TVRDOŠÍN. Narodil sa v Tvrdošíne, no žil tam krátko. S rodičmi sa presťahoval na Liptov. Aj napriek tomu si však Tvrdošínčania spomienkovým podujatím uctili pamiatku svojho rodáka pri 85. výročí jeho úmrtia.
Súčasťou akcie bola jedinečná výstava Slovenskej národnej knižnice o živote a diele Leva Nikolajeviča Tolstého, ktorý bol Škarvanovým veľkým vzorom.
Obdivoval voľnosť cigánov
Albert bol synom tkáča, matka pochádzala z gazdovskej rodiny. Otec mu zomrel skoro, vychovávala ho matka. Práve ju často spomína v zápiskoch, korešpondencii, denníkoch. Od detstva miloval slobodu. „Obdivoval divokú voľnosť kočovných cigánov a sníval o zamestnaní horára žijúceho v lesoch," povedal o Škarvanovi spisovateľ Augustín Maťovčík.
Albertova mama však chcela mať zo syna študovaného človeka. Po základnej škole chodil na gymnáziá v Levoči, Spišskej Novej Vsi, Kežmarku. Medicínu študoval v Pešti, Prahe, skončil v roku 1894 v Insbrucku. V tom istom roku mal nastúpiť na polročnú vojenskú službu do Košíc. Vo februári 1895 ju však odoprel. Z väzenia ho poslali na psychiatriu do Viedne. Po polroku ho pripravili o lekársky diplom. Odcestoval do Ruska. Zdržiaval sa v okolí Jasnej Poľany, Moskvy a Petrohradu, v blízkosti Tolstého.
Z Ruska sa nakrátko vrátil na Slovensko, čoskoro však odišiel do Londýna. Odtiaľ sa presťahoval do Švajčiarska. Písal si denník, prekladal diela Tolstého, ale aj ďalších zahraničných spisovateľov. Pred vypuknutím prvej svetovej vojny sa vrátil domov, na Liptov. Do konca roku 1918 pôsobil ako lekár. Zomrel 26. marca 1926.
Oravskí Tolstojovci
„Výstava Tolstoj vo fondoch Slovenskej národnej knižnice bola najväčším neruským vkladom do storočnice úmrtia tohto velikána," povedal Peter Cabadaj o výstave, ktorá bola súčasťou spomienkového podujatia v Tvrdošíne.
Premiéru mala vlani v septembri v Slovenskom národnom divadle, spolu s hrou Anna Karenina. Z Bratislavy putovala do Moskvy, odkiaľ sa vrátila späť na Slovensko, do Žiliny. Uplynulý týždeň mala vernisáž v Tvrdošíne. „Som rád, že je na Orave, pretože slovenskí Tolstojovci s regiónom veľmi úzko súvisia. Či už cez osobnosť Alberta Škarvana, Martina Kukučína, Jégeho alebo Františka Skyčáka, rodáka z Klina," hovorí Cabadaj.
Z Oravy sa presunie na Liptov, záujem o výstavné panely je aj v Čechách.
Výstava predstavuje ruského spisovateľa v rôznych životných situáciách. Slovenská národná knižnica ju pripravila vďaka fotografiám Dušana Makovického, Tolstého osobného lekára a tajomníka.