CINOBAŇA. Cinobaňa vznikla v 13. storočí ako banícka osada. Prvá písomná zbierka je z roku 1279. Názov obce však podľa starostky Márie Švikruhovej nesúvisí s cínom. Zakladateľmi dediny a prvými obyvateľmi boli Slovania. Cinobaňa patrila v minulosti k hradnému panstvu Šomoška. V 17. až 18. storočí mala štatút mestečka, pretože v nej bolo rozvinuté baníctvo, dolovanie striebra a medi. Obec mala aj jarmočné právo.
„V súčasnosti máme 2340 obyvateľov. Patria k nám časti Katarínska Huta, Turičky, Hrnčiarky a Žihľava,“ povedala starostka a doplnila, že medzi pamiatky v obci patria kostoly. V Turičkách sa nachádza drevená zvonica z roku 1371, ktorá patrí medzi najstaršie drevené sakrálne stavby. Vedľa nej stojí evanjelický kostol z 13. storočia. Jeho súčasťou je presbytérium so vzácnymi freskami na stenách. V časti Žihľava sa nachádza viac ako storočná rarita, a to drevený trám starej krčmy, ktorá bola postavená ešte v roku 1878.
„Legenda hovorí, že krčmu nariadil postaviť richtár preto, aby chlapi z Hrnčiarok a Žihľavy, ktorí robili v Kokave, neminuli peniaze tam, ale v ich krčme,“ vysvetlila Švikruhová. Pod trámom, obsahujúcim staré písmo, sa údajne podpísal slávny zbojník z rodu Kamenských.
Cinobaňa sa v posledných rokoch okrem archeologických vykopávok preslávila aj zvýšeným výskytom medveďov. „Podľa poľovníckeho spolku Strieborná sa ich v horách pri obci nachádza osem či deväť,“ ozrejmila starostka, ktorá sa kožou z medveďa môže popýšiť priamo na obecnom úrade. Medvedica totiž v roku 2004 napadla jedného poľovníka a preto ju ďalší dvaja zastrelili a kožu darovali obci. Toto leto navštívil medveď aj včelára, ktorému zničil úle. Minulý rok sa zasa do dediny zatúlalo mláďa rysa ostrovida. Skončilo v zoologickej záhrade v Bojniciach.