HNÚŠŤA. Menšie kiná, medzi ktoré patrí aj to v Hnúšti, budú mať už o dva či tri roky veľké problémy. Éra klasického tridsaťpäťmilimetrového filmu sa končí, nastupuje doba digitalizácie. To znamená, že filmy na premietanie sa budú posielať cez internet, a to si vyžiada nákup nových zariadení.
„Na digitalizáciu sú potrebné veľké vstupné investície a tie si tak malé mestá, ako je aj naše, nebudú môcť dovoliť. Takže nebudeme mať čo premietať a kino môžeme zatvoriť,“ tvrdí zástupca primátora mesta Hnúšťa Martin Pliešovský. Takýto scenár čaká podľa jeho odhadov o dva či tri roky mnohé malé kiná.
Napriek všetkému je o kino záujem
Napriek tomu, že z roka na rok návštevnosť mestského kina klesá, o tento druh kultúry je v Hnúšti stále záujem.
„Premietame raz do týždňa. Snažíme sa vyberať také filmy, o ktorých vieme, že sú obľúbené a dokážu zaplniť sálu. Na jedno predstavenie príde v priemere okolo stodvadsať divákov. Medzi ťahúňov v minulom roku jednoznačne patril Harry Potter a dary smrti,“ hovorí Pliešovský.
Napriek úbytku zo strany divákov je Pliešovský s takouto návštevnosťou spokojný. „V našom meste je vysoká nezamestnanosť, žije tu veľa sociálne slabších rodín, pre ktorých je problém cestovať do kina do dvadsať kilometrov vzdialeného okresného mesta Rimavská Sobota. Pre týchto ľudí je miestne kino veľakrát jedinou kultúrou do mesiaca.“
Vydržia ešte dva roky
Technické podmienky kina Rimava zodpovedajú jeho veku. „Kino v súčasných priestoroch začalo premietať pred 26 rokmi a protokol o technickom stave zariadenia je platný do 30. júna budúceho roku. No keďže je stále menej filmových kópií na 35-milimetrovom filme, vyhliadky do budúcnosti sú skôr pesimistické. Distribúcia snímok na digitálnych nosičoch je lacnejšia a efektívnejšia. Výrazne odbúrava problémy s obmedzeným počtom 35-milimetrových kópií, ich zložitou dopravou či opotrebovávaním. Preto veľké spoločnosti tlačia na čo najrýchlejšiu digitalizáciu kín. No malé kiná na to nemajú peniaze. Pre našu sálu by projektor stál približne stotisíc eur. Potrebné by bolo aj kvalitné ozvučenie, nové sedačky, osvetlenie i lepšie vykurovanie,“ približuje náklady pracovník mestského kultúrneho strediska.
Momentálne prognózy budúcnosti hnúšťanského kina tak nevyzerajú sľubne. „Dva roky ešte vydržíme s tým, čo máme, potom zrejme stroje zakonzervujeme a možno niečo málo z fondu Slovenského filmového ústavu ponúkneme pre školy. Čo bude ďalej, ukáže čas,“ zakončí úvahy o budúcnosti jedného z menších mestských kín zástupca primátora.