LUČENEC. Roky sa venuje histórii. Faktografiu zaraďuje do času. Z pozbieraných materiálov zostavuje publikácie. Mestský kronikár Jozef Drenko ich vydal už okolo štyridsať. Na tej poslednej, ktorá vyšla v týchto dňoch, pracoval desať rokov.
„Pochodil som archívy v Budapešti, Bratislave i vo Viedni. Mojím cieľom bolo nájsť všetko, čo sa len dalo, o zdravotníctve. Od najstarších čias až po súčasnosť. Chcel som odkryť pramene k dejinám zdravotníctva v našom regióne," tvrdí zanietený Lučenčan.
Publikácia má tri kapitoly. Každá sleduje spoločenské a zdravotnícke problémy, zaznamenáva mená lekárov, špitálov i nemocníc. Historik pri svojom bádaní natrafil na zaujímavé skutočnosti. Napríklad aj na to, že prvým známym lekárom, rodákom z Lučenca, bol Ján Čúzi - Čech, ktorý tri roky cestoval po Európe a predvádzal siamské dvojčatá. Helena a Judita sa narodili v roku 1701, boli zrastené chrbticou. Publikácia bola vydaná pre potreby mesta, archívne a študijné účely. K nahliadnutiu je v kultúrnych a zdravotníckych zariadeniach v meste.
„Je dobrým základom k vydaniu propagačnej publikácie o nemocnici v Lučenci," tvrdí Drenko.