Od roku 1921 sa na Slovensku pravidelne raz za desať rokov koná ščítanie obyvateľstva. Tohtoročné bude výnimočné, pretože po prvýkrát v histórii sa v tom istom roku uskutoční vo všetkých členských štátoch Európskej únie.
BRATISLAVA. Štatistický úrad Slovenskej republiky (ŠÚ SR) má zo zákona určené zachovať anonymitu získaných údajov. Sčítacie formuláre sú postavené tak, aby nebolo možné z údajov identifikovať konkrétnu osobu. Pre média to v súvislosti s májovým sčítaním obyvateľov, domov a bytov povedala predsedníčka ŠÚ SR Ľudmila Benkovičová.
Článok pokračuje pod video reklamou
Článok pokračuje pod video reklamou
"Každý, kto prichádza do styku s nejakými informáciami alebo údajmi zo sčítania, musí podpísať vyhlásenie o mlčanlivosti, ktoré je časovo neobmedzené," zdôraznila Benkovičová.
Prvé elektronické sčítanie
Sčítanie obyvateľov, domov a bytov sa vykoná na celom území SR k 21. máju. Rozhodujúcim okamihom sčítania je polnoc z 20. na 21. mája. Fyzicky sa sčítanie uskutoční od 13. mája do 6. júna 2011. Po prvý raz bude možnosť elektronického sčítania, to prebehne od 21. mája do 20. mája 2011.
Sčítanie sa na Slovensku koná raz za desať rokov pravidelne od roku 1921. To tohtoročné bude výnimočné najmä preto, že po prvý raz v histórii sa uskutoční v tom istom roku vo všetkých členských štátoch Európskej únie.
Na celý proces sčítania obyvateľov, domov a bytov od jeho prípravy v roku 2008 až po konečné vyhodnotenie v roku 2014 je vyčlenených 30 miliónov eur, z toho zhruba 5,4 milióna eur je určených na prácu sčítacích komisárov. Prvé výsledky sčítania uverejní ŠÚ SR podľa Benkovičovej na jeseň tohto roku, kompletné výsledky sčítania v úniou predpísanom formáte odovzdajú pre potreby Eurostatu v roku 2014.
Komisárov vymenujú starostovia obcí
Sčítanie vykonajú sčítací komisári. Ich výber a výkon činnosti zabezpečia obce. Vymenujú ich po predchádzajúcom súhlase starostovia obcí. Počet sčítacích komisárov bude závisieť od počtu vytvorených sčítacích obvodov, pričom jeden obvod bude tvoriť približne 100 až 120 bytových domácností, čiže jeden sčítací komisár zabezpečí priemerne 350 až 400 obyvateľov. Podľa odhadu predsedníčky ŠÚ SR ich bude potrebných približne 25-tisíc.
Podľa riaditeľa odboru štatistiky obyvateľstva ŠÚ SR Mariána Horeckého sčítacím komisárom môže byť bezúhonná osoba staršia ako 18rokov a nesmie zisťovať nič iné, ako je v sčítacích formulároch.
Autor: TASR (krátené)