BRATISLAVA. Vysoká rozvodovosť ostáva naďalej vážnym problémom populačného vývoja na Slovensku. Podľa demografov ide o jediný proces, ktorý vykazuje trvalý rast.
Najviac sa manželia rozvádzajú na západnom Slovensku, najmenej v severných a severovýchodných okresoch. Zistilo to Výskumné demografické centrum (VDC). Podľa Branislava Šprochu z VDC na rozvodovosť nemá veľký vplyv
vzdelanie.
"Rozvodovosť je diferencovaná podľa veku, dĺžky manželstva. Prvý manželský zväzok najdlhšie odkladajú muži a ženy v okresoch západného Slovenska, najmä v mestských okresoch Bratislavy. Vstup do manželstva odsúvajú najmä vysokoškoláci," upozornil Šprocha.
Ženy v Bratislave tiež odsúvajú pôrod prvého dieťaťa. Matkami sa stávajú v najvyššom priemernom veku. Dieťa majú vo viac ako 50 percentách vo veku 30 rokov a viac.
"Na západnom Slovensku dosahuje plodnosť nižšie hodnoty, výraznejšie postavenie má len okres Senec," komentovala Danuša Jurčová z VDC. Plodnosť v tomto okrese predstavuje 1,3 dieťaťa na ženu. Výskum tiež zistil, že výrazným trendom vo vývoji plodnosti po roku 1990 je rastúci podiel narodených mimo manželstva. Michaela Potančoková z VDC upozornila, že stále viac rodín bude mať len jedno dieťa.