LUČENEC/RIMAVSKÁ SOBOTA/VEĽKÝ KRTÍŠ. Iba štrnásť percent detí, ktoré žijú v detských domovoch, tam nemajú aj svojho súrodenca. Šestnásť percent domovákov má v domove jedného súrodenca, 14 percent dvoch, 13 percent troch a 11 percent štyroch. Päť percent detí má v domove deväť súrodencov a dve percentá tu majú desať až 15 súrodencov.
Vyplýva to zo zistení výskumu Ohrozená rodina na Slovensku, ktorý realizovala spoločnosť Úsmev ako dar v spolupráci s Ústredím práce, sociálnych vecí a rodiny a Trnavskou univerzitou.
Takmer polovica detí je zo svojej rodiny vyňatá v jednom termíne spolu so súrodencami. Odborníci upozorňujú, že rozdelenie súrodencov pod vplyvom ich vyňatia z rodiny a umiestnenia do rôznych detských domovov má veľmi vážne dopady na psychiku spojené s pocitmi opustenia či osamelosti. V súčasnosti sa preto pri umiestňovaní detí do domov kladie dôraz aj na súrodenecké väzby, ktoré sú najdlhšie v celom živote človeka.
Pre deti v náhradnej starostlivosti je pripútanie k súrodencom častokrát dôležitejšie ako pripútanie k rodičom. Výskumy ukázali, že viac ako polovica deti, ktoré žijú v domove spolu so súrodencami ich pokladá za najlepších priateľov.
Súrodenec v detskom domove má v kolektíve chovancov významnejšie postavenie, zatiaľ čo mladí ľudia z rodín pokladajú súrodenca za súčasť rodiny a najlepšieho priateľa si hľadajú v kruhu kamarátov.