LUČENEC. Mesto Lučenec výstavbu rýchlostnej cesty R2 podporuje a chce jej urýchlené vybudovanie. R2 by pomohla zvýšiť možnosť umiestnenia potenciálnych investorov a odľahčila dopravu z centra mesta.
Vedenie Lučenca sa aj v roku 2010 zúčastnilo na pracovných rokovaniach, ktorých výstupom bolo vytypovanie jednej z ponúkaných alternatív trás R2. Mesto plánuje požiadať investora o urýchlenie procesu vybavovania podkladov potrebných na vypracovanie projektovej dokumentácie pre územné konanie a následné vydanie územného rozhodnutia.
„Napojenie rýchlostnej komunikácie R2 musí byť v súlade s Územným plánom mesta Lučenec a Generelom dopravy. Napojenie mesta Lučenec by malo byť z cesty I/50 veľkou okružnou križovatkou, a to v mieste križovania rýchlostnej cesty R2 a cesty I/50 v území pod Dolnou Slatinkou,“ povedala hovorkyňa primátorky Lučenca Mária Horňáková.
Podľa jej slov je základným prínosom vybudovania rýchlostnej komunikácie R2 rozvoj regiónu, a to zvýšenie možnosti umiestnenia potenciálnych investorov v priemyselnom parku mesta a zníženie nezamestnanosti. Z pohľadu dopravy je to jej odľahčenie z centra mesta.
„Účelom pripravovanej stavby rýchlostnej cesty R2 je vybudovanie rýchlostnej cesty v šírkovej kategórii R24,5 s návrhovou rýchlosťou 120 km/h v optimálnej trase z hľadiska plynulej a bezpečnej dopravy, ako aj z hľadiska vplyvu výstavby a prevádzky na obyvateľstvo a prírodné prostredie,“ spresnila hovorkyňa.
Lučenská samospráva podporuje okrem R2 aj výstavbu rýchlostnej cesty vedúcej z Lučenca do Maďarska. V roku 2005 aj vypracovali projekt a variantné riešenie, akou trasou by mala spomínaná komunikácia viesť.
„Výstavbu rýchlostnej cesty medzi Lučencom a Maďarskou republikou podporujeme. Aj takýmto spôsobom pomôžeme rozvoju regiónu, zvýšeniu zamestnanosti prílevom nových investorov, zlepší sa cezhraničná spolupráca,“ vysvetlila Horňáková.
V rámci finančných možností plánuje samospráva pokračovať aj v rozvoji infraštruktúry v meste. Realizovať chce rozpracované projekty stavieb ako kanalizácia ulice Jegorovova, vybudovanie ulice Borhyho, protipovodňové opatrenia mesta, ako aj podieľať sa na získaní finančných prostriedkov z operačných programov. Mestský úrad chce spolupracovať na výstavbe okružnej križovatky Vajanského Fiľakovská a pracovať na predložení nových projektov, ktoré budú zamerané najmä na rekonštrukcie miestnych komunikácií s cieľom získať finančné prostriedky z fondov EÚ.
V roku 2010 sa v časti Cestná doprava mestského rozpočtu na bežnú údržbu miestnych komunikácií a chodníkov, a to na zimnú údržbu, opravy výtlkov, čistenie ciest a chodníkov, čerpalo približne 580 000 eur. V položke kapitálových výdavkov sa z rozpočtu mesta na infraštruktúru investovalo 600 000 eur, ktoré boli určené na rekonštrukciu chodníkov a dobudovanie parkovísk.