Mladí bočisti na Svetových hrách detí nesklamali

Turecká Ankara bola nedávno dejiskom veľkolepého podujatia – Svetových hier detí. Medzi športovcami z 90 štátov nechýbali ani dvaja lučeneckí bočisti, ktorí boli jedinými zástupcami Slovenska.

Farby Slovenska v Ankare hájili len dvaja bočisti - Mário Šnúrik (prvý vľavo) a Tomáš Štolc (druhý zľava). Do Turecka s nimi vycestovali Ján Macko a Ondrej Garaj.Farby Slovenska v Ankare hájili len dvaja bočisti - Mário Šnúrik (prvý vľavo) a Tomáš Štolc (druhý zľava). Do Turecka s nimi vycestovali Ján Macko a Ondrej Garaj. (Zdroj: Z FOTOALBUMU J. ŠNÚRIKA)

ANKARA/LUČENEC. Lučeneckí bočisti majú za sebou úspešné vystúpenie na Svetových hrách detí, ktoré boli športovou verejnosťou označované za Olympijské hry mládeže. Štvorčlenná výprava zo Slovenska sa tak stala súčasťou podujatia, na ktorom sa predstavilo 3-tisíc mladých športovcov z 90 štátov, na ktorých sa prišlo pozrieť až 20-tisíc divákov. Zastúpených bolo 13 športov. Jedným z nich boli guľové športy, v ktorých súťažili športovci z 34 krajín. Lučenčania Mário Šnúrik a Tomáš Štolc bojovali v boccii – raffe, kde mali súperov z 15 štátov.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

„Spomedzi trinástich športov boli zo Slovenska pozvaní len bočisti, ktorí obsadili len šport boccia – raffa, na ktorú sa v Lučenci špecializujeme. Medzi jednotlivcami sa predstavil Mário Šnúrik, ktorý v družstvách bojoval spolu s jedným z najmladších účastníkov podujatia Tomášom Štolcom. Podujatie sledovali novinári, dokonca o ňom vychádzal špeciálny časopis. Podľa našich informácii vyšli Svetové hry detí tureckého organizátora na 3-milióny eur. My sme si neplatili nič, dokonca aj letenky nám uhradil organizátor," ozrejmil Ján Macko, vedúci slovenskej výpravy.

Ohlasy členov slovenskej výpravy

Ondrej Garaj, tréner reprezentácie: „Celé podujatie sa nieslo skutočne v olympijskom duchu: zúčastniť sa. Najmä domáci zdôrazňovali, že je to veľká príležitosť detí zašportovať si a nadviazať nové kontakty. Do Ankary sme vycestovali s jednoznačným úmyslom umiestniť sa v prvej tretine. Viac ako polovica zúčastnených družstiev bola od našich chlapcov očividne výkonnostne slabšia. Nechcem, aby to vyznelo ako výhovorka, ale žreb bol k nám skutočne nemilosrdný. Z troch najsilnejších tímov – Talianska, Turecka A a Brazílie - sme mali v skupine dva – Turecko A, ktoré napokon zvíťazilo a Brazíliu, ktorá sa prebojovala do najužšieho finále. Napriek tomu Majo Šnúrik v jednotlivcoch skončil tesne za najužšou špičkou a obsadil vynikajúce 5. miesto. V družstvách skončilo Slovensko na 9. priečke spomedzi 15 krajín, čo považujem za veľmi pekný úspech. Naši chlapci sa stali miláčikmi publika a podotýkam, že niektoré družstvá, ktoré skončili pred nami, boli výkonnostne slabšie, len mali priaznivejší žreb."

SkryťVypnúť reklamu

Mário Šnúrik, reprezentant Slovenska v kat. jednotlivcov a družstiev: „Myslím si, že som mal ťažké vyžrebovanie. Napokon ma pred postupom do semifinále zastavil neskorší víťaz Campisi Fransesco z Talianska, s ktorým som hral vyrovnane až do stavu 8:8. Zápas som nakoniec prehral po nevyužitých príležitostiach. Ihrisko bolo skrátené, malo 18 metrov, pričom v Lučenci trénujeme na ihrisku dlhom 27 metrov. Mal som na medailu. Čo sa týka samotného podujatia, tak som dojatý z otváracieho ceremoniálu. Bolo to niečo veľkolepé. Veď v športovej hale bolo asi 20-tisíc divákov, ktorí nás srdečne vítali. V Turecku som bol po prvýkrát. Ubytovanie bolo super, mám množstvo kamarátov. Okrem toho som sa presvedčil, aká dôležitá je angličtina."

Tomáš Štolc, reprezentant Slovenska, ktorý patril medzi najmladších hráčov podujatia: „Toto bolo moje najväčšie podujatie, akého som sa doposiaľ zúčastnil. Dokonca predčilo aj európsky šampionát v talianskej Voghere. Páčilo sa mi všetko, čo mali pre nás pripravené. Okrem športovcov musím pochváliť stravu, saunu, biliard či bazén. Len počasie nám akosi nevyšlo. Našiel som si aj nových kamarátov. Najviac sme sa povzbudzovali s Brazílčanom Pepem, ktorý má 14 rokov a skončil na 2. mieste. Mal so sebou notebook a tak sme komunikovali cez internetový jazykový prekladač. V budúcnosti by som ho veľmi rád navštívil v Brazílii. Ďalším mojím novým kamarátom je Turek Semir Emen, ktorý má 15 rokov. Bol to vynikajúci hráč. Teraz sme facebookovými priateľmi."

SkryťVypnúť reklamu

Ján Macko, vedúci výpravy: „Mladým športovcom toto podujatie dalo určite veľmi veľa po športovej aj kultúrno-spoločenskej stránke. Bolo úžasné sledovať, ako sa priebehu pár minút prelomili jazykové bariéry a deti medzi sebou bez problémov komunikovali. V angličtine bol z našej výpravy najlepší Tomáš. Výkony detí, ktoré možno ešte ani nechodili do školy, boli naozaj obdivuhodné. Turci nám otvorili oči a my sme museli skonštatovať, že na Slovensku sa pre deti robí naozaj veľmi málo. Popri športovaní sme si prezreli aj tamojšie kultúrne pamiatky a môžem potvrdiť, že Turci majú naozaj veľmi veľké národné cítenie. Navštívili sme ich najväčšiu kongresovú budovu. Spočiatku som mal obavy, ako sa do nej vojde tritisíc ľudí. Keď sa však odhrnula opona, tak sála zostala prázdna. Zúčastniť sa tohto podujatia naozaj stálo za to. Sme radi, že naše viacročné úsilie prinieslo ovocie v podobe pozvania do Ankary."

Ján Šnúrik, prezident Slovenskej asociácie boccie: „Chlapci cestovali na podujatie s cieľom skončiť do 5. miesta, čo aj splnili. V prípade priaznivejšieho žrebu to mohlo byť aj lepšie a do 5. priečky by sa umiestnili aj ako družstvo. So všetkými členmi výpravy, športovcami aj realizačným tímom som maximálne spokojný. Touto cestou ďakujem prezidentovi Tureckej federácie boccie Dr. Mutlu Turkmenovi za pozvanie."

Výsledky stretnutí

Jednotlivci – skupina A: Mário Šnúrik - Benamara Seif Eddine (Alžírsko) 11:8, M. Šnúrik - Umut Gugor (Turecko) 4:11, M. Šnúrik - Dimitar Stefanov (Bulharsko) 11:3. Baráž o postup do štvrťfinále: M. Šnúrik - Benamara Seif Eddine (Alžírsko) 11:1. Štvrťfinále: M. Šnúrik - Campisi Fransesco (Taliansko) 8:11. Finále: Campisi Fransesco (Taliansko) - Pietro Danieli (Brazília) 11:8. Konečné poradie: 1. Campisi Fransesco (Taliansko), 2. Pietro Danieli (Brazília), 3. Ivan Bosanic (Chorvátsko), 5. Mário Šnúrik (Slovensko).
Družstvá (dvojice) - skupina C: Slovensko - Brazília 2:11, Slovensko - Turecko 3:11, Slovensko - Bulharsko 11:5. Slovensko nepostúpilo medzi 8 najlepších tímov. Finále: Turecko - Taliansko 11:6. Konečné poradie: 1. Turecko, 2. Taliansko, 3. Chorvátsko ..., 9. Slovensko (Mário Šnúrik, Tomáš Štolc).

(MB)

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Novohrad

Komerčné články

  1. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  1. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  2. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  3. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  4. Fico škodí ekonomike, na reformy roky kašľal
  5. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  6. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  7. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  8. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 15 686
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 224
  3. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 6 440
  4. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 5 348
  5. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 4 995
  6. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 4 646
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 490
  8. Maratónska kampaň, ktorú nebudeme vidieť, ale budeme o nej počuť 2 301
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu