V pondelok bude pred senátom Špecializovaného trestného súdu v Pezinku vypovedať posledný svedok v kauze lučeneckého prokurátora Milana V. Hovorkyňa súdu Katarína Kudjáková potvrdila, že v prípade môže padnúť konečný verdikt.
BRATISLAVA/LUČENEC. Kauzu lučeneckého prokurátora Milana V., ktorého v októbri 2009 odsúdili na 36-mesačný trest odňatia slobody, keď ho uznali vinným z podvodu, z marenia výkonu verejného činiteľa z nedbanlivosti a z podplácania, bude v pondelok 21. marca opätovne pojednávať Špecializovaný trestný súd (ŠTS) v Pezinku.
Článok pokračuje pod video reklamou
Článok pokračuje pod video reklamou
Na programe pondelkového pojednávania je výsluch posledného svedka. Informovala dnes o tom hovorkyňa ŠTS Katarína Kudjáková. Nevylučuje sa, že ešte v pondelok sa proces dostane do svojej záverečnej fázy a vyhlásia v tejto kauze verdikt. Vec Milan V. a spol. vrátil Najvyšší súd (NS) SR naspäť ŠTS v Pezinku z dôvodu, že pred rozhodnutím vo veci samej - o vine a treste - nebolo rozhodnuté o návrhu na odňatie a prikázanie veci. NS tak rozhodol 21. januára 2010.
Úplatkárska kauza
Na 36-mesačný trest odňatia slobody pôvodne odsúdil 5. októbra 2009 samosudca ŠTS vtedy 47-ročného lučeneckého prokurátora Milana V. Zároveň mu samosudca vymeral peňažný trest vo výške 10-tisíc eur, keď ho uznal vinným z podvodu, z marenia výkonu verejného činiteľa z nedbanlivosti a z podplácania. Ďalších dvoch obžalovaných
v úplatkárskej kauze - podnikateľa Pavla P. odsúdil súd na podmienečný trest odňatia slobody vo výške 12 mesiacov so skúšobnou lehotou na 24 mesiacov.
Bývalého lučeneckého policajta Jána V. vtedy samosudca odsúdil rovnako ako prokurátora na 36 mesiacov odňatia slobody. "Necháme si rozsudok doručiť - určite podáme voči nemu odvolanie, nakoľko dôkazy vykonané pred súdom vôbec neodôvodnili opodstatnenosť vynesenia odsudzujúceho rozsudku. Proces sprevádzalo množstvo procesných a hmotnoprávnych nedostatkov," povedal právny zástupca odsúdeného prokurátora Matúš Gémeš, keď sa obaja na vynesení verdiktu nezúčastnili.
Prerokovávaná kauza je typickým príkladom trestnej činnosti na lokálnej úrovni s prepojením štátnej moci so súkromným sektorom, povedal zase po vynesení rozsudku dozorujúci prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry. Prokurátor vo svojej reči navrhol pre obžalovaného trest odňatia slobody na 47 mesiacov a peňažitý trest 10-tisíc eur. Právny zástupca obžalovaného Matúš Gémeš však vtedy odmietol predniesť záverečnú reč, lebo považoval personálne zloženie súčasného ŠTS za protiústavné.
Milana V. obžalovali z prijímania úplatku. Spoločne s ním obžalovali aj policajta Jána V. a podnikateľa Pavla P. Súd mal v tejto veci konať aj začiatkom januára 2009. Pojednávanie sa muselo vtedy odročiť pre neprítomnosť viacerých obhajcov. Začiatkom septembra 2007 súd vypočul dvoch svedkov - Norberta B. a Katarínu L. Obžalovaný Milan V. ako prokurátor v Lučenci údajne nevybavil žiadosť vyšetrovateľa o právnu pomoc zo zahraničia. Svedok Norbert B. vo svojej septembrovej výpovedi uviedol, že Roberta K. viezol autom do Bratislavy, kde mal údajne odovzdať prokurátorovi Milanovi V. úplatok 9958 eur. Prokurátor požadoval spomínanú sumu preto, aby ju "použil pre kompetentné osoby, ktoré rozhodnú o nástupe na výkon trestu".
Za volantom pod vplyvom alkoholu
V inom prípade prokurátor čelil obvineniu z podplácania. Podnikateľ Pavol P. spôsobil pod vplyvom alkoholu dopravnú nehodu. Následne požiadal prokurátora Milana V., aby mu vybavil negatívny výsledok na alkohol. Za to si prokurátor údajne vypýtal úplatok 332 eur a odovzdal ho policajtovi Jánovi V. Svedkyňa Katarína L. vo svojej výpovedi uviedla, že ju lučenecký prokurátor navštívil osobne na jej pracovisku na generálnej prokuratúre a žiadal o pomoc v predmetnej veci. Podľa svedkyne úplatok jej však prokurátor, ktorý bol jej bývalým spolužiakom, neponúkol. V kauze sa okrem začiatku septembra pojednávalo už v polovici apríla 2007.