RIMAVSKÁ SOBOTA. V podkroví Knižnice Mateja Hrebendu v Rimavskej Sobote dnes predstavili verejnosti publikáciu Náučno-vzdelávací sprievodca po geologických a geografických lokalitách stredného Slovenska, ktorá je o najvýznamnejších častiach anorganickej prírody v našom regióne.
V knihe sa píše o morskom oku v Tornali
Prezentáciu knihy organizovala knižnica v spolupráci s Geologickým ústavom Slovenskej akadémie vied v Banskej Bystrici a so Správou slovenských jaskýň v Liptovskom Mikuláši. Zúčastnil sa na nej aj koordinátor celého projektu Stanislav Jeleň a jeden z autorov geológ, tajomník komisie Medzinárodnej speleologickej únie pre nekrasové jaskyne Ľudovít Gaál z Rimavskej Soboty. Ten uviedol, že kniha vyšla vďaka Agentúre pre podporu vedy a výskumu.
"Vytlačilo sa 900 kníh, ktoré budú umiestnené do škôl, aby slúžili žiakom," informoval a doplnil, že na publikácii sa podieľalo 17 autorov.
Podľa Gaála, knihu sa rozhodli vydať, pretože sa zvyšuje záujem verejnosti o geologické a geografické lokality. Cieľom autorov bolo vypísať všetky významné geologické lokality na strednom Slovensku.
"Snažili sme sa to napísať zrozumiteľnou rečou, aby tomu mládež rozumela. Ja konkrétne som sa zameral na južnú časť Banskobystrického kraja, a to Gemer a Novohrad. Sú tu zaujímavé a ojedinelé vulkanické útvary. Sú pomerne mladé a dajú sa sledovať aj znaky vulkanizmu. Okrem toho v mojej časti rozoberám aj jaskyne a morské oko v blízkosti Tornale," ozrejmil spoluautor publikácie.
Kto je Ľudovít Gaál
Ľudovít Gaál sa narodil v Rimavskej Sobote v roku 1953. Profesionálnu kariéru geológa začal na Geologickom ústave Dionýza Štúra v Bratislave, kde sa zaoberal mikropaleontológiou konodontov a podieľal sa na zostavení geologických máp v oblasti Slovenského krasu. Krátky čas zabezpečoval geologický prieskum magnezitov v oblasti Jelšavy, od roku 1984 pracoval v službách Štátnej ochrany prírody a od roku 2002 je vedúcim oddelenia starostlivosti o jaskyne Správy slovenských jaskýň v Liptovskom Mikuláši. S prieskumom, dokumentáciou a ochranou jaskýň sa zaoberá od roku 1972, keď sa stal členom Slovenskej speleologickej spoločnosti. V súčasnosti je tajomníkom komisie Medzinárodnej speleologickej únie pre nekrasové jaskyne.
Je autorom okolo 300 vedeckých a populárno-vedeckých publikácií s tematikou najmä geológie krasového prostredia a jaskýň. V roku 2008 mu vyšla monografia Geodynamika a vývoj jaskýň Slovenského krasu a je spoluautorom aj niekoľkých monografií.