RIMAVSKÁ SOBOTA. Jeho obľúbeným nápojom je pivo. No nie je vraj pivo ako pivo. Miroslavovi Blanarovičovi najlepšie chutí to, ktoré si sám navarí. Pripraviť si pivo doma nie je vraj nič zložité. Zvládne to aj začiatočník. Stačí na to chuť a náradie s manuálom, ktoré si môžete objednať aj cez internet.
„K malému domácemu pivovaru dostanete aj návod na výrobu zlatistého moku. Z jednej várky si uvarím dvadsať litrov kvalitného piva. Pol litra ma vyjde na tridsať centov. V tomto prípade to však neprepočítavam na peniaze. Dôležitá je chuť a tá ja na nezaplatenie. Moje pivo je fakt dobré. Chutí aj kamarátom,“ s úsmevom na tvári hovorí sympatický Rimavskosoboťan.
Pivo si varí pre potešenie
Ľudí, ktorí si doma varia pivo, je na Slovensku dosť. Väčšina z nich si ho varí pre potešenie. Tak ako aj Miroslav.
„Pracoval som v našom pivovare v Rimavskej Sobote. Prešiel som tam takmer všetkými funkciami. No potom som z pivovaru odišiel. Viac som si zarobil v stavebníctve. No srdce mi zostalo tam, pri výrobe piva. Keď v roku 2006 výrobu piva v našom meste zrušili, nebolo mi všetko jedno. Preto som sa o rok neskôr rozhodol, že tradíciu zachovám aspoň v takejto podobe, domácim varením piva,“ tvrdí Miroslav.
Je hrdý na to, že pije pivo vlastnej značky Rimavar. Na Slovensku je podľa neho veľa rôznych značiek piva, ale také poctivé, s čiapočkou peny a priehlbinkou uprostred, si môžete uvariť len doma. Variť ho treba poctivo, od srdiečka.
Môžu ho piť aj diabetici
Špalda sa v ľudovom liečiteľstve uznáva ako najlepšia obilnina plná sily. Miroslav z nej varí pivo. Svetlé, dvanásťpercentné. „Toto pivo neobsahuje cukor, takže ho môžu piť aj tí, ktorých trápi cukrovka. Na trhu ho stále nie je dosť. V niektorých obchodoch ho síce predávajú, ale za drahé peniaze. Pritom jeho výroba nie je finančne náročná,“ tvrdí Miroslav. Jeho snom je vybudovať v Rimavskej Sobote malý mestský pivovar.
„Žiadny veľký kolos, taký menší pivovar, v ktorom by sa nielen pripravovalo pivo, ale ktorý by slúžil na rôzne spoločenské stretnutia. Aby sa do nášho mesta vrátila tradícia pivovarníctva. Keď som pracoval v zahraničí, navštívil som dedinu, ktorá mala podobný pivovar. Bolo tam vždy rušno. Ľudia sa tam radi vracali nielen pre chutný zlatistý mok, ale aj pre miestne špeciality. U nás by to mohlo fungovať podobne, Dúfam, že pos-lanci moju myšlienku podporia,“ zamyslí sa lokálpatriot.
Pije zdravé pivo vlastnej značky
Po štvorročných skúsenostiach má Miroslav s varením piva doma samé dobré odporúčania. „Varím si lzdravé kvasinkové piváo z dobrých surovín. Všetko je v ňom prírodné, žiadne konzervačné látky. Pijete vlastnú značku, pri ktorej sa s kamarátmi dá klebetiť o všetkom možnom a navyše nerobíte nič protizákonné, pretože zákon povoľuje variť si pivo doma pre vlastnú potrebu do dvesto litrov ročne,“ tvrdí zanietený pivkár z Rimavskej Soboty. Svoje pivo značky Rimavar si zaregistroval v Asociácii malých nezávislých pivovarov Slovenska.