na vyššie výnosy.
LUČENEC/RIMAVSKÁ SOBOTA/VEĽKÝ KRTÍŠ. Opätovné zavedenie povinného vstupu pre mladých ľudí do druhého piliera, ktoré presadzuje rezort práce, by malo pomôcť zlepšiť situáciu v Sociálnej poisťovni (SP). Zhodli sa na tom analytici.
Rast počtu sporiteľov je dôležitý
„Takýmto spôsobom je možné zvýšiť účasť sporiteľov v druhom pilieri, a teda zvýšiť ich záujem o výšku dôchodkového zabezpečenia a znížiť stratu priebežného piliera,“ konštatuje analytik INESS Radovan Ďurana.
Ako ďalej vysvetľuje, súčasné nastavenie prvého piliera je vysoko deficitné.
„Ak by všetci poistenci ostali iba v prvom pilieri, je pravdepodobné, že ten by im nebol schopný vyplatiť sľubované dôchodky,“ upozorňuje. Analytik INEKO Peter Goliáš dodáva, že rast počtu sporiteľov je dôležitý pre dlhodobú udržateľnosť priebežného piliera.
Prvý pilier je deficitný
„Prvý pilier je deficitný a bez parametrických a koncepčných zmien bude viesť čoskoro k vysokým deficitom. Druhý pilier nevyhnutne znižuje príjmy prvého, avšak to sú nevyhnutné náklady, ak chceme znížiť výšku deficitu prvého piliera v budúcnosti,“ vysvetľuje Ďurana.
Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny (MPSVR) SR okrem povinného vstupu pre mladých plánuje napríklad aj vymedziť náklady a poplatky, ktoré môžu byť uhrádzané z majetku v dôchodkovom fonde.
„Súčasná vláda sa rozhodla napraviť chyby spôsobené jej predchodcami, chce druhý pilier sfunkčniť,“ uviedla Daniela Šulcová z mediálneho oddelenia rezortu. Od septembra tohto roka, teda plánovanej účinnosti novely zákona o starobnom dôchodkovom sporení, sa má upraviť aj obmedzenie pri investovaní v dôchodkových fondoch. Do návrhu zmien ministerstvo premietlo aj avizovanú možnosť pre sporiteľov, a to rozloženie sporenia do dvoch fondov.
Šanca na vyššie výnosy
„V druhom pilieri treba pripraviť také zmeny, ktoré budú motivovať dôchodkové správcovské spoločnosti k investíciám aj do dlhopisov a akcií. Sporitelia tak získajú šancu na vyššie výnosy,“ podotýka Goliáš. Podľa Ďuranu by sa malo zmeniť nastavenie odmeňovania správcov fondov, pričom ich odmeňovanie by malo korešpondovať s administratívnymi nákladmi na správu a s nákladmi na manažment investícií.
Pripravovanú novelu zákona o starobnom dôchodkovom sporení, ktorá má za úlohu zabezpečiť stabilizáciu druhého piliera, by mala prerokovať vláda 27. apríla tohto roka. Podľa plánu rezortu má začať platiť od septembra 2011.