LUČENEC/RIMAVSKÁ SOBOTA/VEĽKÝ KRTÍŠ. Takmer štyria z desiatich občanov Slovenska by v roku 2050 mali byť vo veku nad 60 rokov. Vyplýva to zo štúdie Allianz Demographic Pulse, o ktorej informoval špecialista externej komunikácie spoločnosti Allianz-Slovenská poisťovňa Gabriel Tóth.
V súčasnosti je pritom starších ako 60 rokov 19 percent občanov Slovenska. Pozitívny vývoj dlhovekosti je podľa štúdie dôsledkom obrovského zdravotníckeho a sociálneho pokroku.
„Do roku 2060 budú štátne výdavky na dôchodky, sociálnu starostlivosť a zdravotníctvo tvoriť takmer 30 percent hrubého domáceho produktu v eurozóne. Slovensko bude pod priemerom Európskej únie s podielom 20,4 percenta hrubého domáceho produktu,“ upozorňuje sa v štúdii.
Na Slovensku sa najväčší percentuálny nárast výdavkov vzhľadom na rýchle starnutie populácie predpokladá v oblasti výdavkov na dôchodky. „Celkovo na Slovensku narastú so zvyšujúcim sa vekom spojené výdavky na dôchodky, sociálnu starostlivosť, školstvo a zdravotníctvo o 5,2 % HDP do roku 2060," upozorňuje štúdia.
Štúdia skúmala aj predpokladanú dĺžku života ľudí. Rastúca priemerná dĺžka života spolu s klesajúcim vekom odchodu do dôchodku do konca 90-tych rokov minulého storočia viedla k enormnému nárastu času, ktorý ľudia strávia na dôchodku. V priemyselne vyspelých krajinách muži strávia v priemere okolo 20 rokov na dôchodku.
Dôchodcovia vo Francúzsku sú na tom najlepšie s priemerným obdobím na dôchodku 24 rokov, v porovnaní so 16,8 rokmi vo Švajčiarsku. „Slovenskí muži sú na dôchodku 16,3 roka, ženy 25,1 roka,“ konštatuje sa v štúdii.