DOLNÝ KUBÍN. Z piatich podaných projektov uspeli tri. Suma je doteraz najvyššou dotáciou, ktorú galéria z tohto grantového systému ministerstva kultúry a cestovného ruchu získala.
Úspora i komfort
Z pridelených finančných prostriedkov inštitúcia rekonštruovala osvetlenie v expozícii Tradičnej ľudovej plastiky a maľby na Slanickom ostrove umenia na Oravskej priehrade. Aktivita nadväzovala na projekt realizovaný vlani v Galérii Márie Medveckej v Tvrdošíne.
Cieľom obidvoch projektov bolo zmodernizovať expozície, ktoré po dlhoročnej prevádzke už nezodpovedali súčasným výstavným štandardom. Moderné svetelné systémy priniesli výraznú úsporu elektrickej energie, ale aj vizuálny komfort pre návštevníka.
Bezpečnosť
Z hľadiska bezpečnosti bola významným krokom realizácia projektu výmeny elektrickej požiarnej signalizácie v Župnom dome v Dolnom Kubíne, ktorý slúži galérii ako administratívne a výstavné centrum. Výmenu bolo nevyhnutné uskutočniť v čo najkratšom čase, pretože havarijný stav pôvodnej signalizácie ohrozoval historickú budovu i zbierky.
Nové umenie
Posledný podporený projekt bol zameraný na akvizíciu nových zbierkových predmetov. Pridelený grant umožnil galérii zakúpiť do svojich zbierok tri veľkoformátové maľby od autorov Erika Šilleho a Martina Sedláka. Obaja umelci sú absolventmi 4. ateliéru Katedry maľby a iných médií VŠVU, ktorý vedie profesor Ivan Csudai.
Zakúpené maliarske diela doplnia kolekciu súčasného slovenského výtvarného umenia, v ktorej sú autori mladšej generácie zastúpení zatiaľ ojedinele. Nákup diel v budúcnosti umožní prezentovať nové prístupy k otázke maľby a zdokumentovať rozšírenie klasického chápania tohto média.