Nedeľa, 1. august, 2021 | Meniny má BožidaraKrížovkyKrížovky

Ľudia získajú detailný prehľad o hospodárení mesta či obce

Ľudia už majú možnosť získať prehľad o tom, ako mestá či obce hospodária. Od januára sú povinné zverejňovať každý výdavok. Niektorí predstavitelia samospráv nové nariadenie privítali, iní sú zas presvedčení o tom, že by postačovalo zverejňovať len vyššie

Ľudia pri kliknutí na stránku mesta Lučenec majú možnosť získať detailný prehľad o každom vynaloženom eure z rozpočtu mesta.Ľudia pri kliknutí na stránku mesta Lučenec majú možnosť získať detailný prehľad o každom vynaloženom eure z rozpočtu mesta. (Zdroj: BAT)

Ľudia už majú možnosť získať detailný prehľad o tom, ako mestá či obce hospodária. Od januára sú totiž povinné zverejňovať každý svoj výdavok. Niektorí predstavitelia samospráv nové nariadenie privítali, iní sú zas presvedčení o tom, že by postačovalo zverejňovať len vyššie platby.

POLTÁR/TORNAĽA/VEĽKÝ KRTÍŠ/LUČENEC. Zverejniť na internete všetky zmluvy a faktúry, v ktorých ide o verejné peniaze, musia od nového roka mestá aj obce bez výnimky. Bez povinného zverejnenia zmluvy nebudú účinné. Samosprávy sa s týmto nariadením vyrovnávajú po svojom. Niekde v tom majú jasno, inde nie. V prípade nejasností so zverejňovaním zmlúv, faktúr i objednávok podáva Ministerstvo spravodlivosti SR zástupcom samospráv pomocnú ruku.

Skryť Vypnúť reklamu

V Poltári nemajú problémy

Na internetovej stránke okresného mesta Poltár je doteraz zverejnených viac ako sedemdesiat faktúr. Ľudia sa tak môžu dozvedieť napríklad i to, že mesto zaplatilo za silvestrovský ohňostroj takmer päťsto eur a platba za plyn v januári vyšla tunajšiu samosprávu na vyše 3900 eur.

„Mesto zverejňuje na svojej internetovej stránke www.poltar.sk zmluvy, faktúry a objednávky aj za Mestský podnik služieb a Zariadenie sociálnych služieb. Dodávateľ nášho webového softvéru urýchlene pripravil vhodný zásuvný modul, ktorý spĺňa požiadavky zákona. Ten umožňuje návštevníkom stránky jednoduché vyhľadávanie podľa dodávateľa, názvu, čísla zmluvy alebo sumy, na ktorú je zmluva uzatvorená. Do konca februára ho má mesto bezplatne k dispozícii na testovanie. Ku každej zmluve a faktúre je priložený aj skenovaný dokument vo formáte jpeg alebo pdf, ktorý si môže občan prezrieť prípadne vytlačiť,“ informuje hovorca mestského úradu Ondrej Lepiš.

Skryť Vypnúť reklamu

Ohlasy na doteraz zverejnené informácie nemali. Detailný prehľad o každom vynaloženom eure z rozpočtu mesta Poltárčania privítali. „Je dobré vedieť, čo sa na úrade deje. Takýto systém sa mal zaviesť už dávno. Len dúfam, že nevymyslia niečo, ako túto povinnosť obísť,“ myslí si osemnásťročný Peter.

Len jedna objednávka

Tornaľa v ozdravnom režime má na svojej internetovej stránke zverejnenú len jednu objednávku na posypový materiál. „Keďže sme v ozdravnom režime, faktúry neuhrádzame ani nedostávame, lebo nič neobjednávame,“ informoval hlavný kontrolór mesta Mikuláš Cmorík.

„Za nezmysel považujem zverejňovanie párcentových objednávok, preto čakáme na to, kým sa rozhodne o nejakej hranici sumy, nad ktorú je povinnosť zverejniť objednávku. Zatiaľ to riešime tak, že drobné nákupy robíme cez pokladňu a pokladničný doklad a tam nemáme povinnosť zverejňovať každý drobný nákup.“

Skryť Vypnúť reklamu

Čakajú na rozhodnutie

Jelšavská samospráva tiež čaká na rozhodnutie o výške hodnoty, nad ktorú je povinnosť zverejniť ju. „Celá zákonná povinnosť je dobrým úmyslom kvôli transparentnosti a vylúčeniu finančných machinácií, ak niekde boli. Avšak technicky aj personálne je to náročné, napríklad u nás je to robota na minimálne pol úväzku. Dali sme to do náplne práce zamestnankyni, ktorá má na starosti ekonomiku. Nového pracovníka si nemôžeme dovoliť prijať,“ hovorí primátor Jelšavy Milan Kolesár (SDKÚ-DS).

Zvýšené náklady

Aj na internetovej stránke mesta Veľký Krtíš sú zverejnené zmluvy, faktúry i objednávky. Chýba tu však možnosť stiahnuť alebo prezrieť si zoskenovaný dokument. Tlačová hovorkyňa mesta tvrdí, že im pribudla nová povinnosť, pričom nie sú zohľadnené náklady, ktoré mesto v súvislosti s tým má. „Zakúpenie modulu, prostredníctvom ktorého sa povinné zverejňovanie realizuje a mzdové náklady na pracovníka, ktorý to musí zabezpečiť, nás ročne vyjdú na vyše 12–tisíc eur,“ hovorí Erika Ľavčoková.

Podrobný prehľad

Tlačová hovorkyňa mesta Lučenec Mária Horňáková hovorí, že samospráva si svoju povinnosť v zmysle zákona o zverejňovaní zmlúv na internete plní zodpovedne. „Zverejňovanie by malo vniesť viac svetla do verejného života. Od januára majú Lučenčania možnosť nahliadnuť na stránke mesta do prvých zmlúv, faktúr a objednávok, ktoré mesto uzavrelo. Ohlasy občanov sú zatiaľ pozitívne,“ tvrdí Horňáková.

Ľudia pri kliknutí na stránku mesta tak majú možnosť získať detailný prehľad o každom vynaloženom eure z rozpočtu mesta. Dozvedia sa napríklad, že mesto za ozvučenie Mestského plesu zaplatilo 500 eur, za opravu kopírovacieho stroja 46 eur, za tlač prvého čísla Mestských novín 812 eur, ale aj to, že Mesto Lučenec si u firmy z Bratislavy objednalo sáčky na psie exkrementy za 432 eur.

Už teraz sme vyťažení

S povinnosťou zverejňovať zmluvy, faktúry i objednávky budú mať problémy menšie mestá a obce.
Starostka obce Kameňany Mária Zuzindláková (ĽS-HZDS) si nevie dobre predstaviť, ako bude s dvomi plne vyťaženými pracovníčkami stíhať aj zverejňovanie všetkých dokumentov.

„Moje dve pracovníčky už teraz robia všetko - od účtovníctva a personalistiky až po hospodárenie. Toto bude robota navyše. Máme síce internetovú stránku, ale zrejme to budeme riešiť cez register zmlúv, objednávok a faktúr. Práve včera nám prišla ponuka na túto, vraj bezplatnú, službu,“ povedala starostka obce, ktorá doteraz žiadny dokument nezverejnila. „Žiadne veľké zmluvy alebo dohody sme doteraz nemali a zverejňovať každú jednu zmluvu za smiešnu sumu, napríklad za dve žiarovky, sa mi zdá nezmyselné.“

V Točnici (okres Lučenec) internet síce majú, ale samospráve chýba webová stránka. „Zatiaľ sme využili pomoc Ministerstva spravodlivosti SR. Zmluvy, faktúry i objednávky sme zverejnili v Obchodnom vestníku. Využili sme písomnú formu. V budúcnosti si určite dáme zriadiť vlastnú webovú stránku,“ hovorí starostka obce Mária Salajová.

Málinčania síce svoju webovú stránku majú, ale zatiaľ nezverejnili ani jednu objednávku, zmluvu či faktúru.
„Naša stránka kapacitne nepostačuje na zverejnenie týchto údajov. Momentálne pracujeme na tom, aby sme tieto údaje mohli nahadzovať. Osobne by som však privítal, keby vláda prijala nariadenie, ktoré by odstránilo nedostatky nového zákona. Mala by sa doriešiť napríklad minimálna finančná hranica, aby sme nestrácali čas zverejňovaním banálnych výdavkov,“ myslí si starosta Igor Čepko. V Málinci podľa jeho vyjadrenia zatiaľ v novom roku nemali žiadnu objednávku ani zmluvu, platili len faktúry za plyn a elektrinu.

Dá sa komunikovať aj písomne

Peter Bubla z tlačového a informačného odboru Ministerstva spravodlivosti SR uisťuje, že nie je prekážkou, ak obce či mestá nemajú svoju internetovú stránku a ak nemajú ani internet. Komunikovať môžu písomnou formou.

„V prípade, že nemajú vlastnú webstránku, môžu zmluvu bezodplatne zverejniť prostredníctvom Obchodného vestníka. O zverejnenie môžu požiadať písomne alebo tak môžu spraviť po elektronickom zaregistrovaní sa cez webstránku ministerstva spravodlivosti. Ak je pre obce a mestá prijateľnejšie komunikovať písomnou formou, na zverejnenie zmluvy v Obchodnom vestníku stačí poslať do redakcie Obchodného vestníka kópiu podpísanej zmluvy s priloženým vyplneným formulárom na adresu: Ministerstvo spravodlivosti Slovenskej republiky, redakcia Obchodného vestníka, Župné námestie 13, 813 11 Bratislava.“

Limity budú o pár týždňov

Niektoré samosprávy považujú za dôležité, aby bola stanovená hraničná suma, nad ktorú by bola povinnosť zverejňovať zmluvy, faktúry či objednávky, pretože zverejňovať párcentové záležitosti sa im zdá zbytočné, zaťažujúce a ako sa vyjadrili, aj nezmyselné.

„Limity pre zverejňovanie zmlúv stanovené nie sú a ani nie je v pláne ich stanoviť. V zákone je splnomocnenie pre vládu vydať nariadenie, ktorým môže stanoviť sumu, od ktorej sa musia objednávky a faktúry zverejňovať. Na tomto nariadení pracujeme a veríme, že o pár týždňov by mohlo byť schválené. Otázka výšky tohto limitu je momentálne predmetom medzirezortnej diskusie,“ informoval P. Bubla.

Ministerstvo: Podmienky sú zvládnuteľné

Podmienky vyplývajúce zo zákona pre zverejňovanie zmlúv, objednávok a faktúr považuje ministerstvo za dostačujúce a zvládnuteľné. „Veď už aj v minulosti niektoré obce a mestá zmluvy či faktúry zverejňovali a nemali s tým problém. Práve naopak, stretlo sa to s pozitívnou odozvou u obyvateľov. Pozitíva zverejňovania zmlúv jednoznačne prevažujú a v tomto sme na strane občanov, ktorí majú právo vidieť, ako míňajú v podstate ich peniaze župani alebo starostovia miest a obcí. A práve v menších obciach, kde je aj menšia čiastka dôležitá, je opodstatnené rovnako dôs-ledne kontrolovať hospodárenie starostu.“ P. Bubla ešte dodal, že na konkrétne otázky starostov sú na ministerstve pripravení odpovedať. Pokiaľ nemajú internetové pripojenie, aj telefonicky.

Najčítanejšie na My Novohrad

Inzercia - Tlačové správy

 1. Ako sa dostať z Bratislavy do Nitry, Bystrice, Popradu a Prešova
 2. Motorkárska výstroj v lete: ako jazdiť aj v horúčavách?
 3. Dovolenka v Turecku: Skvelé hotely na leto 2021
 4. Vyberte sa na výlet s cyklobusom
 5. Work-life balance: Technológie pre život v rovnováhe
 6. Jeden deň na Bratislavu nestačí
 7. Ako dlho skladovať kukuricu a hrach, aby ostali sladké?
 8. Osviežujúci skúter legendárnej talianskej značky
 9. Čítajte SME.sk odomknuté a bez reklamy
 10. Túžite sa konečne zbaviť dioptrií, ale bráni vám v tom strach?
 1. Ako sa dostať z Bratislavy do Nitry, Bystrice, Popradu a Prešova
 2. Motorkárska výstroj v lete: ako jazdiť aj v horúčavách?
 3. Košická štvrť je súčasťou odpadového experimentu.
 4. Kúpa vozidla cez inzerát či od malého predajcu je rizikovejšia
 5. Dovolenka v Turecku: Skvelé hotely na leto 2021
 6. Vyberte sa na výlet s cyklobusom
 7. Nepodceňujte rozmiestnenie zásuviek a vypínačov
 8. Hrotka: Sporiteľne ťahajú za kratší koniec. Musíme reagovať
 9. Slováci čoraz viac nakupujú pivo vo vratných fľašiach
 10. Čučoriedky - dokážu ochrániť váš zrak?
 1. Osviežujúci skúter legendárnej talianskej značky 5 323
 2. Dovolenka v Turecku: Skvelé hotely na leto 2021 4 736
 3. Túžite sa konečne zbaviť dioptrií, ale bráni vám v tom strach? 4 442
 4. Nová sála i námestie. Trnavské Mýto sa stane novým centrom 3 465
 5. Jeden deň na Bratislavu nestačí 3 444
 6. Ako nájsť dobrý jogurt? Ak neobsahuje toto, ani ho nekupujte 3 331
 7. Ako dlho skladovať kukuricu a hrach, aby ostali sladké? 3 294
 8. Najzelenšie nákupné centrum na Slovensku otvorí druhú etapu 3 273
 9. Prečo by ste si nemali odoprieť balenú bagetu? 3 122
 10. Úchvatná Petra: Stovky rokov zabudnutá v jordánskej púšti 2 913
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Novohrad - aktuálne správy

Ilustračné foto.

Slovenskom sa ženú búrky.


12 h
Ilustračné foto

Vietor môže dosiahnuť rýchlosť až 150 km/hod.


31. júl
Na unikátnu hutu sa rokmi zabudlo.

Záchrancovia chátrajúcej huty majú smelé plány.


TASR 31. júl
DSS Libertas sa snaží pomôcť svojim klientom integrovať do spoločnosti aj pomocou najnovšieho projektu.

vďaka nim by sa mohli lepšie uplatniť na trhu práce.


(rv) 31. júl

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Žene už záchranári nemohli pomôcť.


31. júl

O udalosti informovali hasiči.


12 h

Po ťažko zraneného Milana priletel záchranársky vrtuľník, zdravotníci bojovali o jeho život viac ako hodinu.


7 h

Slovenskom sa ženú búrky.


12 h

Už ste čítali?