MODRÝ KAMEŇ. Najmenšie slovenské mesto - Modrý Kameň rekonštruuje svoje námestie. Na projekt revitalizácie centrálnej mestskej zóny získalo z eurofondov viac ako 626 899 eur. Ďalších päť percent tvorí spolufinancovanie mestom. Projekt stál samosprávu ďalších 75 810 eur.
Podľa technika Mestského úradu v M. Kameni Jozefa Knápeka, Lipové námestie sa rekonštruuje už dva mesiace a podľa zmluvy by malo byť dokončené do 22 mesiacov od začiatku výstavby. „Podľa vyjadrenia dodávateľa, stavbu ale zrealizuje oveľa skôr, možno už do konca tohto roku,“ uviedol.
Vybuduje sa nová kanalizácia
Na námestí sa mení asfalt, dláždia sa chodníky. Nová bude zeleň, obnoví sa fontána. Pod námestím sa navyše buduje aj kanalizácia, ktorá dodnes v meste chýba.
Modrý Kameň bude mať o niekoľko mesiacov vynovenú aj jedinú základnú a materskú školu. Prostriedky vo výške viac ako 461 140 eur na jej rekonštrukciu získala tamojšia samospráva tak isto z eurofondov.
Projekt počíta s výmenou okien, opravou strechy a so zateplením na jednej z dvoch školských budov, ktoré boli postavené v 60. a 70. rokoch uplynulého storočia. V jednej z nich sa učia žiaci 1. až 4. ročníka a je v nej tiež materská škola. V druhej sú starší žiaci ročníkov 5. až 9. Školu navštevuje približne 180 žiakov.
Projekt na obnovu kalvárie nebol úspešný
Mesto malo v pláne aj obnovu známej modrokamenskej kalvárie. Projekt podaný v rámci Programu cezhraničnej maďarsko-slovenskej spolupráce však nebol úspešný. O financovanie tejto stavby sa však vedenie mesta usiluje naďalej.
Modrý Kameň je jediným slovenským mestom, ktoré nemá kanalizáciu. Aj to by sa ale malo v najbližších rokoch zmeniť. Samospráva už dala vypracovať projektovú dokumentáciu pre stavebné povolenie na realizáciu stavby Kanalizácia a vodovod pre mesto Modrý Kameň. O podporu projektu sa bude uchádzať tak isto z eurofondov. Primátor Aladár Bariak počíta, že náklady sa budú pohybovať vo výške 5 až 7 miliónov eur, čo by bola zatiaľ najväčšia investícia v doterajšej histórii mesta.
M. Kameň bol významným mestom už v stredoveku. Tržné právo mu v 17. storočí pridelil cisár Leopold II. Do roku 1960 bol sídlom okresu. Štatút mesta mu vtedajšie štátne organy potvrdili v roku 1969. Dnes má približne 1500 obyvateľov.