LUČENEC/RIMAVSKÁ SOBOTA/VEĽKÝ KRTÍŠ. Prechod zo stravovacích poukážok na finančnú hotovosť v nižšej hodnote by pre viac ako dve tretiny (konkrétne 69-percent) používateľov stravovacích poukážok znamenalo chodiť na obed menej často ako doteraz.
Vyplýva to z prieskumu spoločnosti GfK, ktorého sa zúčastnilo 1 010 dospelých respondentov a z nich 50 percent boli poberatelia stravných lístkov, zvyšných 50-percent tí, ktorí nepoberajú stravné lístky. Podľa výsledkov by 49-percent ľudí použilo finančnú náhradu na celkom iné účely, ako je teplý obed počas práce, a to najmä na úhradu nákladov chodu domácnosti, platenie účtov a iné osobné potreby.
Základným predpokladom dobrého zdravotného stavu je dostatočne dlhá obedová prestávka a pravidelná teplá strava, myslí si drvivá väčšina opýtaných (98 percent). Prieskum ďalej ukázal, že až 40 percent opýtaných by pri zmene systému stravovania utrácali naň menej ako v súčasnosti.
Z tých respondentov prieskumu, ktorí používajú stravné poukážky, si až 91 percent myslí, že stravné poukážky sú štandardný benefit zo strany zamestnávateľa.
Príspevok na stravovanie zamestnancov formou stravných poukážok je zavedený v 40 krajinách. Celosvetovo systém funguje už vyše 50 rokov. Na Slovensku členovia Asociácie emitentov stravovacích poukážok predstavujú okolo 750 tisíc používateľov stravných poukážok. Informoval Peter Porubsky zo spoločnosti NEUROPEA.