LUČENEC. Súčasné vedenie mestskej firmy SPOOL, a.s., Lučenec obviňuje bývalé vedenie zo zlej rekonštrukcie strechy objektu plavárne a nezakúpenia jej príslušenstva, bez ktorého nemôže bazén fungovať. Bývalý riaditeľ firmy Ľubomír Činčura tvrdí, že chceli zabezpečiť obyvateľom športové vyžitie v meste, aby sa nemuseli chodiť kúpať inde.
Činčura tvrdí, že sa ušetril minimálne milión eur
Podľa slov Ľ. Činčuru SPOOL kúpil od Slovenskej záručnej a rozvojovej banky multifunkčný komplex pozostávajúci z objektu plavárne a jej príslušenstva, z hotelovej časti, kuchyne a jedálne, z bývalého zdravotného strediska a z nemalej rozlohy pozemkov pod budovami, ako aj v ich okolí.
"Hlavným zámerom bolo zabezpečiť obyvateľom mesta funkčnú plaváreň, aby nemuseli cestovať za týmto druhom športového vyžitia do iných okresných miest. Prvoradé bolo odkúpenie budov a pozemkov, to sa podarilo za mimoriadne výhodných podmienok, kedy sme ušetrili minimálne jeden milión eur oproti viacerým znaleckým posudkom. Tento proces trval skoro rok a bolo potrebné vyvinúť úsilie, aby sa dojednali také úrokové podmienky," oznámil Činčura.
Rekonštrukcia
Ďalšou úlohou mestskej spoločnosti bolo vybudovať tepelný zdroj schopný vyprodukovať dostatočné množstvo tepla pre celý komplex, pretože predošlý majiteľ teplo nakupoval v susednej fabrike a bolo to drahé. Ako ďalej uviedol bývalý riaditeľ, celá ekonomika bola nastavená na dotácie z mestského rozpočtu vo výške približne 3000 eur, aby nebola prekročená plánovaná čiastka rozpočtu.
"Vedeli sme, že nikdy nedosiahneme dotácie na plávanie zrovnateľné so susednými mestami, kde to tak funguje mnoho rokov a kde je prvoradou úlohou prevádzkovateľa získavať nových zákazníkov," vysvetlil.
Po analýze stavu objektov bola začatá rekonštrukcia hydroizolácie striech a mali nasledovať nevyhnutné stavebné opravy, ktoré mali zamedziť pretekaniu dažďových vôd do objektov. Činčura sa domnieva, že prvá časť tejto úlohy sa im podarila napriek nepriaznivým klimatickým podmienkam zrealizovať dodávateľským spôsobom, keďže na to kapacitne nestačili vlastnými silami.
"Stavebné úpravy, ale ani žiadne iné už nik nerealizoval, i keď by nepredstavovali vysoké náklady a nové vedenie na to malo dosť času," skonštatoval exriaditeľ, podľa ktorého plaváreň nie je v havarijnom stave, pretože do nej nezateká. Zateká do bývalého zdravotného strediska, ktoré malo slúžiť ako športová aréna pre silové športy.
Podľa jeho slov hydroizolácia, kvalita vykonaných prác či záručná doba nie sú tým dôvodom a znalec to v krátkej dobe objasní.
"Informácie súčasného vedenia prezentované v médiách prinášajú pre plaváreň negatívny efekt v podobe tržieb, ktoré sme mali historicky na maximálnych úrovniach a teraz klesajú," povedal Činčura a doplnil, že nová kotolňa a palivo v nej použité sú veľmi efektívne a hospodárne, ak sa však hospodárne využívajú.
Vlastníkom sauny je spoločnosť SWIM, s.r.o.
Riaditeľ sa domnieva, že súčasné vedenie mestskej firmy zastrašuje občanov so zaplatením ďalších nemalých peňazí za zariadenia plavárne vlastniace spoločnosťou SWIM, s.r.o. Táto spoločnosť podľa neho od bývalého vedenia nepožadovala finančné prostriedky za potrubné rozvody ani za zariadenia na úpravu vody. SWIM vlastní aj postele, paplóny, obrazy, stoličky, kreslá či televízory v hotelovej časti a aj dvojročnú saunu pri bazéne.
"Koncom minulého roka mal pracovník s vlastníkom urobiť špecifikáciu majetku spolu s nadobúdacími cenami a vekom a následne mali byť ocenené. Neplánovali sme za ne zaplatiť viac než 30 percent hodnoty a to formou splátok," vyhlásil Činčura.
Ten chce, aby plaváreň navštevovali občania aspoň tak často ako predtým. Školy, ktoré si objednali termíny na plavecké kurzy, aby sa neodhlasovali. "Nové vedenie by si malo stanoviť stratégiu využívania a obhospodarovania objektu a dorobiť všetky nevyhnutné práce, aby sa predišlo ekonomickým stratám. Je potrebné udržať a rozširovať si klientelu a dobré meno zariadenia, alebo na rovinu verejnosti povedať, že chcete plaváreň zavrieť a samozrejme, že je za to zodpovedné bývalé vedenie," zakončil exriaditeľ.