LUČENEC/RIMAVSKÁ SOBOTA/VEĽKÝ KRTÍŠ. Komisárov, ktorí budú kľúčovými postavami májového sčítania obyvateľov, domov a bytov, si budú môcť Slováci overiť telefonicky u zodpovednej osoby v rámci obce. Potrebný
kontakt bude mať každý komisár na osobitnom poverení, ktorým sa musí vždy povinne preukázať.
Sčítací komisár sa musí preukázať
„Toto poverenie musí mať sčítací komisár na viditeľnom mieste. Ak by mal obyvateľ napriek tomu pochybnosti o tom, či ten, kto ho navštívil, je skutočne sčítací komisár, môže ho požiadať o predloženie občianskeho preukazu,“ uviedla predsedníčka Štatistického úradu (ŠÚ) SR Ľudmila Benkovičová.
Okrem telefonického kontaktu bude mať na preukaze každý z približne 20 000 komisárov aj vlastné meno, obec a obvod, v ktorom bude pôsobiť. Aby sa znížilo riziko, že takéto poverenie bude sfalšované, jeho vzor ŠÚ SR neplánuje verejne odhaliť skôr než niekoľko dní pred začiatkom sčítania.
Pozor na podvodníkov
ŠÚ SR informoval aj o ďalších spôsoboch, ako môžu Slováci rozoznať komisára od podvodníkov, ktorí sú schopní túto príležitosť využiť na to, aby sa dostali do domácností dôveryhodných občanov.
Žiaden z komisárov napríklad nesmie domácnosti navštíviť v inom čase, ako bude prebiehať sčítanie, teda medzi 13. májom a 6. júnom. Ani v týchto dňoch však nikto nie je povinný komisára do domácnosti vpustiť, pokiaľ sám nechce.
„Obyvateľ spozná komisára aj podľa toho, že pri prvej návšteve im odovzdá sčítacie tlačivá a zalepenú obálku
s identifikátorom a overovacím heslom, pre každého člena domácnosti,“ vysvetlila Benkovičová. Občania si potom budú môcť vybrať, či vyplnené tlačivá vrátia komisárom v dohodnutom termíne alebo využijú identifikačné údaje na to, aby si svoju povinnosť splnili elektronicky prostredníctvom internetu.
V súčasnosti prebieha školenie
Zoznam komisárov vo všetkých 2920 obciach SR bol uzatvorený 18. apríla. V súčasnosti prebieha ich školenie, ktoré zabezpečuje ich obec. Vďaka nemu by mali komisári následne ľuďom nielen doručovať potrebné formuláre, ale tiež pomáhať pri ich vyplňovaní. V prípade negramotných obyvateľov alebo starších ľudí môže dokonca na
požiadanie pomôcť s vypĺňaním údajov.
„Nesmie však pritom klásť žiadne otázky, ktoré nie sú na formulári,“ upozornila predsedníčka ŠÚ SR. Poukázala na to aj v súvislosti s tým, že veľký počet inštitúcií prejavil záujem o doplnenie ďalších otázok po tom, ako bol obsah formulárov určený zákonom už uzatvorený. Ich celkový obsah by podľa nej vyplňujúcim nemal spôsobiť
problém.
Formuláre sú jednoduché
Formulár A, ktorý má 24 otázok, sa dá podľa nej vyplniť aj za 6 minút. „Závisí to od toho, ako je kto sám o sebe informovaný," zhodnotila. Urýchliť tento proces môže záujemcom aj dostupnosť tlačív na internetovom portáli, kde sú ku každej otázke dostupné aj metodické pokyny k vypĺňaniu otázok. „Nemalo by to byť záležitosťou hodín, ale skôr minút," uzavrela.
V súvislosti s májovým sčítaním obyvateľov si ŠÚ SR objednal prieskum, ktorý vykonalo Centrum sociálnych výskumov pri Infostate na prelome marca a apríla na vzorke 1143 respondentov. Vyplynulo z neho, že verejnosť najčastejšie od komisárov očakáva, že sa automaticky preukážu. Častejšie ako celoslovenský priemer to očakávajú ľudia s vysokoškolským vzdelaním, obyvatelia v Nitrianskeho kraja a ľudia z obcí, ktoré majú od 10 000 do 50 000 obyvateľov.