RÁROŠ. Spodnú časť kostry nemeckého vojaka z druhej svetovej vojny spolu s kosťami koňa objavili archeológovia pri svojom výskume počas výstavby Ipeľského mosta spájajúceho Rároš v okrese Lučenec s maďarskou obcou Rárospuszta.
Pod mostom zahynulo 12 vojakov
Úlohou archeológa Jána Beljaka a jeho tímu z vysunutého pracovného strediska Archeologického ústavu Slovenskej akadémie vied bolo pri výstavbe mosta v Rároši okrem zdokumentovania časti mosta z roku 1904 zabezpečiť aj archeologický výskum objavených kostrových pozostatkov torza tela nemeckého vojaka a koňa pravdepodobne z decembra 1944.
Pôvodne mali byť pred mostom pochovaní 12 vojaci, ktorí tu zahynuli. "Pracovníci ministerstva vnútra nás informovali, že je tu evidovaný hrob 12 vojakov. Je zjavné, že už predtým došlo ku kontaktu s týmito pozostatkami. Mohli byť počas socializmu niekde prevezené," domnieva sa Beljak.
Pozostatky koňa preskúma zoológ
Pozostatky vojaka identifikovali pracovníci Spoločnosti starostlivosti o nemecké vojnové hroby na Slovensku. Dôkazom im bola nájdená podrážka pochádzajúca z vojenskej čižmy. Okrem ľudských pozostatkov sa našlo aj torzo koňa.
"Vojak bol zrejme pochovaný pri koňovi, ale musíme to ešte preskúmať, pretože neležali v pietnej podobe. Kostrové pozostatky koňa poputujú k nášmu zoológovi," spresnil archeológ, podľa ktorého sa pri Rároši už iné staré ľudské kosti nenachádzajú.
Identifikácia padlého nemeckého vojaka nie je možná, pretože sa pri ňom nenašli žiadne identifikačné známky a ani chrup. Jeho kosti budú preskúmané a následne ku koncu roka torzo pochovajú na nemeckom vojenskom cintoríne pri Važci. Ako ďalej uviedol Beljak, je dôležité, že aj počas výstavby dvoch Ipeľských mostov prebiehal archeologický výskum a mohla sa vykonať exhumácia vojnového hrobu. "Aj do budúcnosti je potrebné, aby
sa na výstavbách zúčastňoval aj archeológ," zakončil.