KLENOVEC. Vyrastal v Klenovci, v náručí hôr a v kolíske mnohých ľudových remesiel. K tým tradičným tu patrilo i pletenie metiel z brezového prútia. Ján Benco hovorí, že klenovské metly sa dobre držia v ruke a len tak ľahko ich nezoderiete. Ich výrobe sa venuje už viac ako dvadsať rokov. Aby boli nielen praktické, ale aj pekné, poriská do nich zvykne vyzdobiť rôznymi ornamentami.
Potrebné náradie na aktivačné práce
Technike pletenia metiel ho priučil jeden z tunajších starých majstrov, ktorý už nežije. „Ujček Bálint mal šikovné ruky. Jeho metly vedeli gazdinky dobre oceniť. Darmo je, metly z prútia mali svoju cenu i česť,“ hovorí majster z Klenovca. Brezovými metlami kedysi zametali dvore, maštale či chyže.
„Dnes ich vidíte aj v rukách aktivačných pracovníkov, ako nimi zametajú chodníky a ulice,“ usmeje sa Ján. Poctivé remeslo ho istý čas aj živilo. „Moja najlepšia zákazka bola pre jedno družstvo. Objednalo si u mňa až tisíc metiel. No bolo to už dávno. Momentálne sa zotavujem z choroby,“ hovorí majster.
Brezové prútie je ohybné
Metly z prútia vraj vydržia viac ako cirokové. „Brezové prútie je ohybné. Na menšiu metlu potrebujem okolo tris-to halúzok. Vyštverám sa takmer na každý strom. Ako taká veverička. Prúty sa zbierajú od novembra do konca februára. Ešte aj začiatkom marca sa môžu, ale v apríli už nie. Vtedy totiž už začnú pučať. Z lesa nosíme celé otepy. Pomáha mi rodina a známi. Ak sa mi darí, jednu metlu vyrobím zhruba za hodinu. V zahraničí mi za ne núkali slušnú kopu peňazí. Teraz ich dám za euro a päťdesiat centov. Tie menšie. Väčšie za dve eurá. Ale veľa som ich aj rozdal. Len tak, pre potešenie seba i druhých. Raz som dokonca za moje metly získal zadarmo dovolenku v Grécku. Tak sa im páčili. Cudzinci si vedia vážiť staré poctivé remeslo,“ usmeje sa päťdesiatsedemročný Klenovčan.