Testovanie 9 ukáže, ako sú na tom s vedomosťami z matematiky, vyučovacieho jazyka a zo štátneho jazyka, slovenskí deviataci. Školy sa o jeho výsledku dozvedia 28. marca.
LUČENEC/R. SOBOTA/V. KRTÍŠ/POLTÁR. Deviatakov základných škôl (ZŠ) čaká v stredu (9. marca) každoročné celoslovenské certifikačné Testovanie 9. V testoch overia ich vedomosti z matematiky, vyučovacieho jazyka (slovenský jazyk a literatúra, maďarský jazyk a literatúra a ukrajinský jazyk a literatúra) a zo štátneho jazyka (žiaci s vyučovacím jazykom národnostných menšín). "Pôjde o takmer 46.000 deviatakov, vrátane žiakov so zdravotným znevýhodnením (2375). Do testovania sa zapojí 1451 základných škôl," informovali z ministerstva školstva.
Článok pokračuje pod video reklamou
Článok pokračuje pod video reklamou
Ministerstvo školstva pod vedením Eugena Jurzycu (SDKÚ-DS) v januári oznámilo, že chce žiakov základných škôl od ďalšieho školského roka testovať po novom. Testy by už nemali písať len deviataci, ale aj piataci. Slovenské monitory sa majú priblížiť medzinárodnému testovaniu vedomostí PISA, teda najmä overovaniu zručností.
"Nie je dôležité, kedy sa začala prvá svetová vojna, dôležité je hovoriť s deťmi o súvislostiach, aké boli okolnosti a čo všetko sa okolo toho stalo," vysvetlil cieľ zámerov štátny tajomník ministerstva školstva Jaroslav Ivančo s tým, že v tomto školskom roku deviatakov čaká posledné klasické testovanie.
Fakty si podľa neho môžu žiaci nájsť na webe, dôležitejšie je ich pochopiť. Rezort okrem toho bude klásť dôraz aj na testovanie morálnych hodnôt dieťaťa.
Výsledky Testovania 9 poslúžia učiteľom a riaditeľom škôl ako spätná väzba, zároveň budú jedným z kritérií pre prijatie žiakov na strednú školu. Deviatakov testujú z vyučovacieho jazyka a matematiky od roku 2003. Školy sa o výsledkoch dozvedia 28. marca. Žiakov, ktorí sa na testovaní v hlavnom termíne z objektívnych dôvodov, najmä zo zdravotných, nezúčastnia, otestujú v náhradnom termíne 29. marca.
Za prípravu a metodické riadenie Testovania 9 zodpovedá Národný ústav certifikovaných meraní vzdelávania (NÚCEM).