DIVÍN. Pozostatky Divínskeho hradu sa stali táboriskom pre rytierov Dračieho rádu. Tak si hovoria divínski skauti, ktorých inšpiroval niekdajší majiteľ hradu Imrich III. Balassa, známy svojimi sklonmi k lúpežnému rytierstvu a člen spomínanému rádu. Mladí skauti tu však nielen táboria, ale predovšetkým vo voľnom čase pracujú.
„Podarilo sa nám založiť dva oddiely - rómsky a nerómsky. Majú po pätnásť členov. V rómskom sú deti aj dospelí a práve oni od začiatku roka pracujú na úprave okolia ruín hradu," povedal vodca 145. skautského zboru v Divíne Jozef Pikula. Zároveň podotkol, že v Lovinobani majú samostatnú družinu, v ktorej sú väčšinou takzvané vĺčatá, teda deti do 11 rokov.
Voľnočasová hra
J. Pikulovi sa tento rok podarilo nadviazať bližší kontakt so skautským ústredím v Bratislave, ktoré už niekoľko rokov realizuje projekt Odklínanie stredovekých hradov. V rámci neho prebiehajú aj práce, ktoré prispievajú k skultúrneniu historických stavieb.
„Nadviazali sme na tento projekt a v júni sme dostali príspevok 180 eur. Z nich stovka je určená na nákup materiálu ako sú hrable, motyky, záhradnícke nožnice, lopaty, pracovné rukavice atď. Osemdesiat eur je na stravu a cestovné. Okrem toho nám bolo ponúknutých do konca roka ďalších 150 eur," upresnil J. Pikula. Tiež podotkol, že práce skautov prebiehajú ako celoročná voľnočasová hra.
Pomôcť by mali projekty
Ruiny divínskeho hradu sú roky lákadlom pre zvedavcov. Mohli by sa však stať jedným zo základných pilierov uceleného historicko - kultúrneho celku, ktorý prispeje k rozvoju turizmu v obci.
„Čo sa týka historických stavieb v Divíne, tak hrad má určite medzi nimi osobité postavenie. Jeho pozostatky sú pre ľudí roky lákadlom a preto je najvyšší čas, aby sa stal predovšetkým pre turistov bezpečnou atrakciou. Naším cieľom je postupné sprístupnenie hradu. V novembri plánujeme podať projekt v rámci výzvy Obnov svoj dom. Okrem toho sa budú robiť menšie projekty, ktoré by v prípade úspešnosti pomohli pri financovaní jednotlivých prác," ozrejmil riaditeľ Osvetového strediska kultúrnych pamiatok v Divíne František Radinger.
Postupnosť prác na hrade odporučí hradológ a manažér projektu na záchranu hradu Michal Šimkovic, ktorý sa s F. Radingerom stretol uplynulý týždeň. „Predpokladám, že prvé slovo budú mať statici. Samozrejme, že musíme mať aj vyjadrenie pamiatkového úradu. Potrebné je aj geodetické zameranie hradu," dodal F. Radinger.
Divínsky hrad figuruje aj v ďalšom projekte - Podpora turizmu prostredníctvom poznávania jeho prírody a histórie. Tiež sa stal súčasťou klastra pohraničných hradov južného Slovenska.