha v boji proti rakovine! 7 312
  3. Krátky, ale veľmi úspešný príbeh Kardiocentra AGEL Košice-Šaca 4 431
  4. V púpave je všetko, čo potrebujete 4 426
  5. Nebudete veriť, že toto skrýva Albánsko. Jeho pláže vyrazia dych 4 083
  6. Výborná pre diabetikov aj pre lepšie trávenie. Poznáte Aróniu? 4 002
  7. Posledné byty v jedinečnej novostavbe v historickom jadre Košíc 3 831
  8. Ako prišiel Boris Kollár k miliónom 3 538
  1. Eva Gallova: K akým pohanským bohom sa modla krkavčie matky ako ja
  2. Ivan Mlynár: Filipovi Kuffovi popukali po menovaní do funkcie štátneho tajomníka posledné tri mozgové bunky, ako popkorn v mikrovlnke.
  3. Miroslav Lisinovič: Z mojej papierovej dielne: Kostol sv. Jakuba v meste Stříbrná Skalice
  4. Yevhen Hessen: Mobilizačný zákon: čo on znamená pre Ukrajincov v zahraničí?
  5. Anton Kaiser: 100 rokov organizovanej turistiky VII.
  6. Monika Kollarova: Mačacie "ladies"
  7. Viktor Pamula: Odkiaľ a kam ?
  8. Andrea Ostrihoňová: Sú veci, ktoré sa nechcú stratiť
  1. Lucia Nicholsonová: Otvorený list Kaliňákovi juniorovi 108 684
  2. Ivan Čáni: Korčokovský magor. 40 673
  3. Martin Krsak: Slovensku nebude nikto diktovať! …ani zahraničie, ani zákony SR 35 438
  4. Marek Mačuha: Chudobní dôchodcovia? 35 024
  5. Boris Šabík: Zvláštne ticho po katastrofách 20 066
  6. Martin Pollák: Komu sa klaňajú traja hrdobci? 19 619
  7. Ján Šeďo: Ktorý slovenský senior oželie z dôchodku 400 EUR mesačne ? 15 295
  8. Leonard Malacký: Kam z Bratislavy - na trip do najkrajšej obce na Dunaji 9 191
  1. Yevhen Hessen: Mobilizačný zákon: čo on znamená pre Ukrajincov v zahraničí?
  2. Monika Nagyova: Úprimné pozdravy z Bratislavy: Sex v meste na slovenský spôsob
  3. Jiří Ščobák: Ivan Korčok dnes promluvil před Starou tržnicou v Bratislavě (video)
  4. Yevhen Hessen: Telegram ako zdroj konšpirácií, dezinformácií a propagandy?
  5. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 77. - Arktída - Ostrov Wrangel - miesto, kde sa začína ruský deň
  6. Post Bellum SK: Osobnosť, ktorú sme si nepripomenuli...
  7. Yevhen Hessen: Ukrajinských utečencov sa pýtajú "Prečo nie ste na fronte", ale utečencov z iných krajín sa na to nepýtajú?
  8. Jiří Ščobák: Ivan Korčok zvítězí, protože má něco, co Pellegrini nemá a nikdy mít nebude!
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

  1. Eva Gallova: K akým pohanským bohom sa modla krkavčie matky ako ja
  2. Ivan Mlynár: Filipovi Kuffovi popukali po menovaní do funkcie štátneho tajomníka posledné tri mozgové bunky, ako popkorn v mikrovlnke.
  3. Miroslav Lisinovič: Z mojej papierovej dielne: Kostol sv. Jakuba v meste Stříbrná Skalice
  4. Yevhen Hessen: Mobilizačný zákon: čo on znamená pre Ukrajincov v zahraničí?
  5. Anton Kaiser: 100 rokov organizovanej turistiky VII.
  6. Monika Kollarova: Mačacie "ladies"
  7. Viktor Pamula: Odkiaľ a kam ?
  8. Andrea Ostrihoňová: Sú veci, ktoré sa nechcú stratiť
  1. Lucia Nicholsonová: Otvorený list Kaliňákovi juniorovi 108 684
  2. Ivan Čáni: Korčokovský magor. 40 673
  3. Martin Krsak: Slovensku nebude nikto diktovať! …ani zahraničie, ani zákony SR 35 438
  4. Marek Mačuha: Chudobní dôchodcovia? 35 024
  5. Boris Šabík: Zvláštne ticho po katastrofách 20 066
  6. Martin Pollák: Komu sa klaňajú traja hrdobci? 19 619
  7. Ján Šeďo: Ktorý slovenský senior oželie z dôchodku 400 EUR mesačne ? 15 295
  8. Leonard Malacký: Kam z Bratislavy - na trip do najkrajšej obce na Dunaji 9 191
  1. Yevhen Hessen: Mobilizačný zákon: čo on znamená pre Ukrajincov v zahraničí?
  2. Monika Nagyova: Úprimné pozdravy z Bratislavy: Sex v meste na slovenský spôsob
  3. Jiří Ščobák: Ivan Korčok dnes promluvil před Starou tržnicou v Bratislavě (video)
  4. Yevhen Hessen: Telegram ako zdroj konšpirácií, dezinformácií a propagandy?
  5. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 77. - Arktída - Ostrov Wrangel - miesto, kde sa začína ruský deň
  6. Post Bellum SK: Osobnosť, ktorú sme si nepripomenuli...
  7. Yevhen Hessen: Ukrajinských utečencov sa pýtajú "Prečo nie ste na fronte", ale utečencov z iných krajín sa na to nepýtajú?
  8. Jiří Ščobák: Ivan Korčok zvítězí, protože má něco, co Pellegrini nemá a nikdy mít nebude!

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu