PLIEŠOVCE. Skôr klady ako zápory prináša obciam v okolí Vojenského výcvikového priestoru Lešť prítomnosť profesionálnych vojakov. Obce si pochvaľujú najmä to, že ich obyvatelia nachádzajú vo výcvikovom priestore prácu ako občianski pracovníci aj ako profesionálni vojaci.
Vo vojenskom priestore ľudia nachádzajú prácu
"Prítomnosť vojakov v minulosti aj dnes prinášala obci len samé výhody," povedal starosta Pliešoviec Štefan Sýkora. Desiatky obyvateľov obce v súčasnosti pracujú priamo vo vojenskom priestore, ďalšie desiatky sú zamestnané v subdodávateľských firmách, naviazaných na cvičisko a vojaci dávajú príjem aj dedinským prevádzkam služieb a obchodu. Nezanedbateľné množstvo ľudí pracuje aj vo Vojenských lesoch a majetkoch, ktoré majú riaditeľstvo a pracovisko práve v Pliešovciach.
Na zber lesných plodov majú povolenku
S Vojenským výcvikovým priestorom (VVP) Lešť hraničí napríklad aj kataster obce Dačov Lom v okrese Veľký Krtíš. Obec bola za minulej éry úzko spätá s vojenským priestorom, keďže tesne nad dedinou boli umiestnené rádiolokátory sovietskej armády a ruskí vojaci boli častými návštevníkmi miestnych pohostinstiev.
Za časť katastra obce, ktorý kedysi zabralo cvičisko, dostala samospráva niekoľko rokov po novembrovej revolúcii aj finančné odškodnenie. Nároky boli vyčíslené na asi 250 000 Sk, obec však nakoniec dostala len 84 000 Sk.
Problémy, ale ani výhody z toho, že vojenské cvičisko je v tesnej blízkosti obce, dedinčania dnes nemajú. Ľudia z obcí, ktoré hraničia s cvičiskom, však majú podľa starostu Drahutína Zvala od roku 2008, keď bol vydaný výnos ministerstva obrany, možnosť požiadať na tri roky o vstup na územie vojenského výcvikového priestoru. "Takéto povolenky boli vydané už viac ako 20 obyvateľom dediny," spresnil. Dedinčania povolenie využívajú predovšetkým na zber lesných plodov.
Krivdy za zabratie pôdy a vysťahovanie asi tretiny obyvateľov z územia tvoriaceho sa VVP Lešť pociťovali od vzniku priestoru v 50. rokov uplynulého storočia obyvatelia Senohradu v okrese Krupina.
Opravená cesta
Podľa terajšej starostka Oľgy Bartkovej obec za to dostala po roku 1989 možnosť náhrady v podobe domu a dielne v obci Sučany v okrese Martin. Nakoniec však k tejto pre mnohých nepochopiteľnej kompenzácii nedošlo.
"V súčasnosti si ale na vojakov v Lešti nemôžme sťažovať," povedala. "Vlani nám dokonca počas cvičenia opravili celú cestu do miestnej osady." Cesta v trase od Vendelína na Dolinský laz je teraz odvodnená a vysypaná štrkom. Veľké cvičenia však dedinčanom spôsobujú hlučnosť a prašnosť. "Občania to pociťujú ako závažný problém hlavne v nočných hodinách," podotkla starostka.
Aj v Senohrade, podobne ako v Dačovom Lome, využívajú výnos ministerstva obrany o možnosti získať povolenky na trojročný vstup do VVP. Za dva roky ich takto vydali jedenásť.