Štvrtok, 29. október, 2020 | Meniny má KláraKrížovkyKrížovky

Ivanová sa blysla na Liptove, Kosková predviedla nového koňa

Pred blížiacim sa záverom jazdeckej sezóny sa zástupkyne lučeneckého Horseteamu Koška predstavili v Maďarsku, na Liptove a Spiši. Radka Ivanová triumfovala v Liptovskej Sielnici. Skúsenú Luciu Koskovú potešil výkon jej nového koňa Piaffa na pretekoch v Sp

Radka Ivanová v sedle Monte Christa.Radka Ivanová v sedle Monte Christa. (Zdroj: JOZEF ORNTH)

išskej Novej Vsi.

LUČENEC. Záverečnú bodku za septembrovými podujatiami dali zástupkyne Horseteamu Koška v Salgotarjáne a Liptovskej Sielnici. Zbierka cenných trofejí sa Lučenčankám opäť rozrástla.

V poslednú septembrovú sobotu sa na dobre upravenom teréne a v peknom prostredí v Salgótarjáne predstavila jazdecká výprava z Novohradu v širšom zložení - Lucia Kosková, Radka Ivanová, Katka Balážová, Ivana Lörinčíková a Renata Sekeráková. Svoj premiérový štart tu zažil nový kôň L. Koškovej Piaff.

„V našej prvej súťaži zaznamenala Katka Balážová v sedle Dámy 4 trestné body a obsadila tak 8. miesto. V druhej súťaži rozhodoval o poradí medzi 1. a 13. miestom len čas. Z lučeneckej výpravy dosiahla najlepšie umiestnenie (5. priečka) Radka Ivanová s Piece Of My Heart.

Počas pretekov prebehli aj „štýlové súťaže", kde si v súťaži Z Katka Balážová s Dámou vybojovali šiestu priečku. V súťaži ZL (110 cm) obsadili Ivka Lörinčíková s Djangom pekné 3. miesto," informoval Vladimír Koška, majiteľ jazdeckého klubu Horseteam Koška Lučenec.

Piaffova premiéra

V súťaži ZL s rozoskakovaním (110/120 cm) predviedla Lucia Kosková svojho nového koňa Piaffa, s ktorým po čistej jazde postúpila do rozoskakovania. Zhodenie jednej prekážky napokon znamenalo 5. miesto.

„Lucka s Piaffom dosiahli veľmi pekné umiestnenie. Táto výška bola doposiaľ Piaffovym maximom v jeho doterajšej jazdeckej kariére. Tento kôň má sedem rokov, veľmi dobrý pôvod a skokové predpoklady. Doposiaľ jazdil prevažne drezúrne disciplíny. Veríme, že jeho skoková kariéra bude pod taktovkou Luckinych schopností veľmi rýchlo rásť," doplnil V. Koška.

Podujatie v susednom Maďarsku vyvrcholilo súťažou L na čas (120 cm), v ktorej mal Lučenec trojnásobné zastúpenie. Lucia Kosková sedlala Figara a Lionella, Radka Ivanová Monte Christa.

Lucia s Lionellom zajazdili najrýchlejší parkúr a na 2. priečku ich odsunula len jedna zhodená prekážka.
Radkino presvedčivé víťazstvo

V nedeľu 26. septembra vycestovala do Liptovskej Sielnice len jedna zástupkyňa „Koškovcov" - Radka Ivanová s koňmi Monte Christo a Cavalero.

Čistú jazdu v súťaži Z na čas (100 cm) sa podarilo absolvovať spomedzi 37 dvojíc len 15. O ich poradí rozhodoval čas. Radka s Cavalerom napokon po peknej a istej jazde napokon obsadila potešiteľné 3. miesto. Pred nimi sa umiestnil Ján Obert v sedle Kelvina z Liptovského Mikuláša a Filip Vavrica na Previi z Makova.
Nasledovala ďalšia súťaž - dvojfázové skákanie ZL (110/120 cm).

„Len ten, kto prejde prvú fázu čisto, pokračuje v skokoch v druhej fáze. V nej je už výška prekážok 120 cm. O poradí rozhoduje nielen počet trestných bodov, ale aj čas," vysvetlil V. Koška.

V spomínanej súťaži nenechali R. Ivanová s Cavalerom nič na náhodu a po čisto odjazdenom parkúre a dosiahnutí suverénne najrýchlejšieho času presvedčivo zvíťazili.

Poradie: 1. R. Ivanová/Cavalero, Lučenec (0,0 tr. b., 19,62 s), 2. M. Žák/Fresco, trebostovo (0,0 tr. b., 22,00 s), 3. J. Obert/Polar, Liptovský Mikuláš (0,0 tr. b., 22,03 s).

V súťažil L s rozoskakovaním (120/130 cm) sa R. Ivanová predviedla v sedle Monte Christa. Čistým prejdením základného kola si zabezpečili miestenku do rozoskakovania. To absolvovali bez zhodenia prekážky a časom skončili ako najlepšia juniorská dvojica na celkovom 6. mieste.

Dievčatám sa riskovať neoplatilo

Október odštartovala Radka Ivanová s Cavalerom a Monte Christom na podujatí v Spišskej Novej Vsi, kde vycestovala aj Lucia Kosková so skúseným Figarom a novým Piaffom.

Kým Radke sa prvý deň na Spiši veľmi nevydaril, Lucia s Figarom potvrdili svoje kvality a v súťaži L (120 cm) na čas obsadili vynikajúce 2. miesto. Prvú a tretiu priečku obsadil skúsený jazdec z Lužian Ján Cigáň na svojich dvoch koňoch Mercedes a Amanda.

Druhý deň podujatia sa začal postupnou obtiažnosťou do 115 cm so žolíkom (120 cm). „Postupná obtiažnosť je súťaž, v ktorej jazdec v parkúre zbiera dobré body za bezchybné zvládnutie prekážky. Žolík je alternatívna prekážka k poslednej. Je vyššia a náročnejšia ako ostatné. Za jej prekonanie získa jazdec dvojnásobný počet dobrých bodov. Naopak, za jej zhodenie dvojnásobný počet bodov stráca. Dá sa povedať, že je to taký malý risk," ozrejmil V. Koška.

Práve spomínaný risk tentokrát Lučenčankám nevyšiel. Z celkového počtu 28 dvojíc zdolalo žolík len sedem. Napokon sa z víťazstva tešila Lucia Borisová na koni Cassidy z Prešova.

V súťaži 120/130 cm postúpilo z 33 dvojíc do rozoskakovania len 11. Medzi nimi nechýbala ani Lucia Kosková v sedle Figara. Jedna zhodená prekážka v rozoskakovaní ju napokon odsunula na celkovú 7. priečku. Zvíťazil zástupca domáceho klubu Maroš Kuchár v sedle Consílie.

„Teší ma aj výkon môjho nového koňa Piaffa, ktorý v základnom kole zhodil len jednu prekážku. Ukázal tak svoj skokový potenciál a začali sa o neho zaujímať aj iní jazdci. Ja si ho však nedám, pretože si myslím, že to spolu dotiahneme vysoko," nechala sa počuť Lucia Kosková.

Veľké východoslovenské finále

Podujatie na Spiši vyvrcholilo veľkým finále, v ktorom sa predviedol štvorlístok najlepších jazdcov z východu. Súťažilo sa systémom štyroch kôl so vzájomným striedaním sa koní. Podľa očakávania zvíťazil slovenský reprezentant Zdeno Kuchár zo Spišskej Novej Vsi.

„Táto súťaž bola nádherným jazdeckým divadlom, ktoré sme mali možnosť zhliadnuť na záver podujatia. Samozrejme, že víťazovi sme zagratulovali," dodal V. Koška.

Záver jazdeckej sezóny absolvujú zástupkyne Horseteamu Koška v maďarskom Mezokövezsde.

1. Príjem vs. dôchodok. Realita, ktorú na ktorú sa treba pripraviť
  2. Pôžička bez úrokov a poplatkov? Áno, existuje
  3. Nové Porsche Panamera spája nespojiteľné
  4. Tradičná plodina zo Slovenska mizne. Čo sa deje so zemiakmi?