Rus.
MESQUITE. Mladý silák z Kokavy nad Rimavicou sa toto leto netajil úmyslom vycestovať na najprestížnejšie tohtoročné podujatie armwrestlerov. V Mesguite, v štáte Nevada, len pár kilometrov od vysvieteného Las Vegas, si chcel siahnuť na zlato medzi mužmi vo váhovej kategórii do 70 kg. Takmer sa mu to podarilo. Najvzácnejší kov mu vo finále unikol len o vlások.
Ján Vojenčák tvrdí, že pod jeho „nezdar" sa zrejme podpísala nedostatočná príprava a predchádzajúce zranenie zápästia.
„Musím priznať, že tentokrát bola moja príprava v porovnaní s uplynulými rokmi slabšia. Trénoval som v domácich podmienkach, v Kokave. Okrem toho mi chýba dobrý sponzor, čo je vo svete vrcholového športu veľmi dôležité," ozrejmil svalovec, ktorý by sa mal už v budúcom roku začleniť do revúckeho klubu armwrestlerov, kde by trénoval po boku dvanásťnásobného majstra sveta a osemnásobného majstra Európy, známeho Jána Germánusa.
Víťazstvá až do finále
Slovenský reprezentant Ján Vojenčák predtým nepoznal, čo je strach. Na prestížne domáce a svetové šampionáty cestoval vždy s jasným cieľom zvíťaziť. Je maximalista a súťaž bez zisku cenného kovu považuje len za zbytočný výlet. Pred cestou do Mesquite však tentokrát nechýbala žalúdočná nervozita, aj keď plány boli opäť smelé.
„Ako som už spomenul, nebol som v stopercentnej forme. Váha bola v poriadku. Dve kilečká navyše šli dole počas cesty, takže v tomto smere nebol žiadny problém. Vedel som, že presadiť sa medzi svetovou elitou na podujatí, ktorého sa chce zúčastniť naozaj každý armwrestler, nebude malina," hovorí J. Vojenčák, ktorému sa aj napriek tomu mimoriadne dobre darilo. Radosť zo striebra sa však v jeho prípade snúbi so sklamaním, veď zlato mohlo skončiť na Slovensku.
„Štartovná listina v mojej kategórii (muži do 70 kg) bola plná zvučných mien, medzi ktorými nechýbal dvanásťnásobný majster sveta. Konkurencia bola naozaj obrovská. Na začiatku som sa obával, aby mi žreb hneď neprisúdil Kazacha alebo Rusa. Sú to tvrdí borci, proti ktorým sa naozaj len veľmi ťažko presadzuje," spomína J. Vojenčák.
Čo čert nechcel, prišiel úvodný duel s Kazachstancom. J. Vojenčák však nezaváhal a parádnymi výkonmi si razil cestu do finále.
„Išlo to hladko. Do finále som sa prebojoval bez jedinej prehry. O zlato sa však uchádzal aj Rus, ktorý mal pred finálovou časťou na konte jednu prehru. A práve na ňom som pohorel. Dve prehry ma odsunuli na druhú priečku," dodal kokavský armwrestler, ktorého napokon v štáte Nevada ovenčili striebrom.
„Vypomstila sa mi nedostatočná príprava. Teraz som však už premotivovaný a na budúci rok nič nenechám na náhodu. Budem na sebe tvrdo makať a drinu sa posnažím pretaviť do zlata," doplnil J. Vojenčák.
Hviezdne Las Vegas
Túžbu slovenských a zahraničných športovcov zúčastniť sa na svetovom šamionáte v Mesquite umocnil aj fakt, že majstrovstvá prebiehali len pár kilometrov od Las Vegas. Dvojtýždňový pobyt bol nielen súťažný, ale dá sa povedať, že aj rekreačný.
„Las Vegas, to je luxus najvyššieho stupňa. Totálne predimenzovaná Amerika. Vysvietené mrakodrapy, kasína, drahé limuzíny, atrakcie, Benátky, Eiffelovka... Naozaj sa bolo na čo pozerať. Všetko svieti, bliká a je krásne farebné," opísal J. Vojenčák a s úsmevom podotkol, že jediné, čo ho zarazilo, boli deduškovia v papučiach, sediaci v kasínach celé dni a noci. „Myslel som si, že kasína vyhľadávajú prevažne mladí. Opak bol však pravdou."
Medailová bilancia
Na 32. Majstrovstvách sveta v pretláčaní rukou v americkom Mesquite sa darilo aj zástupkyni nežného pohlavia. Lucia Debnárová z AWK Senec obhájila zlato v súťaži pravou rukou v kategórii do 60 kg. Do zbierky jej tak pribudol štvrtý najcennejší kov zo svetového šampionátu.
Poriadne sa blysol aj Ľubomír Jagnešák z AWK Rabča. Po zisku titulu majstra sveta ľavou rukou (kategória do 90 kg) pridal pravačkou striebro.
Dvanásťnásobnému majstrovi sveta a osemnásobnému majstrovi Európy Jánovi Germánusovi tentokrát šťastena nepriala. V silnej konkurencii 23 pretekárov v kategórii do 85 kg v súťaži ľavou rukou skončil deviaty. V pravačke obsadil spomedzi 26 armwrestlerov 11. priečku.
Slováci si z Nevady priviezli celkovo 8 medailí. Troma ovenčili juniorov a z piatich sa tešili seniori. Slovenskí reprezentanti majú vo svojej zbierke už 66 medailí zo svetových šampionátov. Najviac je strieborných (25), lesk zlatá má 21 a bronzu 20.