BRATISLAVA. Deň otvorených dverí je dnes v 16 charitatívnych zariadeniach po celom Slovensku. Svoje brány dnes pre verejnosť otvárajú charitné domy v Nitre, Banskej Bystrici, Žiline, Martine, Čadci, Košiciach, Prešove, Lučenci, Bratislave a sedem zariadení v pôsobnosti Spišskej katolíckej charity.
Deň sa koná pri príležitosti Európskeho roka boja proti chudobe a sociálnemu vylúčeniu, dnešného sviatku sv. Alžbety - patrónky charity a osláv 20. výročia obnovenia činnosti Slovenskej katolíckej charity (SKCH) po Nežnej revolúcii.
Na akciu je pozvaná aj mládež
Organizátormi Dňa otvorených dverí sú Zastúpenie Európskej komisie na Slovensku, Informačná kancelária Európskeho parlamentu na Slovensku a Slovenská katolícka charita.
"Cieľom Dňa otvorených dverí je informovať verejnosť o činnosti charitatívnych zariadení, o potrebách chudobných, sociálne a zdravotne odkázaných spoluobčanov či bezdomovcov. Má obyvateľov, zástupcov miest a obcí a všetkých ľudí podnietiť na zamyslenie sa nad situáciou ľudí v núdzi, na pocit solidarity a vzájomnej súdržnosti, motivovať návštevníkov k dobrovoľníctvu," povedal generálny sekretár SKCH Radovan Gumulák. Ako ďalej informoval, v sociálnych zariadeniach sa počas dňa budú konať rôzne hry, súťaže, besedy, bude sa variť guláš. Na podujatie pozvali aj mládež, študentov, aby sa aj oni oboznámili s touto problematikou.
Barát tvrdí, že chudoba väčšinou ľudí odpudzuje
Deň otvorených dverí je dnes aj v Nocľahárni svätého Vincenta de Paul v Bratislave, ktorej služby využíva denne okolo 150 ľudí za symbolickú cenu 80 centov.
Ako povedal riaditeľ neziskovej organizácie Depaul Slovensko a Diecéznej charity v Nitre Juraj Barát, chudoba väčšinou ľudí odpudzuje a chudobných radšej obchádzajú. Sú však aj takí, čo chcú pre nich niečo urobiť, ako napríklad aj v spomínanej nocľahárni. Zdôraznil, že treba komunikovať s verejnosťou, aj s politikmi, ktorí často slovne činnosť charity podporujú, ale konkrétna podpora z ich strany chýba. Treba podľa jeho slov zmeniť myslenie ľudí, vrátane politikov, a ich negatívny vzťah k bezdomovcom.
Na Európsky rok boja proti chudobe a sociálnemu vylúčeniu nadviaže Európsky rok dobrovoľníctva - 2011. Barát v tejto súvislosti povedal, že by bol veľmi rád, keby aj SR mala zákon o dobrovoľníctve.