DIVÍN.Od septembra minulého roka funguje v obci Divín príspevková organizácia Osvetové stredisko správy kultúrnych pamiatok. Má na starosti tamojší kaštieľ a hrad, ktorých vlastníkom je obec. Minulý mesiac sa jej riaditeľom stal Lučenčan František Radinger, ktorý je novohradskej verejnosti známy ako jaskyniar, nadšenec archeológie a pedagóg, ktorý pôsobil v Poltári a v Cinobani.
Začne sa meniť vzhľad historickej stavby
Vďaka úspešnému projektu bol na rekonštrukciu a obnovu renesančného kaštieľa odsúhlasený nenávratný finančný príspevok zo štrukturálnych fondov Európskej únie vo výške 2 348 288,49 eur. Po ukončení legislatívneho procesu, ktorý spomalil nástup novej vlády, sa začne meniť vzhľad historickej stavby.
„Divínsky kaštieľ chátral. Jeho interiér je momentálne jeden veľký neporiadok. Na nádvorí sa sporadicky poriadajú spoločensko - kultúrne akcie. Obývaný bol do roku 1945. Po 2. svetovej vojne jeho priestory využívala Lesná správa, pričom tu zriadila aj byty pre svojich zamestnancov. Tie sa neskôr zmenili na liaheň a chov kurčiat. Z dvora si bývalé Jednotné roľnícke družstvo urobilo skladisko umelých hnojív,“ ozrejmil F. Radinger.
Vzniknú zaujímavé expozície
Čo nestihol nahlodať zub času, dokončili ľudia. Otvorená stavba sa stala terčom rôznych živlov, ktoré ju devastovali. Jediným svetlým bodom bola rekonštrukcia strechy, o ktorú sa ešte v časoch bývalého režimu postarali pamiatkári. Nevábny vzhľad kaštieľa by sa mal však čoskoro zmeniť a do obce prilákať turistov.
„Finančný príspevok zo štrukturálnych fondov EÚ na obnovu kaštieľa je schválený. Predpokladám, že papierovačky budú čoskoro dotiahnuté do konca a začne sa s jeho obnovou. Práce by mali byť ukončené do 20 mesiacov. Historická stavba prejde kompletnou rekonštrukciou a vznikne v nej múzeum. Jeho návštevníci budú môcť zhliadnuť stále expozície - Príroda Divína a okolia, Pamiatkový a archeologický výskum, História kaštieľa a hradu. Ďalej to budú expozície, ktoré sa budú môcť dopĺňať a obmieňať - Poľovnícke trofeje, Fotografie významných rodákov,“ upresnil riaditeľ príspevkovej organizácie.
Využijú sa aj pivnice
Súčasťou muzeálneho komplexu bude výstavná miestnosť pre diela regionálnych umelcov. Štyri miestnosti oživia tvorivé dielne. V rámci nich by mohla byť prezentovaná napríklad maľba na sklo, hrnčiarstvo, košikárstvo a iné tradičné remeslá. Tiež by mali byť zriadené klubové a účelové miestnosti pre obec. Umelci, ktorí sem budú chodiť vystupovať, budú mať k discpozícii šatne vybudované v jednej z bášt. Nebudú chýbať ani sociálne zariadenia atď. Využité budú aj pivničné priestory, ktoré sa zmenia na depozitár múzea.
Obnova bude finančne náročná
„Nechať kaštieľ napospas osudu by bolo naozaj nezodpovedné. Jeho obnova však bude finančne náročná. Treba si uvedomiť, že obec Divín má obrovský potenciál pre rozvoj turizmu. Je tu známe letovisko pri priehrade, spomínaný kaštieľ, hrad, kostol, kaplnka, fara, pútnické miesto, jaskyne, bane. Obec určite zatraktívni aj námestie, ktoré tiež čoskoro zmení svoj vzhľad. Jeho regenerácia sa uskutoční vďaka 885.075,13 eur z úspešného projektu v rámci regenerácie sídiel - Kúpeľná promenáda v Divíne,“ zakončil F. Radinger.