DIVÍN. Na rozvoji kultúry a športu v obci Divín sa podieľajú rôzne združenia a spolky. Malí skauti pomáhajú pri obnove a skrášlení zrúcaniny hradu.
V obci sídli regionálne združenie Javor, ktoré spája dediny v mikroregióne Javor a aj fyzické osoby či podnikateľov. „Združenie sídli v malom kaštieli, kde je aj turisticko-informačná kancelária. Poskytujú sa tam služby pre občanov, ktorí môžu využiť aj pripojenie na internet,“ oznámil starosta Ján Koza.
Svoju činnosť vyvíja v Divíne aj folklórny súbor Bachtale čáve - Šťastné deti. Ide o zoskupenie detí z rómskych rodín pod vedením manželov Havrlových. V súčasnom období má súbor jedenásť členov a vystupuje hlavne v rámci kultúrno-spoločenských akcií obce. Milovníci lukostreľby si založili Lukostrelecký klub Divín. Jeho členovia sa zúčastňujú na súťažiach doma i v zahraničí. Klub sa venuje aj streľbe z historickej kuše. Každoročne organizuje v rámci Stretnutia pod Divínskym hradom súťaž v streľbe z historickej kuše, na ktorej súťažia ľudia z celého Slovenska.
Deti sa v obci aktívne venujú skautingu. Zbor Diviniensis založil Jozef Pikula v roku 1997. „Našim cieľom je s deťmi využívať dané prírodné, historické a kultúrne podmienky, ktoré táto dedina má,“ potvrdil Pikula a doplnil, že ich táborisko sa nachádza v pohorí Ostrôžky v bývalom lazníckom osídlení.
Skauti sa stretávajú aj v bývalej budove cirkevnej školy, kde majú klubovňu. Tú spolu s miestnym cirkevným zborom zachránili pred zrútením. Podieľajú sa aj na vyčistení a skrášlení hradu. „Náš projekt sa volá Hrad Divín- tábor rytierov dračieho rádu. Snažíme sa o to, aby bol hrad bezpečnejší pre návštevníkov a aby sa jeho priestory dali využiť,“ vysvetlil Pikula a spresnil, že skauti spolupracujú s obcou.
Divínska samospráva chce hrad aj zakonzervovať, upraviť okolie a vybudovať chodníky k hradu. V súčasnosti prebieha jeho čistenie.