LUČENEC. V Lučenci na post primátora kandidovali ôsmi kandidáti. Najväčšími favoritmi boli terajší primátor Milan Marko a Alexandra Pivková. Primátorkou Lučenca sa stala kandidátka koalície SDKÚ-DS, SaS, Most-Híd a KDH Alexandra Pivková.
Tá v rokoch 1987 až 1991 pracovala ako psychológ na Krajskej pedagogicko-psychologickej poradni v Banskej Bystrici, od roku 1991 mala prácu na Okresnom úrade v Lučenci ako vedúca odboru sociálnych vecí až do roku 2004.V roku 2004 bola poverená zastupovaním riaditeľa Úradu práce, sociálnych vecí a rodiny Lučenec a neskôr obsadila aj post riaditeľa tejto inštitúcie. V auguste 2007 začala podnikať v oblasti organizovania kurzov a školení, lektorskej činnosti, poradenstva a konzultačnej činnosti v oblasti tvorby, riadenia a realizácie projektov na čerpanie prostriedkov z fondov EÚ a poskytovania odborných poradenských služieb pre uchádzačov a záujemcov o zamestnanie či manažovanie projektov ESF a neziskovej organizácie.
Zloženie lučeneckého parlamentu
Do mestského zastupiteľstva v Lučenci si voliči zvolili týchto poslancov: Zaher Mahmoud - SaS, Karol Mičko - KDH, Rudolf Slivka Nová demokracia, Anna Václavíková - NEKA, Pavol Krokoš - OKS, Jozef Cerovský - SMER-SD, Pavol Baculík - SDKÚ-DS, Péter Csúsz - SMK-MKP, Juraj Pelč - NEKA, Miroslav Klochan - NEKA, Alexandra Pivková - SDKÚ-DS, Pavol Balážik - NEKA, Vladimír Marko - NEKA, Vojtech Lauko - SMER-SD, Pavol Kalinský - NEKA, Norbert Krišta - Strana zelených, Eva Balážová - SMER-SD, Kvetoslava Dedinská - NEKA, Radovan Konečný - SDKÚ-DS, Ján Jackuliak - SDKÚ-DS, Roman Grebáč - OKS, Dušan Ilčík - SNS, Ondrej Balco - MOST-HÍD, Elena Uličná - NEKA, Štefan Prístavka - NEKA.
(zs)
Podľa neoficiálnych štatistík, ktoré sme mali v čase našej uzávierky k dispozícii, zvíťazila nad Milanom Markom o 59 hlasov. Terajší primátor, ktorého podporovali strany Smer-SD, SNS a SDĽ, získal 2 876 hlasov. Ďalší kandidáti obstáli nasledovne: Vladimír Marko 607 hlasov, Rudolf Kulich 555 hlasov, Tomáš Časlovský 171 hlasov, Ján Svoreň 161 hlasov, Miroslav Morháč 124 hlasov a Ivan Agóč 98 hlasov.
Poltárčania chceli zmenu
V Poltári sa o primátorské kreslo uchádzali piati kandidáti. Vyhral nominant širokej koalície strán Smer-SD, ĽS-HZDS, Hnutie za demokraciu, SNS a SDKÚ-DS Pavel Gavalec. V Poltári prišlo voliť takmer 56 percent voličov. Stolička primátora tu lákala piatich kandidátov: Františka Balaja, nominanta Občianskej konzervatívnej strany, Radovana Baníka, ktorého podporovala koalícia strán KDH, SaS, Pavla Gavalca, ktorý mal dôveru koalície strán Smer-SD, ĽS-HZDS, HZD, SNS a SDKÚ-DS a nezávislých kandidátov: hudobníka Daniela Kamasa a terajšieho primátora Pavla Rončáka. Väčšina Poltárčanov si želala zmenu, a tak volila bývalého primátora Pavla Gavalca. Na druhom mieste skončil Kamas, na treťom Rončák, štvrtý bol Baník a poslednú priečku obsadil Balaj.
V Rimavskej Sobote je novou tvárou Šimko
Novým primátorom Rimavskej Soboty sa podľa predbežných výsledkov stal podnikateľ a bývalý podpredseda Banskobystrického samosprávneho kraja Jozef Šimko, ktorý kandidoval ako nezávislý. Svoj hlas mu dalo 1 715 voličov. V kresle primátora tak Šimko po dvoch volebných obdobiach vystrieda Štefana Cifruša, ktorý v komunálnych voľbách kandidoval ako nominant strany Most-Híd.
Cifruš v týchto komunálnych voľbách získal 917 platných hlasov a skončil až na štvrtom mieste. Druhý v poradí bol kandidát strany Smer-SD Miroslav Martiš, tretí Peter Bartakovič za koalíciu strán SaS, KDH a EDS. „Občania volili nielen mňa ale aj môj volebný program. Myslím si, že ľudia ho ocenili," povedal pre agentúru SITA Šimko a dodal, že prioritou pre neho bude rekreačná zóna Kurinec a vytvorenie podmienok pre príchod investorov.
Surkoš si obhájil pozíciu
Primátorský post vo Veľkom Krtíši bude aj najbližšie štyri roky zastávať Dalibor Surkoš. Ten sa o priazeň voličov uchádzal s podporou Smeru-SD, ĽS-HZDS a SNS. Podľa priebežných neoficiálnych výsledkov komunálnych volieb dosiahla volebná účasť v tomto meste vyše 34 percent. V okresnom meste na juhu Slovenska sa o post primátora zaujímali štyria kandidáti. Okrem Surkoša aj výsluhový dôchodca Jozef Magdič, ktorý šiel do volieb spolu s prednostom obecného úradu Jozefom Filkusom ako nezávislý kandidát. O priazeň voličov sa uchádzal aj lesný inžinier Peter Šiška, kandidát koalície strán SaS a Most-Híd.
Tornaľu povedie žena
Novou primátorkou Tornale sa podľa neoficiálnych výsledkov stala Anna Szögedy (SMK), ktorá získala 1420 hlasov. Druhý skončil Ladislav Nagy (Most-Híd, SDKÚ-DS, SaS) s 845 hlasmi a tretí Ján Marcinek (nezávislý) získal 790 hlasov. Za ním nasledoval Róbert Jóry (Smer-SD), Csaba Zsámbok (nezávislý) a Július Mészáros (nezávislý).
V Hnúšti zvíťazil Bagačka
Hnúšťania si za svojho primátora opäť zvolili Michala Badačku, ktorý kandidoval za koalíciu strán Smer-SD, ĽS-HZDS, SNS, KSS a DKH. Jeho protikandidát Ján Kamoďa, ktorý sa o priazeň voličov uchádzal ako nezávislý, získal približne o 600 hlasov menej.
Tisovec opäť povedie Mináč
V Tisovci si podľa predbežných výsledkov už po šiestykrát sadne do kresla primátora Peter Mináč. Kandidát Smer-SD zvíťazil vo voľbách nad Jaroslav Heckom, ktorého podporovali strany SaS, KDH a SDKÚ-DS.
V Detve zostal Šufliarský
Primátor Detvy Ján Šufliarský zostáva po tohtoročných komunálnych voľbách vo svojej funkcii. Vyplýva to z neoficiálnych výsledkov sobotňajšieho hlasovania (27. 11.). Šufliarský sa v ňom o priazeň voličov uchádzal ako nezávislý kandidát. Podľa výsledkov zverejňovaných Štatistickým úradom SR sa do volieb v meste zapojilo necelých 49 percent občanov.