LUČENEC. Krytá plaváreň v okresnom meste bola viac ako rok zatvorená. Lučenčania museli za plávaním cestovať do najbližších miest - buď do Veľkého Krtíša alebo Rimavskej Soboty. Od novembra by mala fungovať aj plaváreň v Lučenci.
„Kotolňa je už v skúšobnej prevádzke a tak by sme o dva - tri týždne chceli dať plaváreň do užívania," sľubuje primátor mesta Milan Marko.
Plaváreň bude spravovať mestská spoločnosť
Plaváreň odkúpila mestská spoločnosť SPOOL v lete tohto roku od súkromného podnikateľa, pre ktorého bola priveľkým finančným sústom. Za nehnuteľnosť zaplatila vyše 500-tisíc eur. Mestská spoločnosť zobrala na seba i úver, ktorý predchádzajúci vlastník nedokázal splácať. Mesačne bude musieť SPOOL splácať viac ako tritisíc eur po dobu pätnásť rokov. Primátor hovorí, že mesto nemalo inú možnosť. Ľuďom i školám krytý bazén chýbal. Fakt, že si v okresnom meste nie je kde zaplávať, podliehal tvrdej kritike.
„Je to predsa nehorázne, že menšie okresné mestá ako Lučenec majú kryté plavárne. Mám šesťročného syna, ktorému lekárka na chrbticu odporučila plávať. Celú minulú zimu sme preto dva razy do týždňa chodili do Veľkého Kríša, ktorý je od Lučenca vzdialený vyše tridsať kilometrov. Poriadne nám to zaťažilo rodinný rozpočet," hovorí 30-ročná Martina z Vidinej.
Susedné okresy to majú dávno poriešené
Susedné okresné mestá Veľký Krtíš a Rimavská Sobota majú mestské plavárne. Magistrát vo Vekom Krtíši vyčlenil na tento rok pre plaváreň príspevok vo výške 119-tisíc eur. Na plavárni je zamestnaných jedenásť ľudí. Ročne ju navštívi okolo 60-tisíc ľudí.
„Zľavy majú invalidi a dôchodcovia s trvalým pobytom v meste Veľký Krtíš, držitelia kariet mesta a darcovia krvi s trvalým pobytom v meste," informuje hovorkyňa mesta Erika Ľavčoková. Desať ľudí je zamestnaných na plavárni v Rimavskej Sobote, na ktorú mesto tento rok vyčlenilo vyše 230-tisíc eur.