BANSKÁ BYSTRICA. Výskyt akútnych respiračných ochorení i chrípky v Banskobystrickom kraji (BBSK) sa po nástupe žiakov základných škôl po vianočných a novoročných prázdninách do školských lavíc výrazne zvýšil. Podľa Hovorkyne Regionálneho úradu verejného zdravotníctva (RÚVZ) v Banskej Bystrici Márie Tolnayovej zmenila sa aj veková skupina, na ktorú vírusy v druhom kalendárnom týždni zaútočili.
Najmenej chorých je v radoch seniorov
Kým pred týždňom evidovali epidemiológovia najvyšší výskyt oboch typov ochorení u najmladšej vekovej skupiny, teda detí od 0 do 5 rokov, tentoraz sú najviac postihnuté deti základných škôl, kde epidemiológovia evidujú až päťnásobné zvýšenie počtu chorých. Z tohto dôvodu je však v kraji zatvorené len jedno predškolské zriadenie a jedna základná škola, obe sú v okrese Krupina. Najnižšia chorobnosť je u seniorov.
RÚVZ v rámci celého BBSK eviduje v druhom kalendárnom týždni 6315 prípadov akútnych respiračných ochorení a 1029 prípadov chrípkových ochorení. Tieto údaje epidemiológovia banskobystrického RÚVZ analyzovali na základe hlásení 59 percent všetkých lekárov pre deti a dorast a 49 percent lekárov pre dospelých z BBSK.
Chorobnosť v prípade bežných zimných ochorení horných ciest dýchacích aktuálne predstavuje 1841 prípadov na 100-tisíc obyvateľov kraja, chorobnosť na chrípku na 100-tisíc obyvateľov je vyše 300 prípadov.
Najvyššiu chorobnosť na ARO v Banskobystrickom kraji hlásia okresy Veľký Krtíš (3865 prípadov na 100-tisíc obyvateľov), Banská Bystrica (2330), Rimavská Sobota (2000), ale aj okresy Zvolen a Brezno. Chorobnosť na chrípku je opätovne najvyššia v okrese Veľký Krtíš (1560 prípadov na 100-tisíc obyvateľov), ale aj v okresoch Poltár, Rimavská Sobota, Banská Bystrica a Revúca.
Odborníci radia
V porovnaní s uplynulým týždňom stúpol aj počet komplikácií z uvedených ochorení. Najčastejšie sa zápalové ochorenia horných ciest dýchacích, ako aj chrípky skomplikovali zápalmi dutín (173 prípadov), v 101 prípadoch
zápalmi stredného ucha a v 81 prípadoch zápalom pľúc.
Odborníci naďalej upozorňujú, že je potrebné venovať zvýšenú pozornosť preventívnym opatreniam - osobnej hygiene, dostatočnému telesnému pohybu, konzumácii zvýšeného množstva ovocia, zeleniny a rýb, ktoré sú významným zdrojom antioxidantov. Treba tiež často, ale krátko vetrať byty, ako aj predškolské a školské zariadenia.