VEĽKÝ KRTÍŠ. Obyvatelia 36 obcí okresu Veľký Krtíš, ktorí donedávna čerpali vodu len z vlastných studní, majú už možnosť odoberať aj vodu z vodovodu. Stredoslovenská vodárenská spoločnosť (StVS) Banská Bystrica totiž v týchto dňoch po asi dva a pol roku ukončila na juhu stredného Slovenska projekt Zabezpečenie zásobovania južnej časti okresu veľký Krtíš pitnou vodou.
Rozpočet sa výrazne navýšil
Ako informoval manažér projektu Tomáš Štrelinger, projekt navyše zlepší zásobovanie pitnou vodou v ďalších 14 obciach regiónu i v samotnom meste Veľký Krtíš.
Celkové náklady na práce spojené s realizáciou projektu dosiahli 47 miliónov eur. Z toho zhruba 40,5 percent pokryl grant Európskej únie (EÚ).
Žiadosť o grant bola schválená už v decembri 2002. Celý proces však zdržali niektoré výhrady EÚ voči vstupu súkromnej spoločnosti do StVS, ako aj neskoršia zmena rozpočtu stavby. Pôvodný rozpočet totiž počítal s nákladmi približne 28 miliónov eur. Výrazné navýšenie bolo najmä z dôvodu zvýšenia cien stavebných prác a posilňovaniu kurzu koruny.
Nové potrubie, ktoré dodávateľ stavby vybudoval v dĺžke 270 kilometrov a 15 nových vodojemov umožní zásobovať pitnou vodou postupne až dvadsaťtisíc obyvateľov.
Projekt zahŕňal vybudovanie dvoch nových zdrojov vody, vŕtaných studní v Ľuboreči a Opave a zlepšenie distribúcie vody zo skupinového vodovodu Hriňová Lučenec Fiľakovo cez vetvu na Veľký Krtíš.
Krtíšsky okres v zásobovaní pitnou vodou zaostával
Budovanie vodovodu privítali aj starostovia dotknutých obcí. Napríklad v obci Slovenské Ďarmoty prinesie nový verejný vodovod lepšiu dostupnosť k čistej vode, hygienicky vyhovujúcej a ušetrení peniaze za nákup minerálok v obchodoch asi 530 tamojším obyvateľom.
Južná časť Banskobystrického samosprávneho kraja (BBSK), najmä okres Veľký Krtíš výrazne zaostávala v rámci Slovenska v oblasti zásobovania pitnou vodou. Pokiaľ celoslovenský priemer bol v roku 2008, teda v čase začiatku stavby asi 86,3 percent zásobovaných obyvateľov pitnou vodou, v okrese Veľký Krtíš to bolo len 69 percent.
To bol aj hlavný dôvod, ktorý viedol starostov k vytvoreniu spoločenstva 36 obcí regiónu Poiplia v roku 2000 a v roku 2002 aj k podaniu žiadosti na financovanie projektu.