Karikatúra je o dnešnej dobe, pozriem, pochopím a letím ďalej

Je autorom komiksov, karikaturistom, výtvarníkom, učiteľom i riaditeľom. Tvrdí, že komiks nie je desiata, ktorú zhltneš a bežíš. Keď uchopí štetec či ceruzku, je to pre neho relax.

Fero Mráz hovorí, že kresliť komiks sú hotové galeje. Napriek tomu ho miluje.Fero Mráz hovorí, že kresliť komiks sú hotové galeje. Napriek tomu ho miluje. (Zdroj: ARCHÍV)

František Mráz je rodákom zo Žiliny, no jeho druhým domovom sa stalo Fiľakovo.

Vaše prvé karikatúry boli zverejnené pred viac ako štyridsiatimi rokmi. Odvtedy ich boli stovky. Podobne ako výstavy i ocenenia. Na ktoré prezentácie a ceny ste najviac hrdý?

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

- Každá stopa či stôpka, ktorú tu každý z nás zanecháva, je dôležitá. Najmä, ak je pozitívna, ak motivuje, ak neubližuje. Som hrdý na všetko, hoci dnes by som asi všetko urobil úplne inak. Ale keby sme boli všetci pri tvorbe až takí sebakritickí, umenie by nikdy nevzniklo a žili by sme v nejakom nedefinovateľnom vákuu. A či to, čo sme vytvorili, naozaj prežije, to zistíme až 13. 12. 2012.

SkryťVypnúť reklamu

Čo vás vo vašej tvorbe inšpiruje?

- Celý šíry svet vo svojej komplexnosti, materiálnej i duchovnej. Takto by som azda začal pokus o múdru definíciu. Realita je veľmi jednoduchá. Tvorba akéhokoľvek umeleckého diela by mala prameniť z totálneho vnútorného pretlaku tvorcu, z potreby vyžalovať sa, z potreby okomentovať nejaký stav či udalosť. Ak ide o tvorbu karikatúr (najmä tých politických), mám na to jednoduchý recept. Kreslím vtedy, keď ma niečo riadne nase..., vlastne rozčúli! Vtedy sa mi nápady samovoľne a bez násilia vyroja v dutine nad krkom a výtvarne spracovať takýto nápad je potešením. Naša politická scéna je, našťastie, plná nevyčerpateľných inšpirácií a živiteľkou celého húfu karikaturistov.

_mraz2.jpg

Aká doba bola pre vás najplodnejšia?

SkryťVypnúť reklamu

- Jednoznačne roky sedemdesiate, keď sme s manželkou splodili naše dve dietky. Potom roky osemdesiate, keď frčal Roháč, karikatúry uverejňovali mnohé časopisy, organizovali sa výstavy (a to sme ešte hundrali, že o karikatúru a karikaturistov nie je záujem). Aj roky deväťdesiate, keď vtrhol kapitalizmus a každý chcel vydávať komiksy, takže to boli roky „totálnych nestíhačiek“, kreslenia od svitu do mrku či skôr do skorých ranných hodín (o vyfajčených cigaretách ani nehovoriac).

A čo dnešná doba? Je v nej dostatok podnetov na karikatúry či komiksy?

- Podnetov a inšpirácií je habadej! Jediným problémom je fakt, že si vydavatelia tlače ľudovú socialistickú múdrosť: „Kto nepracuje, nech neje!“ pretransformovali na heslo: „Ty pracuj, ale jesť budem ja!“ A tak si každý myslí, že karikaturisti a komiksmani budú pracovať na báze dobrovoľnosti a že nemajú väčšieho potešenia, ako zadarmo ponúkať svoju ťažko vypotenú tvorbu kapitalistom, podnikateľom a iným podnikavcom za účelom ich zaslúženého zisku.

SkryťVypnúť reklamu

Čomu momentálne venujete najviac času?

- Práci v tom pravom slova zmysle. Asi každý riaditeľ či inak zodpovedný činiteľ vie, o čom hovorím. Občas mi však zostane i čas na kreslenie a maľovanie obrazov. V poslednom roku je to „chrústik náš zlatý“. Myslím tým vnučku Zuzku, ktorej sme sa konečne dožili. Jediné, čo nestíham, je tvorba diorám panáčikov v mierke 1:72, ktorých maľovanie je pre mňa absolútnym relaxom, odpudzovačom stresov a pohodovkou, ktorú odporúčam všetkým, čo majú lupu a netrasú sa im ruky. A majú čas.

_mraz3.jpg

Ako sa vám pozdáva mesto, v ktorom žijete?

- Rodná Žilina je východiskový bod, ktorý si nedám. Zavialo ma do Fiľakova a už nepotrebujem chodiť prstom po mape Slovenska, nebodaj Európy či sveta, aby som nachádzal nových priateľov, možno lepších ľudí, možno nové spôsoby, ako sa realizovať... Je dosť možné, že keby som práve teraz sedel na terase palmového domčeku na Tahiti či dakde v rezervácii Apačov v Novom Mexiku, cítil by som sa presne tak ako teraz. Ale sedím v izbe vo Fiľakove, mám krásny výhľad na fiľakovský hrad a som tu DOMA.

Kedy sa komiksu na Slovensku darilo najviac a vôbec, čo pre vás znamená komiks?

- Otázka je už čiastočne zodpovedaná o pár riadkov vyššie. Tvorba komiksu je ťažká drina, drina, drina! Autor je spisovateľom, kresliarom, maliarom, historikom, filmárom, kostýmovým výtvarníkom, scénografom a ktovie, čím ešte všetkým, v jednom. Ale hlavne: musí byť trpezlivý! Veď tvorba jedinej stránky je niekoľkodňová robota a komiksy tých stránok majú neúrekom. Komiksový „boom“ je dávno za nami, ale reakcie ľudí na internete sú pre mňa neuveriteľnou satisfakciou za tie roky driny. Pred dvadsiatimi rokmi vyšlo prvé číslo legendárnych Bubliniek (komiksový magazín), ktorým som šéfoval. Hoci po troch rokoch zanikli, dodnes si na ne ich vtedajší čitatelia - ešte deti, nostalgicky spomínajú. Objavili sa pokusy o ich aspoň internetový návrat. Som rád, že sme písali históriu!

Niekedy ľudia s vašou krvnou skupinou publikovali najmä v časopise Roháč. Ako je to dnes?

- Roháč sa ani po niekoľkých pokusoch o reinkarnáciu a umelé dýchanie podávané autormi a nadšencami už nikdy neprebral. Zanikol podobne ako slovenský film a ako mnohé iné neziskové kultúrne aktivity. Štát kultúru tohto druhu nepotrebuje a ani nepodporuje. Periodiká sú majetkom nadnárodných spoločností, ktoré obvykle miesto originálnej autorskej karikatúry uverejňujú gýče, dávno neaktuálne a našim kultúrnym spoločenstvom iba ťažko pochopiteľné. S autormi z bývalého Roháča sa sporadicky stretávame na výstavách a vernisážach. Mnohí sú nezamestnaní a už iba vycestovať sto kilákov kvôli nejakej výs-tave je pre nich nepredstaviteľným prepychom.

Dokáže kresba viac vyprovokovať ako slovo? Môže si karikaturista dovoliť viac ako napríklad novinár?

- Karikatúra - to je o dnešnej uponáhľanej dobe! Pozriem, pochopím (alebo nepochopím) a letím ďalej. Kto už má kedy čas na písané slovo? Nestíhame nič, všetci sme zavalení informáciami a niekedy vôbec nechápem, čo to ten život vlastne je. Žeby tieto preteky? A aby som odpovedal konkrétne na otázku: novinár i karikaturista si dovolí, čo len chce. ak je pravda finančne zabezpečený dividendami a inými výdobytkami kapitalizmu.

Ste riaditeľom umeleckej školy. Podarilo sa vám už vychovať talenty ako ste vy?

- Samozrejme. Každá negatívna odpoveď by bola o vrátení platu „za ničnerobenie“. Upresním: karikaturistov som nevychoval (ani nevyrobil), lebo karikaturisti sa rodia svojvoľne bez vplyvu cudzích elementov. Ale skrzevá mojich rúk vzišlo zopár žiakov, ktorí sú výtvarne zdatní a som na nich patrične hrdý. Našťastie som už dozrel (ak neprezrel) a viem, že pedagóg je významný, veľmi dôležitý, ale to hlavné, čo určuje ďalšie smerovanie človiečika, je chuť tvoriť, potreba niečo povedať.

Autorská otázka úplne mimo: a čo tá fotografia?

- August 2010, stredné Anglicko, Fero Mráz v strede mimozemského úkazu... kruhu v obilí. To sa ti tvorí, majstre, keď si ovanutý a osvietený vesmírnymi technológiami.

Autor: Zita Suráková ml.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Novohrad

Komerčné články

  1. V podzemí sa skrýva poklad nezmenený už 182 rokov
  2. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  3. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  4. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  5. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  6. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  7. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  8. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  1. Štartuje prvý ročník Fjällräven Campfire Česko a Slovensko
  2. Katarína Brychtová: Každý nový začiatok je dobrý
  3. Šaca - centrum robotickej chirurgie na východe Slovenska
  4. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  5. Najlepšia dovolenka s deťmi pri mori: Kam letieť z Košíc?
  6. Na koho myslíš, keď si pripínaš narcis?
  7. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu
  8. Na Marka oharka do jarka
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 42 779
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 19 883
  3. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 8 429
  4. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 8 145
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 7 821
  6. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 4 849
  7. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 4 741
  8. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 4 692
  1. Eva Chmelíková: Predsudky zabíjajú kultúru, iné kultúry ju obohacujú.
  2. Ján Karas: Rovnosť, ktorá sa ešte nenarodila: Neviditeľné korene spravodlivosti na Medzinárodný deň Rómov
  3. Rastislav Šenkirik: SMER - pohlavné preukazy
  4. Martina Paulenová: Dozvedeli sme sa zlú správu
  5. Ivan Mlynár: Riaditeľ SHMÚ nezabezpečil počasie podľa predstáv Tarabu, tak dostal padáka, alebo, keď lži smrdia aj z displeja počítača.
  6. Anna Miľanová: Rozmáha sa nám tu štátny vandalizmus... Vždy je možné byť dobrý, myslím si...
  7. Vladimír Krátky: Šimečka dláždi Matovičovi cestu do parlamentu .
  8. INESS: Ekonomika Ruska a tri vojnové roky
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 102 142
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 79 471
  3. Rado Surovka: Raši dostal padáka 78 941
  4. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 20 799
  5. Miroslav Daniš: Pec nám spadla, pec nám spadla, ktože nám ju postaví 15 054
  6. Otilia Horrocks: Odporné, príšerné, drzé, nechutné 11 687
  7. Juraj Kumičák: ...radšej choďte kravy pásť... 10 019
  8. Viktor Pamula: S Ruskom na večné časy a nikdy inak 8 742
  1. INESS: Ekonomika Ruska a tri vojnové roky
  2. Věra Tepličková: Býky za vlasť padajú, gule nám tu chýbajú
  3. Radko Mačuha: Slavín nieje Slovenská socha Slobody.
  4. Tupou Ceruzou: Businessman
  5. Marcel Rebro: Rusi bombardujú energetickú infraštruktúru, Slováci elektrifikujú ukrajinské zákopy
  6. Radko Mačuha: Fico a Neveriaci Tomáš.
  7. Věra Tepličková: Spevy sobotné alebo Vybrala sa Martina na púť priamo do Ríma
  8. Jiří Ščobák: Investovanie vs. hazard: Aké hry hráme? Kedy hazardujeme, namiesto toho, aby sme investovali?
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Eva Chmelíková: Predsudky zabíjajú kultúru, iné kultúry ju obohacujú.
  2. Ján Karas: Rovnosť, ktorá sa ešte nenarodila: Neviditeľné korene spravodlivosti na Medzinárodný deň Rómov
  3. Rastislav Šenkirik: SMER - pohlavné preukazy
  4. Martina Paulenová: Dozvedeli sme sa zlú správu
  5. Ivan Mlynár: Riaditeľ SHMÚ nezabezpečil počasie podľa predstáv Tarabu, tak dostal padáka, alebo, keď lži smrdia aj z displeja počítača.
  6. Anna Miľanová: Rozmáha sa nám tu štátny vandalizmus... Vždy je možné byť dobrý, myslím si...
  7. Vladimír Krátky: Šimečka dláždi Matovičovi cestu do parlamentu .
  8. INESS: Ekonomika Ruska a tri vojnové roky
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 102 142
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 79 471
  3. Rado Surovka: Raši dostal padáka 78 941
  4. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 20 799
  5. Miroslav Daniš: Pec nám spadla, pec nám spadla, ktože nám ju postaví 15 054
  6. Otilia Horrocks: Odporné, príšerné, drzé, nechutné 11 687
  7. Juraj Kumičák: ...radšej choďte kravy pásť... 10 019
  8. Viktor Pamula: S Ruskom na večné časy a nikdy inak 8 742
  1. INESS: Ekonomika Ruska a tri vojnové roky
  2. Věra Tepličková: Býky za vlasť padajú, gule nám tu chýbajú
  3. Radko Mačuha: Slavín nieje Slovenská socha Slobody.
  4. Tupou Ceruzou: Businessman
  5. Marcel Rebro: Rusi bombardujú energetickú infraštruktúru, Slováci elektrifikujú ukrajinské zákopy
  6. Radko Mačuha: Fico a Neveriaci Tomáš.
  7. Věra Tepličková: Spevy sobotné alebo Vybrala sa Martina na púť priamo do Ríma
  8. Jiří Ščobák: Investovanie vs. hazard: Aké hry hráme? Kedy hazardujeme, namiesto toho, aby sme investovali?

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu