LUČENEC/RIMAVSKÁ SOBOTA/VEĽKÝ KRTÍŠ. Vyplácanie dávok formou E-pay kariet by sa malo na Slovensku v horizonte niekoľkých rokov týkať všetkých štátnych príspevkov, a teda aj dôchodkov. „V iných krajinách sveta to funguje a funguje to veľmi dobre,“ konštatovala štátna tajomníčka rezortu práce Lucia Nicholsonová.
Prvé E-pay karty poputujú v lete tohto roka k ľuďom, ktorí poberajú dávky v hmotnej núdzi. A to do piatich obcí. Ako upozornila Nicholsonová, pôjde zatiaľ o živý mechanizmus, ktorý sa bude ešte upravovať. Do konca volebného obdobia by ich mali využívať všetci poberatelia dávky.
Karty by mali byť naviazané na rôzne príspevky, a to časom aj na prídavky na dieťa, príspevok pri narodení dieťaťa či rodičovský príspevok. Sumou bude môcť poberateľ disponovať len cez kartu, k hotovosti sa bude môcť dostať iba zo zásluhovej časti v hmotnej núdzi, teda z aktivačného príspevku. Z neho by mohol dostať v hotovosti približne 50 %, teda 31 eur až 32 eur.
Ľudí, ktorí E-pay karty dostanú, si Ústredie práce, sociálnych vecí a rodiny (ÚPSVaR) SR rozdelí do dvoch skupín. Jedny budú mať určený denný či týždenný limit, a to osobitní príjemcovia sociálnych dávok. Ďalší budú mať k dispozícii plnú mesačnú čiastku, a to bez limitov.
Verejná súťaž na celý projekt by sa mala spustiť koncom februára tohto roka. „Očakávame, že sa na ňom zúčastnia aj subjekty zo zahraničia“ podotkol riaditeľ odboru verejného obstarávania rezortu práce Jaroslav Lexa. Dodal, že pôjde o súťaž návrhov, teda firmy budú môcť ponúkať riešenia, ktoré u fungujú, alebo úplne nové. Práve preto sa ešte nedá určiť cena tendra.
Cieľom projektu je efektívnejšie vyplácanie dávok, ktoré prichádzajú od štátu smerom k jednotlivcovi. Obmedziť sa tak má úžera, neplatičstvo a nízka schopnosť hospodáriť s financiami. „Vieme, že úžeru nezrušíme, ale dokážeme postaviť bariéry v tom, aby sa úžerníkom darilo tak, ako sa im doteraz darilo," dodala štátna
tajomníčka. Dnes je od dávky v hmotnej núdzi závislých približne 360 000 ľudí. Príspevok sa však vypláca 180000 poberateľom, do celkového počtu sú totiž zarátané celé rodiny.