CINOBANA. Najstaršie dejiny obce Cinobaňa sa za posledné tri roky rozrástli o poznatky z archeologického výskumu nálezísk z obdobia popolnicových polí až staršej doby železnej. Doteraz sa pri dedine našlo takmer 200 žiarových hrobov z obdobia kyjatickej kultúry.
Pohrebisko slúžilo päťsto rokov
Pod vrchom Strieborná tím archeológov na čele s profesorom Václavom Furmánekom skúmal pohrebisko kyjatickej kultúry, ktoré je už teraz tretie najväčšie na Slovensku. Zistili, že ľudia boli v tom čase pred pochovaním spálení. Pohrebisko slúžilo ľudu popolnicových polí, ako sa nazývajú, približne päťsto rokov.
Technika kremácie bola podľa starostky Márie Švikruhovej už vtedy na vysokej úrovni. Pred uložením do urien ich dokonca aj rozdrvili. Archeológovia zistili, že Kyjatičania zomierali mladí, dožili sa približne 25 rokov. Našlo sa aj veľa detských hrobov, deti zrejme predčasne zomierali na rôzne choroby.
Najcennejším nálezom je keltská spona
Na pohrebisku sa našla aj keltská spona zo strednej doby laténskej s kúskom textílie, čo znamená, že sa tam zdržiavali aj Kelti. Výnimočným objavom je zlatý krúžok z urnového hrobu z mladšej doby bronzovej, ktorý je prvým zlatým predmetom z pohrebísk kyjatickej kultúry.
Všetky nájdené artefakty ako keramické urny, vázy, bronzové ihlice a britvy či železné kladivo skončili v archeologickom ústave v Nitre. Malé múzeum nálezov sa nachádza aj na obecnom úrade v Cinobani.
Ide o keramiku v podobe amfor, misiek či nádob. Máme aj podrobný rozpis, kde sa začalo s výskumom, čo sa kde našlo,“ povedala starostka a doplnila, že sa našiel aj krištáľ patriaci zrejme vtedajšiemu šamanovi alebo liečiteľovi.
Vo výskume sa bude pokračovať
Podľa Švikruhovej je nálezisko v Cinobani svetovým unikátom, pretože sa nikde inde nezistilo, že sa pohromade nachádzala dedina, pohrebisko a hradisko. Archeológovia plánujú vo svojom výskume pokračovať aj naďalej. Budúci rok sa chcú zamerať na vrch Strieborná, kde sa zrejme nachádzalo centrálne hradisko s akropolou.