BRATISLAVA. Polovica mladých ľudí v Európe by rada pracovala v inej európskej krajine. Vyplýva to z najnovšieho prieskumu verejnej mienky Eurobarometer. Nedostatok finančných prostriedkov však mnohých mladých ľudí odrádza od toho, aby urobili prvý krok a absolvovali časť svojho vzdelávania za hranicami. "Výsledky prieskumu poukazujú na obrovský nepomer medzi všeobecne rozšíreným želaním mladých ľudí pracovať v zahraničí a skutočnou mobilitou pracovnej sily. Menej ako 3 percentá európskeho obyvateľstva v produktívnom veku dnes žijú mimo svojej krajiny pôvodu," uviedla Európska komisia v tlačovej správe.
Vassiliou tvrdí, že mladým treba uľahčiť štúdium
Zistenia prieskumu zverejnila Európska komisia krátko pred začatím Európskeho týždňa mládeže 2011, ktorý bude trvať od 15. mája do 21. mája tohto roka. "Z prieskumu vyplýva, že mladí ľudia by ochotne a radi pracovali v zahraničí, čo je pre Európu dobrá správa. Žiaľ, naďalej sa stretávajú s príliš veľkým množstvom prekážok," uviedla európska komisárka pre vzdelávanie, kultúru, viacjazyčnosť a mládež Androulla Vassiliou. Preto je podľa nej potrebné mladým ľuďom uľahčiť štúdium, odborné vzdelávanie alebo prácu v zahraničí a lepšie ich informovať o možnostiach finančnej podpory z programov EÚ, akým je napríklad program Erasmus.
Nezamestnanosť mladých ľudí a slabý hospodársky rast predstavujú podľa eurokomisárky dve z najväčších výziev, ktorým v súčasnosti čelíme. Súčasťou riešenia je podľa nej väčšia mobilita študentov a pracovnej sily. Študenti, ktorí absolvujú časť svojho štúdia alebo odborného vzdelávania mimo svojej krajiny pôvodu, tým zlepšujú svoju schopnosť zamestnať sa a zvyšujú pravdepodobnosť, že budú neskôr pracovať v zahraničí.
Zamestnávatelia si cenia zručnosti
Zamestnávatelia si podľa Európskej komisie cenia zručnosti, ktoré takto získajú, ako napríklad ovládanie cudzieho jazyka, prispôsobivosť a dispozície v oblasti medziľudských vzťahov. Podľa výsledkov prieskumu vycestoval do zahraničia na účely vzdelávania alebo odbornej prípravy iba každý siedmy mladý Európan.
Z respondentov, ktorí odpovedali, že chceli odísť do zahraničia, až 33 percent uviedlo, že si to nemohli dovoliť. Takmer dve tretiny osôb, ktorým sa to podarilo, museli využiť súkromné financovanie alebo siahnuť po úsporách. "Z tohto zistenia je zrejmé, že treba posilniť naše programy mobility, ktoré predstavujú vynikajúcu hodnotu za vynaložené prostriedky," dodala komisárka Androulla Vassiliou.