Ženiť a vydávať sa podľa výskumov chcú najskôr ľudia s nízkym vzdelaním.
BRATISLAVA. Manželstvo najviac odkladajú vysokoškolsky vzdelaní ľudia. Muži s diplomom sa ženia priemerne vyše 30-roční, ženy majú pri prvom sobáši zhruba 29 rokov. Zistilo to Výskumné demografické centrum (VDC), ktoré vychádzalo zo štatistických údajov zozbieraných za poslednú dekádu.
Podľa demografa Branislava Šprochu z VDC rozdiely v priemernom veku vstupu do manželstva ovplyvňuje ukončenie dosiahnutého vzdelania, uplatnenie sa na pracovnom trhu či získanie bytu. "U mnohých dochádza až potom k vstupu do manželstva." Ženiť a vydávať sapodľa výskumov chcú najskôr osoby s nízkym vzdelaním. Vplyv vzdelania na rozvodovosť pritom nie je taký jednoznačný ako pri uzatváraní zväzku. "Tam svoju úlohu zohráva jednak vek vstupudo manželstva a dĺžka jeho trvania," vysvetlil Šprocha.
Vo všeobecnosti však podľa neho platí, že osoby s nízkym vzdelaním sa častejšie rozvádzajú. Podľa demografov sa dá zovšeobecniť, že tým manželstvám, ktoré sa uzatvárali príliš skoro, hrozí, že sa rozpadnú. "Aj v súčasnosti sa ukazuje, že tie manželstvá, ktoré sú skoro uzavreté v mladšom veku, tak naozaj majú riziko rozpadu." Vzdelanejšie ženy, ktoré sa vydávajú neskôr, majú aj svoje maximum rozvodovosti naopak posunuté do vyššieho veku.
Aj pred rokom 1989 podľa Šprochu platilo, že manželstvá násťročných boli veľmi rizikové. "Pretože mnohokrát išlo o krátke známosti, manželstvá boli zapríčinené tým, že partnerka už bola tehotná. Boli svojím spôsobom už vynútené. Okolie bolo nepriaznivo naklonené slobodným matkám." Rodina a okolie vtedy tlačili tehotnú ženu, aby sa vydala s tým, že to nemusel byť ani biologický otec, zdôraznil Šprocha. O rozvod podľa zistení žiadajú viac ženy. "Ale to je, samozrejme, len taká právnická vec. Pretože to nevypovedá o tom, kto sa chce častejšie rozvádzať. Vo väčšine prípadov príčiny rozvodu deklarujú o tom, že manželské páry sa už medzi sebou dohodli, že sa rozvedú," upozornil Šprocha.